Łyżka zanętowa od (do) ręki ?
ŁYŻKI ZANĘTOWE

Jeżeli chcemy zanęcić z brzegu ziarnami, kulkami lub zanętą na bliskie i średnie dystanse lub ze środka pływającego zrobić ścieżki zanętowe, nieodzowna staje się łyżka zanętowa. Przy jej pomocy poślemy również zanętę z ziarnami i kulkami na dość duże dystanse i przy odrobinie wprawy z niewielkim rozrzutem.

Klasyczna łyżka firmy COBRA


Dostępne są różne rodzaje łyżek, jednak nie każda z nich spełni nasze wymagania. Niektóre łyżki mają zły kąt względem trzonka, co powoduje iż zanęta leci bardziej w górę niż do przodu. Przy zakupie zwróćmy uwagę na materiał z jakiego są wykonane, zbyt miękki materiał powoduje wyginanie się łyżki w czasie rzutu oraz duży rozrzut a nawet szybkie złamanie łyżki lub trzonka. Są łyżki krótkie i długie. Na zdjęciu poniżej widzimy prostą i wypróbowaną alternatywę. Zrobić ją można w bardzo łatwy i prosty sposób, który nic nie kosztuje, a wybór wielkości i kształtu należy do nas.


Robimy łyżkę

Myjemy puste opakowanie po środku dezynfekcyjnym D.........., w nakrętce wiercimy otwór i wstawiamy śrubę z gwintem pasującym do posiadanego trzonka. Wielką zaletą zrobionych przez nas łyżek jest to, że możemy nie wykręcając z trzonka nakrętki ze śróbą, wymieniać łyżki w zależności od potrzeb i możemy mieć kilka rodzajów łyżek na różne okazje (kupując firmową dysponujemy tylko łyżką o jednej pojemności, kształcie i rodzaju). Następnie obcinamy butelkę kształtując zależnie od potrzeb i łyżka gotowa. W handlu dostępne są opakowania o różnej pojemności więc możemy zrobić łyżkę o różnej wielkości. Jako trzonek używamy rękojeści podbieraka lub można zrobić nowy ze starej wędki (najlepiej teleskopowej). Bieżemy odpowiednią ilość elementów teleskopu (zależy jak długi chcemy mieć trzonek), usuwamy przelotki, a w końcową jego część wklejamy tulejkę z gwintem wzmacniając ją omotką i lakierem. Na dolnik można nałożyć piankowe uchwyty (dostępne w sklepach z rowerami na kierownicę) co poprawi uchwyt podczas nęcenie łyżką. Wskazane aby trzonek był dostatecznie mocny (rzucamy kulami zanętowymi na duże odległości),ale również sprężysty co ułatwi nam rzuty. Do nęcenia ze środka pływającego użyjemy jednej części teleskopowego trzonka lub krótkiej podpórki. Kolejną istotną sprawą jest sam sposób rzucania za pomocą łyżki, co ilustruje zamieszczony poniżej rysunek. Należy podobnie jak przy rzucaniu kulek kobrą zatrzymać łyżkę w pionie w czasie wykonywania rzutu.

Technika rzutu łyżką zanętową


Łyżka firmy TANDEM BAITS (o innym kształcie)Reasumując, łyżka zanętowa jest niezastąpionym i bardzo pożytecznym elementem wyposażenia karpiarza. W przeciwieństwie do procy łyżka nie ma elementów zużywających się jak gumy czy koszyczek i jest bardziej wydajna. Do zanęcania używamy również rakiet zanętowych, o nich i procach napiszę wkrótce.

Wiesław Malenda
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama