Namioty firmy Pat Garet Sulechów
Przedstawiam namiot firmy Pat Garet z Sulechowa, którego do niedawna używałem. Z tego co wiem firma ta nie istnieje, a szkoda bo była szansa na rozwój tego typu produktów. Podejrzewam iż brak kontaktu z potencjalnymi odbiorcami zakończył historię firmy. Parę słów o produktach Pat Garet.

Pierwsze namioty, które trafiły do sprzedaży w połowie lat dziewięćdziesiątych były dosyć ciekawe i wyróżniały się od innych konstrukcji co widać na tych zdjęciach.
Namiot jednoosobowy, którego konstrukcja opierała się na dwóch pałąkach z włókna szklanego, a składanie polegało na zwinięciu pałąków w kółko i spięciu wszystkiego opaską. Czynność wymagająca sprytu oraz użycia pewnej siły, dość karkołomna i niezbyt bezpieczna w przypadku wymknięcia się z rąk. Słabym punktem były pałąki szczególnie gdy producent zmniejszył ich średnicę o 2 mm. Po prostu pękały przy zwijaniu lub gdy pozostawały zwinięte w pokrowcu. U dołu rozstaw namiotu ogranicza taśma. Drobną niewygodą była zbierająca się woda na namiocie w jego środkowej części oraz skraplanie się pary wodnej wewnątrz. Jest to wada większości namiotów jednowarstwowych i chyba nikt nie lubi jak podczas snu w bezdeszczowy poranek, nagle kropla wody spada na twarz. Z tego co mi wiadomo a co niezwykle ważne namioty te nie przeciekały. Wadą i równocześnie zaletą jest słaba izolacja termiczna, w dni chłodne chłód w namiocie, w upały przewiewne wnętrze z powodu braku podłogi. Z przodu szerokie wejście zapinane za zamek błyskawiczny z możliwośią zrolowania i dwa trójkątne okna (możliwość obserwacji łowiska przy zamkniętym wejściu). Z tyłu okienko wentylacyjne.


Kolejnym dość ciekawym a nietypowym produktem było zadaszenie na łódkę, konstrukcja podobna jak w namiocie dwuosobowym, z dodatkowym oknem, mniejsze wymiary. Myślę że bez problemu można go używać jako jednoosobowy namiot. Wersja którą kupiłem powstała na moje zamówienie jednak różniła się konstrukcyjnie od pierwszego modelu a była to wersja dwuosobowa.
Różnice konstrukcyjne:
- podstawa w kształcie prostokąta
- większe wymiary namiotu, dłuższe pałąki, rysunek nr 3
- szeroki rozstaw pałąków, rozsunięte (głębokość namiotu), ich końce nie są w jednym z rogów namiotu
- zastosowano dwie taśy ustalająe rozstaw pałąów (szerokoś namiotu)

Po drobnych perypetiach odebrałem zamówiony namiot jako użytkownik mogę powiedzieć że naprawdę nie przecieka i jest dobrym schronieniem dla dwóch osób. Ponieważ pałąki pękły dość szybko dokonałem drobnych modernizacji:

- zastosowałem dwa trzyelementowe pałąki z włókna, które za każdym razem należy wsunąć w oryginalne rękawy
- przeciąłem taśmy ustalające rozstaw pałąków i wszyłem łatwo spinane klamerki

Usprawnienia te pozwoliły na regulację szerokości namiotu, zapobiegły pękaniu pałąków i poprawiły sztywność konsytuacji, a co ważne składanie namiotu uczyniło łatwiejsze i bezpieczniejsze. Złożony namiot to teraz niewielki pakunek i sześć pałąków.

Zalety namiotu po dokonanych modyfikacjach:
- odporność na zmienne warunki pogodowe
- przewiewność w letnie upały, możliwość zrolowania wejścia i podniesienia tylnej części namiotu w celu poprawy cyrkulacji powietrza
- niewielkie wymiary i mała waga po złożeniu - 3,4 kg i 1,2 kg pałąki
- łatwy montaż i demontaż
- nigdy nie przeciekł
- nie posiada podłogi, więc zgodnie z przepisami jest to zadaszenie, co umożliwia stosowanie w miejscach gdzie namioty są zabronione
- w przedniej części dwa okno z miękkiego materiału umożliwiające obserwację łowiska przy zamkniętym wejściu
- dodatkowe odciągi, po dwa z przodu i z tyłu

Wady:
- skraplanie się pary wodnej od wewnątrz (w godzinach porannych)
- brak podłogi i narzuty
- słaba izolacja termiczna
- za nisko umieszczone okienko wentylacyjne, w tylnej części namiotu
- należy zachować ostrożność w czasie wkładania pałąków we właściwe miejsce, aby nie uszkodzić materiału

Na zakończenie pragnę zwrócić uwagę kolegów na ogólną konstrukcję opisywanych namiotów. Jeżeli kogoś nie stać na firmowy namiot lub potrzebuje dodatkowego zadaszenia na przykład na kuchnię lub na jedną nockę to może być dobra alternatywa. Materiał z jakiego wykonywane były takie namioty obecnie można kupić, z pałąkami też nie powinno być problemu, wielkość i kształt każdy dopasuje do swoich potrzeb. Ponadto można to zastosować do posiadanego namiotu jednowarstwowego jako warstwa zewnętrzna co zapobiegnie skraplaniu się wewnątrz pary wodnej i zapewni lepszą izolację termiczną. Do sezonu mamy jeszcze trochę czasu, więc jest to ostatni dzwonek aby uzupełnić nasz ekwipunek i dokonać niezbędnych napraw i zakupów.


Ponieważ zmieniły się moje potrzeby zakwaterowania nad wodą zakupiłem namiot dwuwarstwowy Extension One firmy Adder Carp i myślę że posłuży mi dłużej i równie dobrze jak poprzednio używany namiot jednowarstwowy. Po pewnym okresie opiszę moje wrażenia z użytkowania nowego namiotu myśę że pozytywne. Czas pokaże a dłuży się to oczekiwanie na wiosnę, pierwszą wyprawę nad wodę, spotkanie z pierwszym wiosennym karpiem i darowanie mu wolności, czego życzę wszystkim kolegom.

Autor: Wiesław Malenda
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama