Granulat
Nie jestem żadnym znawcą, ani nie uważam się za speca w dziedzinie karpiowania, ale mam ochotę się podzielić swoją wiedzą z kolegami "po fachu" dotyczącą pelletu i granulatu, który jest często mylony ze sobą. Na początku powiem coś o tym produkcie. A więc ....

Granulat - pochodzi z krajów skandynawskich, w krajach tych występują liczne hodowle ryb łososiowatych. Skład granulatu (pstrągowy lub karpiowy) to ziarna zbóż, produkty z roślin strączkowych i oleistych, mączka rybna i tłuszcz, mączka z krwi wieprzowej, minerały i witaminy. Wszystkie te składniki są idealnie zbilansowane, co powoduje ze ryby prawidłowo się rozwijają. Są atrakcyjne smakowo i ryby chętnie go pobierają. Typowy granulat pstrągowy lub karpiowy stosuje się w hodowli na podbicie masy a co za tym idzie jak najszybsze nasycenie ryby. Należy pamiętać - GRANULATEM RYBE SZYBKO ZWABISZ I NASYCISZ !

Pellet - podstawowym jego zadaniem jest ZWABIENIE RYBY W ŁOWISKO, a nie nasycenie. Pellet podobnie jak granulat to bardzo dobrze wysuszone składniki odżywczo energetyczne i bardzo dobrze zmielone a następnie mocno sprasowane, bo jest tylko namiastką pożywienia. Skład jest podobny jak w przypadku granulatu paszowego, lecz jest jedna różnica, Pellet ma znikomą wartość odżywcza. Pellet tak jak granulat paszowy posiada także substancje wpływające na stan zdrowotny ryby np. komponenty zawierające witaminy wpływające na skoliozę, poprawiające wzrok i ukrwienie oraz spora ilość atraktorów - dużo większa niż w zanęcie sypkiej. Wabi smakiem i zapachem, dlatego jest bardzo przydatny podczas krótkotrwałego nęcenia. Szczególnie polecany do dywanowego nęcenia jako podkład pod kulki.

Aby przybliżyć proces rozpuszczania się pelletu i granulatu w wodzie zrobiłem mały test. Przygotowałem sobie dwie szklanki z wodą. Co prawda szklanki próbowałem potajemnie wynieść z kuchni ale nie udało mi się i kolejny raz dostałem "ochrzan" że tylko ryby, ryby i ryby i zostałem zasypany dziesiątkami pytaniami po co i dlaczego ? Po uporaniu się z "szefową kuchni" przystąpiłem do testu. Do szklanek nalałem wody o temp. pokojowej. W jedną szklankę wrzuciłem pellet z dziurką 20mm o smaki ryba -truskawka, a do drugiej kilka ziarenek granulatu o rozmiarze 5mm. (Rys.1.). Co określony czas dopatrywałem co się dzieje.

Rys. 1. Zaraz po wrzuceniu do szklanek.

Po 20 minutach pellet lekko puścił kolorek. Podejrzewam że żółty kolor, który pokazał się w szklance to jakieś oleje, które zostały użyte przy produkcji lub barwnik. Jeśli chodzi o granulat to zaczął mocno pracować. W szklance tej było widoczne mocne bomblowanie. Granulat zaczynał pęcznieć. (Rys. 2.)

Rys. 2. Po 20 min

Po kolejnych 20 minutach (40 minut od wrzucenia) nie zauważyłem znaczących zmian. Pellet puścił więcej koloru żółtego, a granulat "pracował" dalej. (Rys. 3.)

Rys. 3. po 40 min.

Patrząc po godzinie od wrzucenia do wody zauważyłem ze pellet ciągłe wytwarzał wokół siebie żółty kolor, a granulat sporo napęczniał. (Rys. 4.).

Rys. 4. Po godzinie.

Doglądając kolejnym razem uwagę moją zwrócił Pellet. Ciągle puszczał kolor. Natomiast "praca" granulatu ustała. (Rys. 5.).

Rys. 5. Po półtorej godziny.

Z uwagi na to że w zbiornikach wodnych występują liczne prądy wodne i drobnica, postanowiłem zamieszać wodę w szklance. (Rys. 6.)

Rys. 6. Po 3 godzinach i zamieszaniu.

Po dziewięciu godzinach pellet nadal wydawał kolor i aromat. Granulat zamienił się w miękką gąbkę. Myślę ze w normalnym zbiorniku już dawno zostałby zjedzony przez drobnicę. (Rys. 7.).

Rys. 7. Po 9 godzinach.

Po około dziesięciu godzinach od rozpoczęcia testu zaciekawiło mnie, jaki stan skupienia ma Pellet, gdyż producent zapewniał ze utrzymuje się do dziesięciu godzin na włosie. Włożyłem do szklanki patyk i stwierdziłem ze powoli zaczyna się rozmakać. Naciskając go mocniej, Pelleciany wałek rozgniotłem. (Rys. 8.).

Rys. 8. Po zamieszaniu i sprawdzeniu stanu skupienia.


Jak widać na kolejnej fotce pellet jeszcze bardziej zaczął "pracować" (Rys. 9).

Rys. 9. Po 16 godzinach.


A tak wygląda po 24 godzinach.

Rys. 10. Po 24 godzinach.

Podsumowując uważam że granulat lub pellet o drobnym rozmiarze należy stosować podczas krótkich wypraw, natomiast także w zbiornikach gdzie nie ma dużo drobnicy. Natomiast o większym rozmiarze powinno się stosować, gdy mamy w planie dłużej posiedzieć nad wodą.

Pellet lub granulat można stosować na różne sposoby. Jednym ciekawym pomysłem jest użycie go do tzw. metody. Na pewno każdy coś o tym słyszał. Teraz pokażę jak w prosty sposób odpowiednio przygotować pellet do umieszczenia w koszyczku lub sprężynie.

1. Najpierw wsypujemy go do wiaderka.


2. Następnie zalewamy gorącą wodą.


3. Mieszamy


4. Następnie odstawiamy na kilka godzin, aby pellet napęczniał.


5. Po wystygnięciu jest gotowy do na nabicia w sprężynę.


6. Można także uformować kule zanętowe.


Suchy pellet z dziurką można stosować na włos, dipowany lub polany boosterem. Można też wiązać go na nic PVA, ale o tym może w następnym moim artykule. POŁAMANIA KIJA !! "NO KILL"

Szybki Kontakt
Reklama
Reklama