,,Ciężki" wybór
Łowienie karpi jest w pewnym sensie loterią. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na nasze połowy są: pogoda, oraz znajomość zbiornika, na którym łowimy. Dużą rolę odgrywają także detale, min. ciężarki, o których piszę w niniejszym artykule. Wędkarz, który dobrze orientuje się w różnorodności ciężarków dostępnych na naszym rynku ma zawsze lepsze wyniki. Współczesne ciężarki używane do łowienia karpi różnią się nie tylko masą i kształtem, ale również kolorem. Dlatego każdy karpiarz powinien mieć w swoim arsenale różnego rodzaju ciężarki, w zależności od tego na jaką odległość zarzuca zestaw.

1. ,,Gruszka" - ołowiany klasyk


Ciężarki w kształcie gruszki cieszyły się wielką popularnością wśród wędkarzy przez wiele długich lat. Ma on uniwersalne zastosowanie, można go kupić we wszystkich rozmiarach i jest tani. Ma on kompaktowy kształt (duża masa przy małej objętości), można nim daleko rzucić, a silny wiatr nie ma żadnego oddziaływania na niego. Centryczne ciężarki, czworoboczne dzięki swojemu aerodynamicznemu kształtowi doskonale nadają się do łowienia wśród roślinności, mogą być używane do dalekich rzutów.

2. Ciężarki do dalekich rzutów.


Karpiowe ciężarki do dalekich rzutów umożliwiają wędkowanie z brzegu nawet na dystansie ponad 120m. Są one nieczułe na boczne podmuchy wiatru i bardzo cicho wpadają do wody. Mogą być one zarówno przelotowe (z żyłką biegnącą przez ich środek), jak i z krętlikiem. Cechą ciężarków do dalekich rzutów jest ich wydłużony kształt, gdzie główna część ich masy znajduje się w końcowej części, dzięki czemu bardzo stabilnie zachowują się podczas lotu.
3. ,,Spec" ciężarki.


Są to ciężarki specjalnego przeznaczenia typu: trilob i atracta. Ciężarki typu atracta mają specjalne wgłębienia na rozpuszczalne kapsułki, które mocuje się na nich za pomocą gumki. Rozpuszczalne kapsułki napełniamy za pomocą strzykawki atraktorem. Triloby - to ciężarki o trójkątnym przekroju i szerokim, płaskim jednym z boków. Doskonale trzymają się dna, a podczas ściągania szybko odrywają się od dna, dzięki czemu unikniemy zaczepów.
4. Ciężarki do łowienia w rzece.


Ciężarki te przede wszystkim mają płaski kształt co pozwala na bardzo dobre przyleganie do dna i przeciwdziała sile nurtu rzeki. Masa ciężarka w kształcie kulki skupiona jest w małej objętości. Niektórzy karpiarze używają ich do łowienia w dużych rzekach żeglownych. Ciężarek kula o masie ponad 120 g rzadko kiedy unosi się wraz z zasysaną wodą po przepłynięciu statku, a jeżeli nawet trochę podskoczy to od razu opada na dno. Oba typy ciężarków mogą być zarówno centryczne, jak i mocowane bocznie.

5. Ciężarki do wywózki.

Nie będąc jeszcze maniakiem karpiowania, jeździłem nad zbiornik zaporowy Siemianówka i widziałem, jak na znaczne odległości karpiarze wywozili zestawy. Były to odległości ponad 200 m, a łowisko znajdowało się około 10m od koryta rzeki, co zmuszało ich do używania dużych ciężarków przekraczających masę 120 g. Znając ukształtowanie dna wiemy, na jakie ciężarki będziemy łowili. Płaskie ciężarki użyjemy na podwodnych górkach lub stokach, o dużej masie zastosujemy przy płaskim dnie.

Podałem tylko podstawowe cechy i przydatność w określonych warunkach różnych ciężarków przeznaczonych dla karpiarzy. Nie raz i stu ciężarków potrzeba do pełni szczęścia każdemu wędkarzowi, to już tylko kwestia gustu i przyzwyczajenia oraz odrębnych potrzeb każdego z nas. Jednym karpiarzom w zupełności wystarczy jeden kształt, innych natomiast nie zadowoli nawet dziesięć różnych modeli. Jednak zawsze wybierając się na karpiowanie musimy być pewni że zabierana przez nas ilość i rodzaj ciężarków, będzie odpowiedni i wystarczający do bezstresowego (czytaj braku odpowiednich ciężarków w naszym ekwipunku) łowienia w wybranym przez nas zbiorniku. Życzę dokonania odpowiedniego ,,ciężkiego" wyboru.

Mariusz Rutkowski
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama