Dbaj o czystość !!!
Na portalu w zakładce "CARP PASSION TEAM" REGULAMIN
>> "Wstąpienie, regulamin CP, zniżki" jest umieszczony "Regulamin Carp Passion Team". Warto zwrócić uwage na punkty:

3. Jako członek ,,Carp Passion" Team swoim zachowaniem daj dobry przykład innym wędkarzom poprzez kulturalne i etyczne korzystanie z łowiska oraz stosowanie zasady ,,Catch and Release".

7. Opuszczając łowisko posprzątaj po sobie.


Jak już wiadomo środowisko człowieka jest coraz bardziej zanieczyszczone. Bardziej lub mniej świadomie systematycznie je niszczymy. Szybki rozwój cywilizacji niesie za sobą wiele złego. Częste awarie elektrowni, fabryk, organizowanie dzikich wysypisk śmieci środków toksycznych powodują ogromnie zanieczyszczenie w środowisku.

Jedną z ważniejszych rzeczy, o jakiej należy pamiętać zaczynając i kończąc wędkowanie, to ochrona środowiska, przewidywanie skutków własnego działania. Pewnie, gdybyśmy zapytali wędkarzy, na jakim zbiorniku chcieliby wędkować wielu odpowiedziałoby, że: "marzy o wędkowaniu wśród pięknych lasów i czystych wód o błękitnym kolorze, aby siedział pośród drzew, krzewów i kwiatów. Żeby w lesie było dużo zwierząt i ptaków, a w wodzie było pełno dużych ryb, które zapewnią im emocje". Niestety taki tok myślenia zobowišzuje do przestrzegania porządku nad wodą i nie tylko. Aby uświadomić sobie skutki zwišzane z zanieczyszczeniami przybliżę podstawowe pojęcia."Ekologia pochodzi od greckiego słowa "oikas" - co oznacza dom lub miejsce życia. Ekologia jest, więc nauką określającą współzależność między organizmami żywymi z środowiskiem. Mówiąc prościej, ekologia zajmuje się badaniem organizmów w ich własnym " domu". My ludzie też jesteśmy mieszkańcami tego "domu" i zmieniamy go według potrzeb. Lecz w życiu tak już to bywa, żeby już zrobić coś dobrze należy się dobrze zastanowić. Musimy być mądrymi gospodarzami, którzy będą dbali i myśleli o wszystkich jego mieszkańców, gdyż ziemia nie jest tylko naszą własnością. Przyroda bez człowieka może się obejść, ale człowiek bez przyrody zginie.
Czy można sobie wyobrazić życie z zatrutym powietrzu, bez przyrody, lasów, łąk, kwiatów, zwierząt, wody, karpi ? Nad odpowiedzią nie trzeba się długo zastanawiać - NIE MOŻNA!! Przyroda nie radzi sobie już z naszą bezmyślnością. Czas najwyższy pomyśleć, jak możemy jej trochę pomóc.

"Ochrona środowiska jest bardzo ważną działalnością związaną z zapewnieniem właściwych warunków dla życia ludzi i zwierząt na ziemi. Jedną z przyczyn zatruwania środowiska naturalnego jest jego zaśmiecanie." Bardzo często spotykamy się z zaśmiecaniem terenów leśnych, gór, trawników i rzek.

Coraz częściej spotykamy się z "dzikimi" wysypiskami śmieci. Takie wysypiska są szczególnie niebezpieczne, bo ich lokalizacja nie jest uzgodniona przez inspektora ochrony środowiska i może znajdować się blisko rzeki, jeziora, a także na terenie wód gruntowych. Takie wody są skażone bardzo toksycznymi substancjami, pochodzącymi od śmieci. U mnie w miejscowości jest taki zbiornik z takim wysypiskiem, ale oczywiście nikogo to nie rusza.

Na takich wysypiskach jest to wszystko, co nadaje się do wyrzucenia, a więc: plastykowe butelki, kartony, woreczki, puszki, odpady kuchenne, stare zabawki, ubrania... jeżli tak dalej pójdzie to może dojść do tego że śmieci będą po prostu wszędzie gdzie się nie obejrzymy. Ale to przecież od nas samych zależy czy się tak stanie czy w końcu się opamiętamy i zaczniemy sprzątać po sobie nad wodą. To od nas zależy, tego ile i co wyrzucimy do naszego kosza na śmieci, zależy co trafi na wysypiska i do wody, czy szkodliwe produkty znajdujące się w odpadach przedostaną się do wody, gleby, powietrza, zatruwając całe środowisko. Najczęstsze widoki nad wodą to pozostawione po wędkowaniu opakowania np. po robakach, butelki po piwie, worki, reklamówki, a także czasem bielizna: Pewnie mało kto zdaje sobie sprawę, taka plastykowa butelka może przeleżeć i tysiące lat.Wędkarz chętnie spędza czas w lesie na rybach słuchając śpiewów ptaków. Takie ptasie ćwierkanie możemy słuchać już od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Zasiadka w takim klimacie może dać człowiekowi wiele zadowolenia. Pamiętajmy jednak, że w lesie my jesteśmy gośćmi, a ptaki właścicielami. Musimy zachować ciszę w lesie, aby nie przestraszyć ptaków, a do ptasich gniazd najlepiej nie zbliżać się i nie dotykać. Jeżli chcemy obserwować ptaki to musimy zbliżać się do nich bardzo powoli a najlepiej podpatrywać je przez lornetkę. Nie należy straszyć i denerwować ptaków, bo mogą porzucić gniazdo i zostawić jajka i młode. A wiec nawet zwykłe podglądanie przyrody może być dla niej szkodliwe. Często widać widoki "wędkarzy" rzucających kamieniami w kaczki lub łabędzie lub próby łapania tych pięknych ptaków na wędkę, a jako przynęty używając skórki chleba. Ptaków jest coraz mniej, a niektóre gatunki są bardzo rzadkie. Dlatego należy chronić ptaki i pomagać im. Jednym z najlepszych sposobów ochrony ptaków jest po prostu nie przeszkadzanie im.Gniazdo jest miejscem, gdzie samica składa i wysiaduje jaja i gdzie przebywają jakiś czas pisklęta. Ptaki wybierają miejsce na gniazdo starannie tak by było mało widoczne.Bez wody organizmy nie mogą istnieć. Każdy żywy organizm zawiera wodę. Ciecz, ciało stałe i gaz to trzy postacie wody. Jest to jeden z najważniejszych składników dających życie. Bez jedzenia można przeżyć ponad miesiąc, ale bez wody tylko około tygodnia. Woda pokrywa ponad 70 procent powierzchni Ziemi, z czego człowiek może wykorzystać tylko niespełna 1 procent. Kiedyś podczas jednej z moich nocnych zasiadek na niezbyt czystym zbiorniku, pośród drzew i mocno świecących gwiazd i rechotających żab zastanawiałem się czy przyroda otaczająca mnie chciałaby mi coś powiedzieć. Myślę, że przy takim nieciekawym krajobrazie powiedziałyby "Dbaj o mnie, wyrzucaj Śmieci do kosza, nie zabijaj ryb !!!"
Bardzo częstym widokiem wiosennego pejzażu są kłęby dymu unoszące się nad polami, łąkami i zbiornikami. Powstają one w wyniku wypalania traw i trzcinowisk.

Z każdym dniem życie zwierząt i tym saym karpi, staje się coraz bardziej zagrożone. Dzieje się tak najczęściej w wyniku działalności człowieka. Ciężko wędkarzom zaakceptować zasadę NO KILL i ładują do siatki każdą rybę, ale o tym już pisałem w poprzednim artykule "NO KILL!".

Mam nadzieje, że artykuł ten, da co poniektórym sporo do myślenia i zastanowienia się nad podejściem do przyrody.

Szybki Kontakt
Reklama
Reklama