Wywiad z Frankiem Schmidtem Seanger/Anaconda


1. Na początek kilka słów o sobie.

Jestem wędkarzem od piątego roku życia. Na kulki proteinowe zacząłem łowić w roku 1985. Wędkarstwo było dla mnie zawsze pasją i nigdy nie potrafiłem sobie wyobrazić mojego życia bez kontaktu z naturą.

2. Od jak dawna łowisz karpie, skąd się wzięła u Ciebie karpiowa pasja i dlaczego to właśnie karpie ?

Pamietam to do dziś, jak złowiłem mojego pierwszego karpia, a był to karp pełnołuski wielkości 34 cm o wadze między 0,5 do 1 kg, który wziął bardzo ostrożnie białe robaczki na zestawie spławikowym.

3. Twoje ulubione przynęty, na co najczęściej łowisz, ich krótka charakterystyka ?

Osobiście bardzo chętnie stosuję ,,Tutti Frutti". Ten aromat spełnia w większości wód zadanie atraktora. Poza tym, bardzo ważne dla mnie są składniki kulek proteinowych, które decydują o łowności tej przynęty.

4. Jakie są Twoje ulubione typy wód ?

Lubię wszystkie rodzaje wód.

5. Twój rekordowy karp ?

Moim rekordowym karpiem był karp długości 108 cm o ciężarze 31 kg, którego złowiłem w listopadzie 1995 roku w Lac de Saint Cassien.

6. Co Seanger/Anaconda przygotował nowego karpiarzom w ofercie na sezon 2005 ?

Naszą absolutną nowością jest Magic High Pod, ponadto interesujące są nowe serie wskaźników brań. Bardzo udany jest nasz futerał dwukomorowy oraz stabilny i praktyczny podbierak, produkty należące do nowości sezonu 2005.

7. Jakiego sprzętu używasz i co w nim najbardziej cenisz ?

Łowię prawie wyłącznie sprzętem Anaconda, ponieważ mam przyjemność w firmie Sänger osobiście go kreować, a zanim cokolwiek pokaże się na rynku przeprowadzam testy przydatności. Ważnym jest również faktor ceny i jakości.


8. Ile dni w roku spędzasz na łowieniu karpi ?

W sezonie poławiam karpie 1 do 2 dni w tygodniu, poza tym organizuję 2 lub 3 14-to dniowe wypady na bardziej oddalone łowiska.

9. Którego (ych) karpiarza (y) najbardziej cenisz, i za co ?

Tu mogę wymienić dwa nazwiska, są to Tim Paisley z Anglii oraz Kurt Grabmayer z Austrii. Ci dwaj wędkarze wdrażją do dziś wiele nowości w karpiarstwie, ponadto angażują się bardzo wszechstronnie na całym świecie w pracach społecznych poświęconych karpiarstwu.

10. Jakich rad udzieliłbyś początkującym karpiarzom ?

Każdy powinien zbierać dużo doświadczeń i zachować chęć do próbowania czegoś nowego. Karpiowanie powinno sprawiać przyjemność nie przeradzać się nigdy w przymus łowienia zawsze największych ryb. Zazdrość powina zostać w domu.

11. Jak w Niemczech wygląda struktura klubów i towarzystw karpiowych, czy wszystkie są powiązane i współpracują ze sobą ?

W Niemczech istnieje wyłącznie ,,Deutscher Karpfenanglerclub", który działa na rzecz karpiarzy. Normalne Związki Wędkarskie nie współpracują ze sobą, karpiowanie nie jest tak bardzo popularne. Wymiana doświadczeń ma miejsce między wędkarzami najczęściej nad wodą i na targach takich jak ,,Carp Mirror", czy ,,Carp Connect".

12. Ile wynosi rekord karpia i amura w Niemczech ?

Nieoficjalny rekord obydwu odmian leży w granicach 35 kg. Te ,,bąki" złowiono w Renie w okolicach Biblis.

13. Jakie są najpopularniejsze łowiska okazów w Niemczech ?

Najbardziej znanym łowiskiem dużych karpi jest rzeka Necker. Poprzez napływ ciepłych wód, karpie osiągają tutaj wagę do 30 kg.

14. Co sądzisz o Polskim Portalu Karpiowym ,,CARP PASSION" ?

Carp Passion jest mi niestety nieznanym portalem, ale z dużą chęcią odwiedzę tą stronę.


15. Jakie są najbardziej popularne strony internetowe o tematyce karpiowej w Niemczech ?

Muszę przyznać, że bardzo mało korzystam ze stron internetowych o tematyce karpiowej.

16. Czy Twoim zdaniem należy szukać nowych rozwiązań w sztuce karpiowej dotyczących nęcenia, zestawów itp., czy raczej należy trzymać się sprawdzonych metod ?

Musimy być zawsze otwarci dla nowych rozwiązań i powinniśmy wiele wypróbowywać. W karpiarstwie nie należy nigdy zaprzestać z przeprowadzaniem doświadczeń.

17. Czy zdarza Ci się łowić z marszu ? Jeżeli tak, to jak wygląda wtedy Twoja zasiadka ?

Często wędkuję od wieczora do rana, wtedy polegam na wabiącym działaniu moich atraktorów. W temacie lokacji ryby wykorzystuję własne doświadczenia, a odpowiednia zanęta pomaga w osiągnięciu pewnych wyników.

18. Kiedy przyjeżdżasz na kilka dni łowić karpie na nieznane łowisko, jak wygląda wtedy Twoje przygotowanie łowiska ?

To zależy w dużej mierze od samego akwenu, w małych stawach wrzucam jeden i ten sam rodzaj przynęty w kilku miejscach, przy czym szukam sobie centralnego miejsca, w którym nęcę w większych ilościach i tu ostatecznie łowię. W Rzekach i dużych, nieznanych mi jeziorach chodzę i szukam karpi. To znaczy nęcę w wybranych miejscach w małych ilościach i dopiero po pewnych efektach w danym miejscu wrzucam więcej zanęty i tu łowię.

19. Czy uważasz że bycie karpiarzem to tylko samo łowienie ryb, czy coś więcej np: ideologia ?

Można się wyspecjalizować w połowie każdego gatunku ryby, myślę że karpiowanie to rzecz gustu, a nie coś szczególnego.

20. Polscy karpiarze dzielą się na tych którzy są za i przeciw łowieniu w wodach komercyjnych o dużej populacji karpi. Jak wygląda to w Niemczech ?

Moim zdaniem komercyjne wody są dobre tylko po to, żeby w krótkim czasie zdobyć tabliczkę łowcy dużych karpi, ale dla mnie z normalnym wędkowaniem nie ma to wiele wspólnego.


21. Czy sądzisz że w Raducie będzie można jeszcze łowić rekordowe karpie ?

Byłem jeden raz nad jeziorem Raduta w roku 1996 i widziałem wiele dużych karpi. Z pewnością będzie można tu jeszcze łowić duże okazy.

22. Czy jakieś z Niemieckich łowisk zostało zaatakowane podobnym virusem, który zniszczył populacje karpi w Raducie i jak chroni się w Niemczech łowiska przed jego atakiem ?

Nigdy nie słyszałem o podobnym virusie w Niemczech.

23. Czy w Niemczech są tzw. ciepłe wody ?

Jest kilka jezior w okolicach elektrowni, właściwie prawie przy każdej większej rzece w Niemczech znajdują się ujęcia wody dla elektrowni. Właśnie w tych miejscach łowi się najwięcej największych karpi w Niemczech.

24. Jakie z łowisk na którym do tej pory łowiłeś zrobiło na Tobie największe wrażenie ?

Z pewnością Lac de Saint Cassien, bardzo trudne i legendarne łowisko.

25. A teraz kilka linijek dla Ciebie, możesz pozdrowić swoich przyjaciół.

To, że w Polsce rozwija się wędkarstwo karpiowe jest bardzo pozytywne. Z pewnością można w tym kraju znaleźć dobre wody karpiowe. Pozdrowić pragnę przede wszystkim wszystkich karpiarzy w Polsce. Jestem pod wrażeniem waszych pytań, co do niektórych, żeby na nie wyczerpująco odpowiedzieć, musiałbym napisać książkę, ale z pewnością nie byłoby na to tyle miejsca. Dziękuję bardzo za zainteresowanie.

26. Jakie są Twoje plany na sezon 2005, czy planujesz przyjechać na karpiowanie do Polski, może wystartujesz w Karpiowym Pucharze Polski lub w Euro Carp ?

Jakiś konkretny plan na ten rok nie jest jeszcze gotowy. Planuję produkcję kilku filmów instruktarzowych, dlatego cieszą mnie wszelkie informacje o nowych, ciekawych akwenach, cieszyłbym się z możliwości wędkowania na łowiskach w Polsce.

Dziękujemy bardzo za udzielenie wywiadu dla Carp Passion i zapraszamy do Polski na wspólną zasiadkę.
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama