Wywiad z Joachimem Gawlikiem
C.P. Na początku prosimy już tradycyjnie o przedstawienie swojej osoby i wędkarsko-karpiowej kariery.Jak długo łowisz karpie i amury dlaczego akurat te gatunki Cibie fascynuje?

J.G. Nazywam się Joachim Gawlik, inni znają mnie jako Achim lub Foxi. Urodziłem się na Ślasku Opolskim i mieszkalem 18 lat w tamtejszym Gogolinie. Pierwsze kroki wędkarskie robiłem mając 4 lata. Chorobą karpiową jestem od 12 lat zarazony - nieuleczalnie!

A dlaczego karpie ??? Nie wiem. Wiem tyle, że nie mija jeden dzień kiedy nie myśle conajmniej 20-30 razy o moim Hobby. To jest moje zamiłowanie. Dlatego też slogan na mojej stronie www.padercarp.de "LEBE DEINE LEIDENSCHAFT" tzn. Żyj twoim zamiłowaniem. Tak, kochać, żyć tym co się robi. Poświęcić się w 100%. Z tego powodu mam dużo przyjaciół w całych Niemczech oraz w Polsce. Niestety, są tacy ktorzy mi tego nie życzą, szczególnie u nas w Paderborn - ale "Takie jest życie" W 2003 roku : Amur z Rybnika i 2004 zorganizawanie pierwszego "PADERCARP MEETING" to byly fakty które mnie jeszcze bardziej z wędkarstwem karpiowym związały. I wtedy to powstała myśl o utworzeniu lokalnej strony karpiowej i stworzeniu malej grupy ( drużyny ). Chodziło mi caly czas żeby tą fascynację jaką jest karpiowanie jeszcze bardziej przeżyć ! Jezeli chodzi o www.padercarp.de to strona nie jest jeszcze całkiem gotowa. Pracą nad ta stroną zajmuję sie najwięcej mój kumpel Tobias Matzner który studiuje i ma więcej czasu niż ja.

C.P. Jesteś znamy w świadku karpiowym w Niemczech jako łowca dużych okazów jak udaje Ci się przechytrzyć te potwory ?

J.G. Dziękuję za komplement, czy jestem łowcą dużych okazów tego to ja nie wiem. Od czasu do czasu zdaza mi się przechytrzyć kilka okazów. Wszystko zależy od tego co dana "woda" posiada. I z tego należy najlepsze zrobic.C.P. Na jakich wodach lubisz łowić a jakich unikasz, Twój najlepszy akwen w Niemczech w Polsce a może też w innym kraju ?

J.G. Lubię łowić na wszelkiego rodzaju wodach stojących: jez. zaporowe, żwirownie, glinianki itp. Do tego najlepiej kiedy mogę używać pontonu. Ulubionego akwenu w Polsce nie mam, natomiast u nas w Paderborn jest jezioro, ktore ja nazywam jeziorem :Szmaragdowym" ze względu na kolor wody. Jestem zakochany w tym Akwenie, pomimo że nie posiada to jez. Wielkich Okazów a presja jest wyjątkowo duża. Pamiętam , że kiedyś powiedziałem do moich kumpli , że jak mnie kiedyś na tym świecie nie będzie to mają moje prochy rozsypać w tym oto jeziorze.
C.P. Z jakiego sprzętu karpiowego korzystasz obecnie , co planujesz w nim zmienić ?

J.G. Marku, nie bedę tutaj opisywał mojego sprzętu. Nie jest on najważniejszy. Każdy łowi tym co posiada. Najważniejsze jest nie sprzęt, a podejście do wędkarstwa. Czytając czasami w polskich forach internetowych to mi się włosy na głowie jezą ! Co niektórzy uważają - czym droższy sprzęt tym więcej karpi wyląduje na macie. Nie zapomnę jednego zdania: " Wedziska karpiowe zaczynają się od ceny 300 Euro, poniżej to tylko gruntówki !!! Panowie, jak tak można !!!

C.P. Czy "kulki proteinowe" rolujesz sam, czy kupujesz, zarówno zanętowe jak i haczykowe?
A skoro już o kulkach mowa, to może przedstawisz nam jakiś przepis na dobry mix lub polecisz wyrób której firmy ?

J.G. Od kilku lat roluje sam. Na własnych miksach. W ostatnich 2 latach używam tylko 2 miksów: rybnego i orzechowego. A składniki staram się kupować nie u Firm które zajmują się karpiowaniem, a na "wolnym" rynku , np. w internecie. Najważniejsze jest moim zdaniem żeby składniki były świeże.Przepisu 100% nie ma. To zawsze zależy od Akwenu. Ten kto próbuje złowi więcej niż ten co studjuje, takie jest moje zdanie.
Mogę np. powiedzieć , że w moim miksie rybnym mam ponad 55% składników rybno - mięsnych! A reszta to tylko po to by kulka była wystarczająco twarda i dało się jako tako rolować.

Podstawą mojego miksu orzechowego jest mąka z orzechów ziemnych, mąka z pestek dyni i zmielone konopie !. Co do atraktorow to "wierzę" w betainę HCL i Green Lipped Mussel Extract.
Co do gotowych kulek to używałem kilka wielkich Firm. Z mojego doświadczenia nie wykrystalizowało się które były lepsze , a które gorsze.

C.P. Ochrona karpia, to realnie "ciężki orzech do zgryzienia", może masz swoje przemyślenia z nią związane i przedstawisz nam swój pogląd na ten temat?

J.G. Tak ochrona, Wy to macie dobrze w Polsce. W Niemczech jest karalne wypuszczanie wymiarowej ryby !!! Drugi problem stanowią wędkarze pochodzenia rosyjskiego, ktorzy by nawet moim zdaniem własną teściową zjedl !!! Więcej na ten temat nie będę pisal.
C.P. Ulubione przynęty, na co łowisz i ich krótka charakterystyka ?

J.G. Kulka na bazie miksu rybnego z dodatkiem 10% GLM i 5% betainy bez zapachu, eventualnie dipowana w Smoked Sausage Progressive Baiting

C.P. Twój rekordowy karp i amur ( kiedy złapany, jaka waga, przynęta, łowisko) ?

J.G. Amur 31,5kg Rybnik- zimna woda. Kulka Truskawka nie wlasnej roboty ( Nie będę robił reklamy ) http://www.carp.de/berichte/2003/06/dreiundsechzig/index.shtml

C.P. Wiem ,że należysz do niemieckiej drużyny karpiowej PADER, jak często łowicie wspólnie ryby i czy często bieżecie udział jako drużyna w zawodach ?

J.G. Zgromadzilem w okół siebie kilku karpiarzy. Organizujemy 1-2 razy w roku tzw. PADERCARP Meeting ( Zawody wędkarskie są zabroniane w Niemczech ). Celem jest spotkanie, wymiana informacji, frajda, i naturalnie złowienie kilku karpi. W tym roku zdołałem pozyskać kilku sponsorow, między innymi tak znane Firmy jak: Grebenstein, Progressive Baiting, Successful Baits. Na inne zawody nie jezdzimy. Jeszcze kilka lat temu wstecz brałem udzial w zawodach w Polsce i Czechach z moim przyjacielem Przemkiem Plucikiem.
C.P. Niespełnione marzenie związane z wędkarstwem?

J.G. Lac de St. Cassien !!!!

C.P. Co sądzisz o Polskim Portalu Karpiowym CARP PASSION , czy taka forma informacji ma przyszłość ? Co się podoba a co byś zmienił ?

J.G. To najlepszy polski Portal Karpiowy !!! Nic bym nie zmienił. Macie swój styl i powinniście go zachować ! Podoba mi się bardzo, że prawie codziennie są jakieś nowe informaccje lub reportarze.

C.P. Co myślisz o łowiskach komercyjnych takich jak np. Pstrążna? ,Unichowo?, Wygonin i inne?

J.G. Ja ich nie potrzebuję ,ale dobrze że są. Bylem kilka lat temu na LA HORRE i dostałem alergi na takiego typu łowiska.


C.P. Masz swojego "idola" wśród braci karpiowej ? polskiej i zagranicznej wzorowałeś ( wzorujesz się nadal ? ) na której ze znancych postaci lub korzystasz z ich wskazówek?

J.G. Mój dziadek pokazał mi drogę do wędkowania . Co do karpiowania to nie mam i nie mialem idoli. Jestem "samoukiem"

C.P. Jakich rad udzieliłbyś początkującym karpiarzom ?

J.G. Wytrwałości i wiary w samego siebie i swoją przynetę. Pamiętajcie ,że penetracja łowiska, szukanie i studiowanie karpi oraz kilkadziesiąt godzin obserwacji nad wodą ( bez wędk i) da wam napewno efekty.

C.P. Plany na ten sezon 2007 , zmiany w sprzęcie ,technika połowu lub inne rozwiń pytanie ?

J.G. Jak najwięcej czasu spędzic nad wodą. A czasu coraz mniej !

C.P. Ile czasu w roku poświęcasz na łowienie karpi ?

J.G. W 2006 roku to będzie ok. 35 nocy.

C.P. Kilka linijek pozostawiam Tobie .

J.G. Chciałem przy tej okazji podziękować mojej rodzinie, mojej żonie i mojemu synowi, że tolerują i akceptują moją pasję wędkarską. Czasami pozostawiam ich kilkanaście dni samych w domu. Wiem ze to nie jest latwe. Kocham Was! Pozdrawiam również przyjaciół i znajomych z Rybnika, oraz wszystkich których znam, albo którzy mnie znają.C.P. Dziękuje za wywiad

J.G. Dziękuje bardzo Joachim Gawlik www.padercarp.de

Szybki Kontakt
Reklama
Reklama