Jak łapać bączki !!!

W końcu koniec szkoły, kolejny semestr zaliczony i dużo wolnego czasu na zasiadki. Ostatnio na zasiadce to byłem jeszcze wczesną wiosną w dodatku bez efektów.

Podczas obserwowania wody na, której planowałem tegoroczne zasiadki spotkałem "karpiarza", który twierdzi , że przesiedział już na tej wodzie 12 nocek i nie miał odjazdu:. Oczywiście stwierdziłem, że to jest nie możliwe, bo wiem , że w wodzie tej jest duża populacja ryb w granicy 2-5 kg oraz piękne amury i karpie po kilkanaście kilo.

Następnego dnia znalazłem się nad woda z "markerem" i sondowałem zbiornik kilka godzin. Wytypowałem sobie miejsce w pobliżu podwodnych zarośli na łagodnym spadzie z 2 metrów na 4 metry.
Rys. 1. Szkic zbiornika.


Z uwagi na to ze celem moich popisów będzie łapanie tych sztuk co jest najwięcej czyli 2 kg do 5 kg, wiec obrałem taką taktykę podobną jak na zawodach. Jeżli chodzi o nęcenie to co drugi dzień do wody leciało 10kg parzonej kukurydzy i 3kg kulek 16mm - 18mm o smaku wiśnia z nadzieją ,że wejdzie w łowisko amur.Oczywiście przed ponownym zanęceniem sprawdzałem czy wszystko jest wybrane. Łowisko było nęcone przez tydzień.Rys. 2. kulki zanętowe.


Skład kulki to podstawowy mix 50/50 z dużą ilością dodatków takich jak: siemię, sezam, chleb belgijski, mak, orzechy arachidowe, granulat 2mm. Nęcenie zakończyłem dwa dni przed planowaną zasiadką.
W końcu przyszedł dzień, w którym po ciężkim semestrze mogłem się zrelaksować nad wodą. Zaraz po przyjechaniu nad wodę i wypakowaniu się z auta, do wody poleciała mieszanka sypkiej zanęty:

5 kg najzwyklejszej zanęty,
0,5 l białych robaczków,
0,5 kg siemia lnianego,
0,5 kg sezamu,
0,5 kg chleba belgijskiego,
0,5 kg maku,
0,5 kg granulatu,
1 kg konopi indyjskich,
2 puszki kukurydzy,
50 kulek
Rys. 3. Zanęta.


Dodałem jeszcze trochę kleju, stymulatora i boostera owocowego, aby ładnie pachniało. Dodatki w mieszance partykularnej są takie same jak w kulkach co dało moim zdaniem większe zaufanie karpi. Z uwagi na to , że na zbiorniku nie można używać łodzi oraz pontonów zmuszony zostałem do umieszczenia zanęty tzw. "PET-em" ( bardzo krytykowanym na pewnym portalu ). Po zanęceniu przyszła kolej na rozbicie klamotów.
Rys. 4. Mój obóz


Przez dwie noce miałem 18 odjazdów i 11 ryb wycholowanych. Na haku miałem dwie większe sztuki lecz chyba jestem jeszcze za słaby i ryby "sprowadziły mnie do poziomu" (czyt. spięły się). Po każdym odjeździe donęcałem kulkami w ilości 50 sztuk w celu utrzymania ryb w łowisku.Rys. 5. Kulki haczykowe zalane boosterem.


Zestawy jakie stosowałem to: łamane sztywniaki, hak nr 2 - Long Shank, ciężarek centryczny 110g i na nici PVA kilka sztuk kulek.Rys. 6. Mały bączek.


Po szybkiej sesji zdjęciowej bączek wrócił do wody...Była to moja pierwsza zasiadka po ciężkiej sesji więc moim marzeniem było usłyszeć pisk sygnalizatora i odgłos wyjeżdżającej żyłki ze szpuli, a więc dlatego zastosowałem taka taktykę. Po nasyceniu się tymi odgłosami mogę teraz planować i nastawiać się na duże i silne ryby, dla których moje wędkowanie ma sens...Szybki Kontakt
Reklama
Reklama