Rod pody/Tri pody
ROD-POD konieczność czy snobizm ?

Gdy sięgam pamięcią do początku lat dziewiędziesiątych, widzę wędki na patykach wyciętych z pobliskiego krzaka i słyszę apele o nie wycinanie nadbrzeżnych krzewów na podpórki. Każdy wie jakie spustoszenie powodowało to na świeżych zbiornikach ubogich w drzewostan. Dopiero pojawienie się sygnalizatorów elektronicznych wymusiło stosowanie podpórek z gwintowaną częścią pasującą do nich. Za sprawą kolegów bywających za granicą oraz coraz większej ilości ogólnopolskich imprez karpiowych, można było obejrzeć dziwne konstrukcje zwane tri pody, rod pody i multi pody. Do niedawna stanowiły rzadkość wśród karpiowego ekwipunku, obecnie za sprawą wzrostu mobilności karpiarzy stały się standardem. Dowodem tego jest ostatnia Cypryniada Podlaska, gdzie tylko nieliczne drużyny używały zwykłych podpórek. Moja droga od patyka do rod-poda polegała na oglądaniu różnych konstrukcji przy okazji uczesnictwa w karpiowych imprezach i adaptowania rozwiązań technicznych do mojego statywu. Wybór był dość trudny a brak dostępu do niektórych maszyn i materiałów dodatkowo komplikował sprawę.

Jakim więc kryteriom powinien sprostać nasz statyw :

1.Zapewnić stabilną podstawę dla naszych karpiówek, oraz posiadać wszelkie uchwyty i stosowne gwinty.

2. Dać się ustawić wszędzie: na betonie, w błocie, na kamieniach, w zielsku i w wodzie. Ważny jest zarówno rozstaw jak i długość użytych nóg.

3. Jeśli łowimy w różnym terenie, konieczna jest duża regulacja kąta ustawienia wędzisk oraz sprawna blokada.

4. Wszystkie połączenia gwintowe (blokady i elementy łączące) muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów aby zapewnić bezstresową eksploatację.

5. Jeżeli to możliwe zabezpieczmy się przed zgubieniem wszelkich śrub mocujących, nic tak nie denerwuje jak problemy ze złożeniem i zablokowaniem statywu, bo zgubiliśmy jedną śrubkę lub nakrętkę.W zależności od posiadanych możliwości transportowych i finansowych mamy do wyboru różne materiały:

1. Stal zwykła będzie szybko rdzewieć bez względu na zabezpieczenie, + dostępność, łatwość obróbki i malowania.

2. Stal nierdzewna i kwasoodporna - CENA ! + waga ( stabilność ), możliwości obróbki, nie wymaga konserwacji i malowania.

3. Duraluminium łatwo się utlenia , przy ścisłym pasowaniu łatwo się klinuje, niższa wytrzymałość mechaniczna, + niska cena, dostępność, łatwość obróbki, niska waga (łatwy transport kosztem stabilności).

Są to podstawowe kryteria według których krok po kroku rozpoczniemy budowę przeciętnego standardowego rod poda . W następnych artykułach opiszę różne konstrukcje statywów karpiowych ich zalety i wady konstrukcyjne.

C.D.N. Pozdrawiam wszystkich karpiołapów i tych którzy zamierzają do nas dołączyć.
Wiesław Malenda
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama