Historia Trakkera
Historia Trakkera – dowiedz się jak powstała jedna z najbardziej znanych marek na świecie.

Część pierwsza – Pierwsze lata

Trakker powstał jakieś siedemnaście lat temu, na początku lat 90, w obiecującym czasie początków rynku karpiowego w Wielkiej Brytanii. Generalnie Europa była niedaleko w tyle; sygnalizując spore zainteresowanie wiodących produktów Wielkiej Brytanii, co wpływało na szybki rozwój aspektów wędkarstwa karpiowego.

Aczkolwiek, długo przed tym czasem, dokładnie w 1983 roku, firma rozpoczęła swoją działalność jako Rainbow Angling zaopatrując w wysokiej jakości torby oraz odzież cały rynek wędkarski. Aby zrozumieć jak i dlaczego firma zmierzała do konkretnych realizacji, konieczne jest spojrzenie na ekonomię Wielkiej Brytanii dokładnie w tym czasie, a w szczególności w miejscowości Sheffield, gdzie zlokalizowana jest siedziba firmy Trakker.

Sheffield przez wiele lat było głównym dostawcą wysokiej jakości stali oraz sztućców w Wielkiej Brytanii. W późnych latach ’70 nastąpiła ogromna recesja, która mocno wpłynęła na gospodarkę, wpłynęło to na zamknięcie wielu ogromnych fabryk stali oraz sztućców, które sprawiły, iż Sheffield słynęło z wysokiej jakości tych produktów. Ten upadek był opisywany w filmie „ The Full Monty”, który został nakręcony w Sheffield i przedstawiał poważny problem w bardzo humorystyczny sposób.

W rezultacie wspomnianych wydarzeń założyciel firmy Trakker, Carl Drabble znalazł się bez pracy podobnie jak tysiące innych doświadczonych hutników. Postanowił skierować swoje życie tak aby zarabiać na własnym hobby, pasjonowało go wędkarstwo, w szczególności karpiowe. Sheffield podobnie jak słynęło z produkcji stali było znane także z ogromnych połowów, głównie z powodu bliskości jezior torfowych oraz rzek znajdujących się na równinach Lincolnshire, które były obfite w zamieszkujące tam płocie i leszcze.

Te gatunki były masowo łowione przez wędkarzy z Sheffield, które w weekendy było praktycznie puste. W latach 1940 – 1950 można było zauważyć ogromną liczbę wędkarzy czekających na dworcu Central Rail Station, gotowych złapać pierwszy pociąg o 5.30 rano jadący w dół rzek Lincolnshire. Najbardziej popularne rzeki na tych równinach to Trent oraz Witham, ale także wiele dopływów, które wiły się na tych terenach. Wiele popularnych zawodów, w tym All England Championships odbywały się na tych rzekach oraz jeziorach torfowych, głównie na rzece Witham, gdzie nawet tysiąc wędkarzy rywalizowało zajmując miejsca wzdłuż rzeki na odcinkach kilku mil.

Carl Drabble często wspomina jedne z takich zawodów w latach 1950, kiedy miał wyjątkowego pecha przy losowaniu i trafił na bardzo płytką wodę, która okazała się wodopojem dla pobliskiego stada krów. Myśląc, że nie ma już nadziei, planował aby się spakować, kiedy jednak zauważył ławicę uklei przepływających przez nurt rzeki około 15 metrów od jego stanowiska. Postanowił na nie zapolować używając bardzo świecącej przynęty. Ciężko pracując złowił ogromną liczbę ryb i zakończył zawody w pierwszej dziesiątce pośród 800 wędkarzy, co było ogromnym osiągnięciem.

Podjąwszy decyzję o założeniu firmy na rynku wędkarskim aby zarobić na życie, w 1983 Carl rozpoczął działalność firmy Rainbow Angling jako produkcję toreb oraz odzieży dla ogólnego rynku wędkarskiego. Od samego początku kładł nacisk na bardzo wysoką jakość i innowacyjność swoich produktów co zawsze było znakiem rozpoznawczym fabryki stali w Sheffield, w której pracował. W konsekwencji, w późnych latach ’80 firma zatrudniała ponad 50 szwaczek produkujących bagaże oraz odzież dla kilku największych marek wędkarskich, w tym Shakespeare, Shimano, Browning, Leeda, Sensas oraz wielu innych, którzy od zawsze doceniali wysoką jakość produktów oraz usług.

Już wtedy wszystkie materiały były sprawdzane pod kątem najwyższej jakości i pochodziły od dostawców z Europy oraz Wielkiej Brytanii, następnie wycinane oraz zszywane przez doświadczonych pracowników w fabryce w Sheffield. Firma stała się bardzo rodzinnym biznesem kiedy żona Carla – Hazel oraz syn Peter w połowie lat ’80 dołączyli jako sekretarka oraz kierownik produkcji. Prawdziwy przełom nastąpił kiedy firma podpisała kontrakt na dostawcę do firmy H. Steades i synowie, która w tamtych czasach, była głównym dostawcą parasoli oraz siatek wędkarskich w Wielkiej Brytanii, a także sponsorowała Angielską Drużynę w wędkarstwie (England Fishing Team). Firmie Rainbow Angling, która w tamtym czasie była uważana za lidera produkcji toreb i odzieży Steades zlecił zaopatrzenie całej drużyny w ekwipunek oraz odzież. Ten kontrakt okazał się wielkim sukcesem zwłaszcza w czasie kiedy drużyna zdobyła Mistrzostwa Świata (World Championship). Zwiększyło to dodatkowo reputację firmy i przyniosło znaczne korzyści w późniejszych latach.

Lata ’90 rozpoczęły sie jeszcze większym sukcesem, gdy firma została postrzegana jako producent prestiżowych i wysokiej jakości produktów i znalazła się na liście topowych firm zaraz obok takich jak Drennan, czy Decathlon z Francji. Pomimo tych sukcesów nowa dekada przyniosła wiele zmian, które miały zmienić strukturę handlu, tworzenie nowych przedsiębiorstw tak samo jak zamykanie pewnych gałęzi przemysłu w Wielkiej Brytanii. Zmiany te były spowodowane nadejściem Chin jako niesamowicie taniego dostawcy sprzętu wędkarskiego. Poszczególne produkty firmy Rainbow były kopiowane jako tańsze odpowiedniki, a firma doszła do wniosku, iż niemożliwe jest aby konkurowała z nimi w zakresie ceny.

W połowie lat ’90 okazało się, że główni odbiorcy firmy zaopatrują się w podróbki ich towarów produkowanych w Chinach i konieczne były drastyczne działania aby firma przetrwała. Kolejną istotną zmianą w tym czasie było pojawienie się karpi i specjalistycznego rynku jako głównej siły wędkarstwa. Podjęto decyzję aby przejść wyłącznie na ten rynek, tworząc nową firmą na bazie starej. Wtedy narodził się Trakker!
Część druga – Narodziny Trakkera

Od samego początku, zadecydowano o kontynuacji jakości, która sprawiła, iż firma stała się znana w produkcji karpiowych toreb oraz odzieży w fabryce w Sheffield. Stwierdzono również, że aby nowa firma odniosła sukces i mogła konkurować z czołowymi markami, które importowały produkty z Chin tak samo jak jakość produktów, ważna była ogromna innowacyjność oraz aby zaoferować coś odmiennego co skłoni wędkarza do zapłaty wyższej ceny za produkt wytworzony w Wielkie Brytanii.

Kolejna zmiana, która została wymuszona na nowej firmie to sposób dystrybucji. Aby moc konkurować z wielkimi hurtowymi markami, które przez wiele lat były ich głównymi odbiorcami, konieczne było skierowanie oferty bezpośrednio do sprzedawców, w celu zachowania poziomu marży zysku. Zarówno w Europie jak i exporcie postanowiono znaleźć dystrybutorów, którzy będą odpowiedzialni za pełną penetrację konkretnego obszaru.

Kolejnym ważnym posunięciem było zatrudnienie nowego Zarządu, który wniesie doświadczenia w wędkarstwie karpiowym aby wysunąć nową firmę do czołówki branży. Alan Crosslan, obecnie Export Manager, wniósł ogromną wiedzę dotyczącą produktów i doświadczenia nabyte w sprzedaży detalicznej. Clive Gibbins, wybitny karpiarz i przedstawiciel handlowy został powołany w celu nadzorowania sprzedaży.Dziesięć lat później Alan i Clive w dalszym ciągu pracują dla firmy Trakker. Alan Crossland jest doświadczonym członkiem kadry zarządzającej, odpowiedzialnym za całość działalności eksportowej obecnie najbardziej skupiającym swoje działania na terenie krajów Europy Wschodniej, które zaczynają wywierać coraz większy wpływ na scenie wędkarstwa karpiowego.

W celu zapewnienia szybkiego wpływu firmy Trakker na rynku wędkarstwa karpiowego, pojawiła się nowa seria produktów, która jest chwalona za nowe i innowacyjne funkcje. Nowa seria produktów została stworzona na bazie nowego brytyjskiego materiału Crodura, który jest bardzo mocny i wytrzymały. W nowej kolekcji znajdują się także plecaki oraz torby, które jednocześnie mogą służyć jako siedzenie lub matę karpiową, co sprawia, że karpiarz ma trzy produkty w jednym. Kolejnym przełomowym wynalazkiem stał się Spacersaver Holdall to wspaniały pomysł, który umożliwia przechowywanie sześciu wędek w przestrzeni, w której normalnie można schować tylko trzy. Zostało to osiągnięte poprzez usytuowaniu miejsc na kołowrotki na każdym końcu pokrowca, a nie tylko jednym. Wpływ tych innowacji był natychmiastowy, prawie wszystkie czołowe sklepy detaliczne w Wielkie Brytanii postawiły za główny cel zaopatrzenie w te produkty.

Na koniec dekady i zbliżającego się nowego tysiąclecia, reputacja firmy Trakker jako dostawcy wysokiej jakości bagaży oraz odzieży dla poważnych i wymagających karpiarzy była silnie usytuowana, a badania rynku wykazały, że klienci, do których zostały skierowane te produkty poszukują firm zaopatrujących w szerszą ofertę sprzętu specjalistycznego. W konsekwencji czego Trakker podjął decyzję o rozpoczęciu produkcji namiotów, schronów oraz parasoli. W tym czasie nawiązał współpracę z firmą Aqua Products, która była niewielkim producentem tego typu sprzętu, mająca opinię lidera w branży wysokiej jakości namiotów. Problem polegał na tym, iż niewiele osób miało dostęp do tych produktów, ponieważ firma była na tyle mała, że nie była w stanie zaspokoić popytu.Właściciel firmy Aqua miał opinię najlepszego projektanta i inżyniera. Gdy rozpoczął działalność od razu zaprojektował prawdopodobnie najbardziej kultowy namiot, który kiedykolwiek wyprodukowano, fantastyczne Armadillo! Podczas jednej z wizyt Alan Crossland pracujący jako menadżer produktu zobaczył ogromny potencjał Armadillo i rozpoczął negocjacje na temat możliwości jego produkcji dla firmy Trakker na licencji Aqua. W krótkim czasie umowa została podpisana, a Trakker przejął prawa do jego dystrybucji na cały świat. Trakker oraz Aqua są opisywani jako „spotkali się w niebie” ze względu na doświadczenie Aqua w projektowaniu namiotów oraz ogromny potencjał produkcyjny firmy Trakker. Współpraca ta pozwoliła na zaspokojenie ogromnego popytu karpiarzy na namiot, który jest najlepszym jaki kiedykolwiek powstał. Niewiarygodne, ale sprzedaż tego produktu osiągnęła ponad milion funtów w przeciągu zaledwie kilku miesięcy.

Sekretem sukcesu Armadillo, jako nowego wynalazku Trakker jest prostota jego konstrukcji. Opiera się na funkcji „Pram Hood” , sztywnej ramie, która jest niezwykle prosta i szybka w złożeniu, ale także wyjątkowo stabilna, nawet podczas najsilniejszych wiatrów. Namiot tak mocno wyprzedzał inne produkty na rynku, a popyt na niego stale rósł, że Trakker został zmuszony do zatrudnienia nowych pracowników do jego produkcji. Sukces stale rósł po zaprojektowaniu kolejnych ikonicznych produktów Pioneer oraz Ultralite, które były jeszcze szybsze w rozkładaniu nawet od Armadilo. Od dawna było wiadomo, że schronienie stworzone na bazie parasola było niepokonane pod względem trwałości i szybkości montażu, pod którym wędkarz mógł się schować w przeciągu kilku sekund.

Duży problem w starych konstrukcjach parasoli stanowiły wewnętrzne szprychy, które sprawiały dużo utrudnień i ograniczały miejsce do schronienia. Pomysłowość projektu Pioneer/Ultralite polegała na zachowaniu szybkości rozkładania poprzez montaż szprych na zewnętrz zwiększając tym samym przestrzeń do schronienia. Cel ten został osiągnięty za pomocą opatentowanego mechanizmu, dzięki któremu wędkarz rozkłada parasol pociągając jednocześnie dwa pręty. Ze względu na lekką konstrukcję z aluminium wędkarz znalazł się pod schronieniem w bardzo szybkim czasie przy niewielkim wysiłku. Te genialne wynalazki pozwoliły firmie Trakker znaleźć się w czołówce specjalistycznych firm karpiowych w Wielkiej Brytanii oraz Europie.

Rok 2013 szybko się zbliża, a firma Trakker znacznie się zmieniła w stosunku do jej początków, zarówno pod względem asortymentu produktów, ale także młodego i przyszłościowego zarządu. Syn Carl’a Petter Drabble obecnie zajmuje pozycję Dyrektora Zarządzającego, z którym na jednym pokładzie współpracuje brat Richard jako Główny Księgowy. Alan Crossland nadzoruje export na cały świat, jak również nadzoruje rozwój nowych produktów. Dekada przyniosła także wiele kolejnych produktów łamiących przyziemne zasady tj. Tempest Bivvy, który został całkowicie opatentowany. Nowa ekscytująca seria produktów RLX Bedchairs&chairs (łóżka i siedziska), ale również bogaty wybór odzieży stworzony w celu zwiększenia satysfakcji łowienia karpi.Zidentyfikowaliśmy potrzebę większych namiotów dla Europejskich wędkarzy, której wynikiem stał się wysokiej jakości ogromny namiot Colossus. Jest zrobiony z wykorzystaniem naszego renomowanego materiału Aquatexx, a jego ogromna przestrzeń pozwala na wstawienie aż trzech Łózek i jest idealnym rozwiązaniem dla wędkarzy jeżdżących na długie zasiadki bądź z rodziną lub przyjaciółmi. Jeżeli kiedykolwiek będziesz miał podobne potrzeby koniecznie sprawdź Colossus’a!

Część trzecia – Spojrzenie w przyszłość

Miałeś okazje zapoznać sie z przeszłością i teraźniejszością, ale co z przyszłością? Trakker mocno inwestuje aby kontynuować sukcesy, jakie osiągał przez kilka ostatnich lat. Pierwszą z tych inwestycji są ludzie; Trakker zatrudnił nowych pracowników do działów sprzedaży oraz rozwoju nowych produktów. Ci nowi pracownicy zostali dobrani bardzo ostrożnie, nie tylko pod kątem ich zdolności do wykonywania swoich zadań na najwyższym poziomie, ale także ich wiedzy i doświadczeń karpiowych oraz produkcji specjalistycznego karpiowego sprzętu.

Firma Trakker zbudowała reputację jako jedna z najlepszych w branży w obsłudze klienta. Aby być pewnym, że możemy sprostać wymaganiom konsumentów oraz detalistów obecnie jesteśmy na etapie pozyskiwania dodatkowej przestrzeni magazynowej oraz nowych pracowników, dzięki czemu możemy zaoferować najwyższy poziom obsługi jak to tylko możliwe.


Nowa strona www.trakkerproducts.cok.uk to ogromny krok na przód i mocno wierzymy, że obecnie mamy jedną z najlepszych karpiowych stron w Wielkie Brytanii. Tutaj znajdziesz najświeższe informacje, codziennie aktualizowane dotyczące produktów wraz ze specyfikacjami oraz zdjęciami. Inną zaletą serwisu jest bardzo obszerna biblioteka filmów. Część tej biblioteki zawiera filmy opisujące nasze najnowsze produkty, które demonstrują wędkarze tacy jak Danny Fairbrass czy Ali Hamidi. Znajdziecie tam wiele filmów konsultantów Trakkera, takich jak Darrell Peck czy Frank Warwick, którzy radzą jak łapać profesjonalnie karpie. Na głównej stronie znajdziesz także ostatnie nowości, aktualności, ale również wycinki z blogów naszych konsultantów, które są stale aktualizowane. Mówiąc wprost, czy można się powstrzymać aby się nie zalogować na stronie Trakkera?W związku z szybko zachodzącymi zmianami w jaki sposób karpiarze pozyskują informację, jak przechytrzyć karpie, inwestujemy w filmowanie, które będzie kontynuowane w przyszłości. Jesteśmy dumni, że mamy najbardziej renomowanych karpiarzy w Europie w naszym zespole doradczym i wykorzystujemy to aby dać karpiarzom najnowsze wskazówki i informacje. Filmowanie odbywa się co kilka miesięcy i jest dostępne na stronie Trakker’a oraz YouTub’ie. Jesteśmy także bardzo aktywni na Facebook’u, gdzie mamy ponad 10.000 „lików” oraz Twitterze, których liczba rośnie z dnia na dzień.
Trakker wie, że innowacja, a nie imitacja jest drogą do sukcesu. Mamy wiele nowych, ekscytujących produktów, które są na etapie rozwoju. Naszą pasją jest przełożenie w rzeczywistość tego co znajduje się na papierze, a kiedy zostanie przetestowane wprowadzenie do produkcji. Obecne i przyszłe relacje zawierają więcej informacji dotyczących stworzonej już serii NXG Luggage, nowych i innowacyjnych modeli namiotów i wiele więcej.

Nasza sieć dystrybucji w Europie dramatycznie wzrosła, teraz możesz znaleźć nasze produkty w ponad 23 krajach, w tym Francji, Niemczech, Węgrzech, Rosji, a nawet Stanach Zjednoczonych. Wiemy, że bardzo ważne są stosunki z odpowiednio dobranymi dystrybutorami w każdym kraju, którzy mają szeroką wiedzę dotyczącą lokalnego rynku. Europa posiada ogromny potencjał wzrostu, a my uważnie słuchamy wędkarzy w Europie, aby tworzyć produkty o których marzą.

Produkty Trakkera znajdziesz także w Polsce, w sklepie http://www.carp-world.pl
, którego pracownicy pomogą Ci znaleźć produkty idealny do Twoich potrzeb. Wkrótce znajdziesz tam, także Polskie filmy Trakkera i wiele ciekawych artykułów dotyczących produktów.

Szybki Kontakt
Reklama
Reklama