Bagaże i pokrowce
Wszelkiego rodzaju bagaże i pokrowce są niezbędnym wyposażeniem każdego wędkarza, a karpiarza w szczególności. Zabranie takiej ilości sprzętu, który potrzebujemy do łowienia oraz do bezstresowego pobytu nad wodą wymaga spakowania tego wszystkiego w jak najmniejszą ilość toreb. Nie wyobrażam sobie wyjazdu nad wodę spakowany w "reklamówki". Zatem postaram się opisać i przedstawić pokrowce i bagaże, które ułatwiął nam wybranie się i dotarcie ze sprzętem nad wodę.

PLECAK

W plecaku, szczególnie o pojemności około 100 L możemy pomieścić bardzo dużo, różnego rodzaju rzeczy i akcesorii. W wielkiej głównej komorze, możemy pomieścić ubrania, śpiwór, jedzenie itp., w bocznych kieszeniach, w zależności od ich rozmiaru, możemy przewozić pudełka z akcesoriami, buzzbary, wagę, siatki, ciężarki itp. Przy wyborze plecaka powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na: materiał z którego jest wykonany, solidność zamków, szelki dzięki którym będziemy mogli dzwigać go na plecach i oczywiście na jego pojemność, którą powinniśmy dostosować do swoich potrzeb. Praktyczną rzeczą jest też to, aby w dolnej jego części, która ma styczność z podłożem, był nieprzemakalny materiał lub guma, która uchroni jego zawartość od ewentualnego zamoczenia. Ciekawym rozwiązaniem jest też plecak, w którym w części czołowej na zamek przypinany jest mniejszy plecaczek, po odpięciu możemy go używać osobno. Nowością są na rynku plecaki ze stelarzem dzięki któremu możemy go ustawić na podłożu w pozycji pionowej. Praktycznym rozwiązaniem są też odpinane kieszenie, dzięki którym możemy dostać się do zawartości plecaka znajdującej się na jego dnie bez wyciągania wszystkich rzeczy przez górę. Warto też pomyśleć o osłonie przeciwdzeszczowej, która jest w standardowym wyposażeniu niektórych plecaków.

TORBA

Torba jest tak samo uniwersalnym bagażem jak plecak. W dużej torbie mieści się prawie tyle samo rzeczy co w plecaku. Pojemne boczne kieszenie mogą pomieścić pokrowiec z buzzbarami, pudełka z akcesoriami itp. W głównej komorze zmieści się śpiwór, ciepłe ubrania czy prowiant. Jeżeli chodzi o wybór torby, to tak jak przy wyborze plecaka powinniśmy się kierować przede wszystkim jakością materiału oraz solidnością zamków. Przydatnym rozwiązaniem technicznym jest podzielna główna komora na mniejsze, dzięki którym nasz bagaż może być uporządkowany i będziemy mieli w torbie zawsze porządek. Ważną rzeczą jest aby pasek na ramię miał miękki podkład dzięki któremu będziemy mogli mniej uciążliwie na ramieniu przenosić ciężką torbę. Tak jak w plecakach, niektóre firmy na bocznych kieszeniach umieszczają ażurowe siatki,w których możemy przechowywać mokre rzeczy. Produkowane są też torby z termoizolacją do przechowywania szybko psujących się produktów oraz bardzo przydatne torby na aparaty, które zabezpieczają je przed wilgocią.

TORBA NA KULKI

Przydatnym bagażem są też specjalne torby na przynęty i zanęty, wyłożone od środka łatwozmywalnym lub termoizolacyjnym tworzywem. Produkowane są też torby z przegródkami specjalnie na dipy, których wnętrze też możemy łatwo wyczyścić. Osobiście używam dużej torby, w której mieszczą się dwa wiaderka, gdzie w jednym przechowuję dipy i kulki pop - up, a w drugim kulki przynętowe lub ziarna. Torba ta po wyjęciu wiaderek mieści około 15 kg kulek. Praktycznym rozwiązaniem są torby, w których dipy przechowywane są w specjalnych wkładach, na inne przynęty i zanęty pozostaje jeszcze bardzo dużo miejsca. Rodzaj i wybór takiej torby zależy oczywiście od naszych potrzeb i od jej przeznaczenia, a przy zakupie należy zwrócić uwagę na te same szczegóły, które opisywałem w w/w bagażach.

POKROWCE NA WĘDKINa transport wędzisk powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ są bardzo podatne na uszkodzenia, a szczególnie na te przewożone w pokrowcach nie wyścielonych miękką gąbką i w bezpośrednim kontakcie z innymi wędziskami. Standardem są duże pokrowce na dwuczęściowe karpiówki, w których możemy pomieścić trzy lub więcej wędek razem z kołowrotkami. Wyposażone są w dodatkowe boczne kieszenie, gdzie możemy pomieścić parasol, rod poda, podbierak, buzzbary itp. W droższych wersjach takich pokrowców, wstawiane są wkładki usztywniające całą jego długość. Rozwiązaniem dla osób, które potrzebują specjalnych zabezpieczeń dla wędek w czasie transportu, są tuby lub produkowane sztywne pokrowce, w których śmiało możemy transportować kije, nie martwiąc się o ich uszkodzenie.

Lufy i pokrowiec bazowy

Ciekawym rozwiązaniem są ,,lufy" mieszczące jedno wędzisko z kołowrotkiem. Możemy do nich dokupić pokrowiec bazowy, do którego mocujemy na zewnątrz ,,lufy" z wędziskami, a w części głównej i bocznych kieszeniach inne rzeczy np. podbierak, parasol, buzzbary, rod pod itp. Zarówno w pokrowcu opisywanym wyżej jak i w ,,lufach", możemy przewozić dwuczęściowe kije z zamontowanymi kołowrotkami i gotowymi zestawami (osobiście unikam tego).

PORTFEL NA AKCESORIA

Portfel na akcesoria to bardzo przydatny pokrowiec pomocny w utrzymaniu porządku z drobnymi akcesoriami. W jego wewnętrznej części, znajdują się zrobione z grubej folii kieszenie z zamkami, w których możemy przechowywać plecionki, krętliki, haki, igłę i wiertło do kulek oraz materiały PVA itp. Niektóre firmy produkują podobne pokrowce razem z dodatkową wkładką z pianki, na której możemy trzymać sztywne przypony. W portfelu takim możemy zmieścić naprawdę wiele rzeczy i przewozić je w należytym porządku. Osobiście polecam jego zakup, naprawdę warto go mieć.
PORTFEL NA SZTYWNE PRZYPONY

Jest to pokrowiec przeznaczony do przechowywania tzw. sztywnych przyponów. Możemy oczywiście przetrzymywać w nim również inne przypony ze zwykłych plecionek. Portfel taki ma wklejoną do środka z obu stron miękką piankę, na której z jednej strony jest poprzeczny pręcik, na którym zaczepiamy hak z przyponem, a z drugiej pinezką przez oczko krętlika dociskamy przypon do pianki. Tak przewożone przypony będą zawsze uporządkowane i gotowe do użycia. Kupując taki portfel należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jego długość (standardowa około 30 cm) oraz na to czy posiada w komplecie pinezki. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są saszetki, które są połączeniem portfela na akcesoria oraz portfela na sztywne przypony, kupując taką saszetkę będziemy mieć tylko jeden bagaż (2in1).

Marcin Krajewski
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama