,,Radiopowiadomienie do Pelzer MP - 1 i nie tylko" - Wiesław Malenda
Witam wszystkich zainteresowanych tematem rodiopowiadomień. Na wstępie wyjaśnię dla mniej wtajemniczonych cóż to za przyrząd. W skrócie można to określić jako dwa pudełka, jedno podłączone do sygnalizatorów i zaczepione przy stojaku z wędziskami, drugie w kieszeni wędkarza lub w pobliżu (najlepiej, bo bywa różnie). Służy to do informacji o braniu lub braku ,,współpracy" ze strony karpików w pewnej odległości od wędzisk niezależnie od warunków pogodowych, czyli wiatr lub deszcz mogących zagłuszyć dźwięk sygnalizatorów. Można również wyciszyć sygnalizatory i odbierać tylko na odbiorniku, dzięki czemu nasi sąsiedzi nie dowiedzą się o naszych sukcesach.
Istnieją dwa sposoby wysyłania sygnału, przez kabel, co nie jest zbyt praktyczne lub za pomocą fal radiowych, który wydaje mi się najpraktyczniejszy. Opiszę teraz radiopowiadomienie wykonane przez amatora w domowych warunkach, przy kosztach znacznie mniejszych niż zakup firmowego. Opisywane urządzenie ma zasięg około 100 metrów, bez anteny zewnętrznej, współpracuje z sygnalizatorami firm Videotronik, Pelzer MP - 1 oraz po drobnej przeróbce Ultimate. Test z produktami firm Fox i Delkim wypadł negatywnie, zmierzenie parametrów wyjściowych w/w pozwoli zapewne doświadczonej osobie dopasować oba urządzenia do siebie.

BUDOWA

- nadajnik zrobiony jest z pilota zdalnego sterowania centralnego zamka od samochodu, zasilanie 12 V, zastosowany jest zespół akumulatorków, (chodzi o siłę sygnału, która przekłada się na zasięg) antena wysuwana teleskopowa 13 cm, dwa kable do podłączenia sygnalizatorów po 80 cm, gniazdo do podłączenia ładowarki (12 V wtyk jack), u góry włącznik zasilania, przycisk testu stanu naładowania akumulatorków, dioda pokazująca stan naładowania. Z przodu dioda świecąca, sygnalizująca gdy urządzenie wysyła sygnał do odbiornika. Test - po odkręceniu śrubek obudowy dwa mikrowłączniki do testu, po przycisnięciu jednego z nich nadajnik wysyła sygnał do odbiornika - do testowania obu kanałów nadajnika i odbiornika.

- odbiornik zrobiony jest z centralki sterującej ryglem centralnego zamka i alarmu samochodowego sterowanej pilotem. Budowa - w górnej części dwie diody (każda na jeden kanał, czyli na jeden sygnalizator), włącznik zasilania, przycisk testu zasilania, dioda świecąca testu zasilania, na czołowej stronie obudowy głośniczek działający na dwa kanały. Zastosowane zasilanie bateria 9 V działa bez zarzutu.
Jest to przykład budowy i rozwiazań technicznych, które bez problemu można zmodyfikować. Podłączając jeden z kanałów w odbiorniku do tak zwanego wyjścia pozdrowienia uzyskamy rozróżnienie dźwiękiem kanałów jednak wówczas świecić będzie tylko dioda jednego kanału. Drugą można, więc zlikwidować. Odbiornik ma antenę wewnątrz obudowy, nadajnik posiada jak już pisałem teleskopową antenę wysuwaną, więc można dokonać kolejnego usprawnienia, jakim jest dodanie do odbiornika zewnętrznej anteny. Zwiększy to zasięg urządzenia, poprawi stabilność pracy niezależnie od słabej baterii lub akumulatorów. Doswiadczony elektronik dokona zapewne kolejnych usprawnień z pożytkiem dla użytkowników, czego wszystkim życzę.


Kolejnym drobiazgiem ale jakże przydatnym podczas nocnych zasiadek, o czym niektórzy koledzy się przekonali (stracili trochę sprzętu wskutek twardego snu) powiedziałbym koniecznym jest czujnik ruchu. Niech będzie to najprostszy model, nie ważne czy ultradźwiękowy czy też na podczerwień, ważne aby informował niezawodnie o wszelkim ruchu w obrębie naszego stanowiska na przykład taki jakiego ja używam podczas samotnych zasiadek. Czasami za czujnik robi mój pies Fox i nie radzę wówczas się zbliżać bez uprzedzenia - działa lepiej od czujników i nie potrzebuje baterii.
Jak niektórzy wiedzą ciekawostką w niektórych sygnalizatorach firmy Fox jest wbudowany specjalny czujnik reagujący na najlżejsze dotknięcie wędki czy stojaka, swoisty alarm na amatorów cudzego. Jeśli ktoś chce zobaczyć jak to działa polecam film ,,Na karpie z Przemkiem Mroczkiem".

Do zobaczenia nad wodą, pozdrawiam Wiesław Malenda
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama