Wywiad z Młodymi karpiarzami
Carp Passion: Na początek kilka słów o sobie ?

Andrzej: Nazywam się Andrzej mam 19 lat, mieszkam w Białowieży, uczę się w Technikum Leśnym, wędkuję od 10 lat.Tomek: Nazywam się Tomasz Kosiorek, mieszkam w Białowieży. Mam 18 lat, obecnie uczę się w Technikum Leśnym. Bardzo lubię przyrodę, no i oczywiście łowić ryby.


CP: Od kiedy łowicie karpie ?

A: Łowieniem karpi zainteresowałem się na tegorocznych wakacjach, namówił mnie do tego kolega.


T: Na poważnie karpie łowię dopiero od roku. Bakcyla złapałem po przeczytaniu kilku artykułów o tych rybach w gazetach wędkarskich i postanowiłem na nie zapolować.

CP: Jakiego sprzętu używacie ?

A: Mój sprzęt to: wędki DAM Demon 3.60 m i JAXON telepicker 3 m, kołowrotki Golden R30 i JAXON Sperwo SH 300, moje sygnalizatory to zwykłe bombki, żyłka 0,30 mm, haczyki Wide Gap nr 2. W następnym sezonie planuję wymienić sprzęt na bardziej nadajacy się do łowienia karpi.


T: Mój sprzęt nie jest zbyt wyszukany. Łowię na teleskopy: Robinson 3,60 m i Mikado 3,0 m. Kołowrotki to: Jaxon Harmony LM 300 i Dragon Impulre FD 330. Używam żyłek Mikado 0,30 mm. Moje sygnalizatory to: zwykła bombka i jeden elektroniczny. Przypony robię z plecionki 0,15 mm, haczyki to Gamakatsu Carp Method nr 2. Z czasem ten sprzęt planuję zmienić na jakiś bardziej specjalistyczny.

CP: Jakich przynęt, zanęt najczęściej używacie ?

A: Najczęściej stosuje przynęty i zanęty firmy TRAPER i Tandem Baits.


T: Jako przynęt używam pływających i tonących kulek firmy Tandem Baits, a jako zanęty używam kulek własnej produkcji oraz firmowej zanęty karpiowej (obojętnie jakiej firmy).

CP: Co sądzicie o stosowaniu zasady ,,Catch and relase" ?


A: Wypuszczanie złowionych ryb jest bardzo potrzebne, bez tego ani my, ani inni wędkarze nie mają co liczyć na złowienie okazów, nie tylko karpi ale również i innych ryb.


T: Zwracanie rybom wolności jest bardzo potrzebne. Jeżeli nie będziemy wypuszczać ryb, szczególnie dużych okazów karpi, to za jakiś czas nie pozostanie nam nic innego jak rzucenie karpiówek w kąt i przestawienie się na łowienie innych ryb. Radzę spróbować, widok odpływającego karpia czy amura, któremu darowaliśmy życie jest wspaniały i daje olbrzymią satysfakcję !!!

CP: Skąd czerpiecie wiedzę i wiadomości o łowieniu karpi ?

A: Wiedzę o łowieniu karpi czerpię przede wszystkim z gazet wędkarskich.

T: Wiedzę o łowieniu karpi czerpię głównie z różnych czasopism, a także słucham wskazówek znajomych karpiarzy.

CP: Jak często wędkujecie ?

A: Najczęściej wędkuję latem z moimi dwoma kolegami: Grześkiem i Tomkiem.


T: Na ryby chodzę raz, czasami dwa razy w tygodniu. Chodzę głównie na nocki ze swoimi dwoma kolegami, których tak jak mnie fascynuje łowienie karpi.

CP: Teraz kilka słów o swoich rekordowych rybach ?

A: Pierwszą rybą złowioną na kulki był amur 8 kg, wziął na pływającą kulkę truskawkową i pół kulki brzoskwiniowo - morelowej firmy Tandem Baits. Drugą rybą był karp 8 kg, wziął na pływającą kulkę scopex TB. Obie ryby złowiłem 30.08.04r., amura o godz. 1 : 25, a karpia o godz. 23 : 30.


T: Na razie nie mam zbyt wielu okazów na swoim koncie. Jak dotąd złowiłem 4 amury: 14,10 kg, 11 kg, 6,40 kg i 2,60 kg, karpie to: 3,40 kg i kilka do półtora kilograma. Wszystkie ryby złowiłem na nockach na kombinacje kulek pływajacych i tonących (bałwanki, grzybki) o różnych aromatach firmy Tandem Baits. Najskuteczniejsza była truskawka moczona w dipie.CP: Co sądzicie o PPK ,,Carp Passion" ?


T: Portal Carp Passion jest super, każdy znajdzie tam coś dla siebie poczynając od wywiadów z karpiarzami, a kończąc na różnych nowinkach i wskazówkach dla wędkarzy. Polecam, warto odwiedzić tą stronę !!!

CP: Co Waszym zdaniem powinno znaleźć się jeszcze na CP ?


T: Myślę, że na portalu powinno znaleźć się trochę więcej artykułów na temat przynęt, zanęt, aromatów, gdyż młodzi karpiarze mają mętlik w głowie, ponieważ jest tyle rodzajów kulek, aromatów czy dipów w sprzedaży. Często dochodzi też do tego typu sytuacji, że młody karpiarz ma dylemat - co założyć na włos, kukurydzę czy kulkę ? Jeżeli wybierze kulkę to wtedy zastanawia się jaki wybrać zapach, średnicę, rodzaj itp.

CP: Jakie są Wasze przepisy na kulki ?

A: Nie robię własnych kulek.


T: Swoje kulki wyrabiam z miksów, które sam komponuję. Na mój miks składa się z: 300 g mąki sojowej pełnotłustej, 200 g mąki kukurydzianej, 200 g kaszy manny, 100 g kaszki kukurydzianej, 100 g mleka w proszku oraz 100 g cukru pudru. Najczęściej używam aromatu truskawki i wanilii, kulki barwię na żółto i czerwono. Robię także kulki o zapachu konopii.


CP: Jakie są Wasze plany na przyszłość związane z łowieniem karpi ?

A: W następnym sezonie planuję złowić rekordowego karpia naszego łowiska.

T: Łowienie karpi jest bardzo wciągające, więc myślę, że karpie będę łowił jak najdłużej tylko się da. W najbliższej przyszłości planuję skompletować sprzęt i wystartować w zawodach karpiowych albo wziąć udział w jakimś maratonie karpiowym.

CP: Wolny temat, możecie np. kogoś pozdrowić.

A: Pozdrawiam wszystkich karpiarzy i moją klasę Vc z Technikum Leśnego w Białowieży.

T: Pozdrawiam wszystkich karpiarzy z całej Polski. Pamiętajcie, wypuszczajcie karpie, bo im częściej będziecie to robić, tym dłużej będziecie je łowić.

CP: Dlaczego zafascynowały Was karpie ?

A: Karpie zafascynowały mnie dlatego, że sa to piękne, waleczne ryby i są trudnym przeciwnikiem do złowienia.


T: Karpie zafascynowały mnie dlatego, że chyba żadna ryba nie dostarczy nam tylu emocji i satysfakcji podczas holu co karp. Poza tym możemy eksperymentować z przynętami, zanętami a gdy już złowimy naszego upragnionego karpia, to odczuwamy wtedy wielką satysfakcję że trafiliśmy z przynętą w jego gust i możemy spotkać się z nim i podziwiać go poza jego domem.


CP: Jakich błędów powinien Waszym zdaniem unikać poczatkujacy karpiarz ?


T: Jest kilka takich błędów. Pierwszy to zbyt cienka żyłka, przez którą wiele okazów odpłynęło z haczykiem, drugi to luzowanie hamulca w kołowrotkach lub włączanie wolnego biegu szpuli, dzięki temu manewrowi unika się wylądowania wędki w wodzie. Trzeci to używanie kilku aromatów na raz. Moim zdaniem mieszanie kilku aromatów na raz doprowadza do zmniejszenia lub zaniku brań, a karpiarzy do ,,czarnej rozpaczy".

CP: Czego można Wam życzyć ?

A: Mi, pobicia dotychczasowych rekordów.


T: Czego można mi życzyć ? Chyba tego, żebym skończył szkołę, zdał maturę i dostał się na studia, no i oczywiście rekordowego karpia !!!

CP: A więc tego Wam życzymy i dziękujemy za udzielenie wywiadu.

A, T: My również dziękujemy i do zobaczenia nad wodą.


Wywiad przeprowadził: Marcin Krajewski
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama