II Cypriniada łowiska Malina 2


W dniach 16.06.-19.06.2016 r. odbyła się 2 Cypriniada łowiska Malina 2. Nagrodą główną zawodów był start w Mistrzostwach Polski w Wędkarstwie Karpiowym PCM 2016. W rywalizacji udział wzięło 18 dwuosobowych ekip, które w czwartkowe popołudnie tuż po godzinie 15 stej udały się na wcześniej wylosowane stanowiska. Organizatorem zawodów był opiekun Maliny –Sekcja Wędkarstwa Karpiowego –SWK , działająca przy kole PZW Elektrownia Opole.
Malina 2 to woda niezwykle wymagająca . Dużym utrudnieniem dla wędkarzy jest gęsta roślinność występująca na całym zbiorniku. Malinę można zarówno znienawidzić , jak i się nią zachwycić. Kilkadziesiąt spiętych ryb na zawodach to normalka, wielu uczestników tej imprezy tego doświadczyło, ona nie wybacza błędów , nie taki zestaw , nie taki hak , zła taktyka holu lub zwykły pech i spinka .Pomimo tych wszystkich trudności jest w tej wodzie coś co przyciąga jak magnes , może to możliwość obserwacji dna , sprawdzania wyjadania zanęty z miejscówki dzięki dużej przejrzystości wody, a może świadomość że w zbiorniku pływają jeszcze stare dziewicze karpie , które nigdy nie gościły na żadnej macie.
Wielu uczestników tuż po zakończeniu zawodów odczuwało niedosyt , padały słowa „ja chcę jeszcze” , a jeden postanowić kontynuować, i swoja zasiadkę przedłużył o kolejne dwa dni twierdząc ,że nie pojedzie do domu do czasu, aż nie złowi Malińskiego staruszka – przechytrzył w tym czasie 10 karpi , ale żaden nie przekroczył 12 kg , więc już planuje kolejną zasiadkę. Jedna z ekip przez dwa dni karmiła kulkami niewielkiego karpia tuż przy swoim stanowisku , ostatniej nocy położyli mu zestaw , była to ich jedyna wyholowana ryba, ale jak twierdzili czegoś takiego jeszcze nigdy nie doświadczyli w swoim życiu , a karp choć nie wielki około 6 kg dał im tyle radości , że cieszyli się jak dzieci z darowanego lizaka.
Łowienie karpi na Malinie to wielki bagaż doświadczeń dla każdego karpiarza , tu bardzo łatwo zaobserwować jak zachowują się te ryby , gdzie przebiegają ich ścieżki pokarmowe , nie mniej jednak ze względu na ogromny potencjał pokarmowy tej wody przechytrzenie tych najstarszych osobników to wielkie wyzwanie, a satysfakcja po złowieniu takiego karpia - przeogromna. W trakcie zawodów udało się złowić dwa karpie +15 kg , zdecydowana większość punktowanych ryb wahała się w granicach 5,5 – 6,5 kg –karpie tej wielkości na obecną chwilę stanowią podstawowe stado łowiska. Warto dodać że były one wpuszczone zaledwie 2,5 roku temu jako zwykłe zarybieniaki 1-1,5 kg , a że było ich dużo to też nikogo nie dziwi fakt że najczęściej właśnie te karpie są łowione.

Malina dopiero drugi sezon jest łowiskiem PZW typu złów i wypuść , ale już dziś można powiedzieć że zbiornik ten wyrasta na jedną z najlepszych wód karpiowych PZW w regionie, a może i w Polsce. Istnieje taka opinia w środowisku karpiowym ,że zbiorniki PZW typu złów i wypuść to prawie to samo co łowiska komercyjne – ryb w nich sporo , przez co dość łatwo je złowić , i wszystko byłoby ok , tylko to słowo komercja tu w żaden sposób nie pasuje . Komercja zawsze kojarzy się z zarobkiem , z zyskiem – chcesz fajnie połowić to zapłać. Na naszych akwenach nie ma mowy o zarobku , wręcz przeciwnie każdego roku trzeba dokładać całkiem sporo kasy w infrastrukturę , w utrzymanie porządku, czy w zarybienia , a korzyści z tego czerpią tylko i wyłącznie sami wędkarze , którzy w cenie opłaconych składek okręgowych PZW maja możliwość łowić karpie na dobrze zarybionych i zadbanych zbiornikach. Kilka dni temu Koło PZW przy Elektrowni Opole wzięło pod swoje skrzydła kolejny zbiornik ze statusem C&R –Okoniówkę w Dobrzeniu Wielkim. Przy kole powstała druga Sekcja Wędkarska która tym akwenem będzie się opiekować . Okoniówka to trzecia woda po Śródlesiu i Malinie typu złów i wypuść , którego gospodarzem będzie nasze koło. Słowem stawiamy na rozwój , idziemy do przodu , zmieniając powolutku oddolnymi , lokalnymi działaniami funkcjonowanie i postrzeganie związku.

Miało być o zawodach , a nie o innych sprawach , dlatego wracamy do głównego wątku. Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim uczestnikom za mega fajną atmosferę jaką stworzyliście. Dziękujemy bardzo sponsorom zawodów za wsparcie , Centrum Wędkarskie U JARKA i firmie Stalomax Carp-Only . Jeszcze raz wielkie słowa uznania dla tych którzy pracowali przez te ostatnie tygodnie nad tym żeby nam się łowiło wygodnie i przyjemnie w trakcie tej imprezy. Pracy było bardzo dużo , ale po raz kolejny SWK Opole z pomocą osób którym zależy i się chce- jak np. OKR Carp Team(kilkadziesiąt kilometrów do Maliny) , czy też rodzinę Państwa Schmidt(mocne wsparcie sprzętem rolniczym podczas koszenia traw), a także innych wędkarzy naszego koła - stanęło na wysokości zadania. Widać także że nasze pomysły zrealizowane w okresie zimowym ( Szlabany , oznakowania i ograniczenie do dwóch oficjalnych wjazdów na Malinę) niemal w pełni spełniają swoją rolę. Łowisko zostało przygotowane perfekcyjne, stanowiska dokładnie oznakowano , każda ekipa precyzyjnie wiedziała jak wielki obszar wody może obławiać, dzięki czemu uniknęliśmy zbędnych konfliktów czy nieporozumień .Woda z roku na rok jest bardziej dla nas przyjazna i oddaje z nawiązką to co ma najlepszego. Wielkie- DZIĘKUJEMY !!! ekipie sędziowskiej - Tomek Idzikowski, Daniel Gruszka, Piotr Porwol - solidna praca panowie.
Złowiono 41 ryb , o łącznej wadze 278,43 kg. Czterem drużynom na 18 startujących nie udało się przechytrzyć żadnego Malińskiego karpia. Największą rybą zawodów był karp złowiony przez gospodarza Maliny Mirka Mikodę -16 ,00 kg , nieco mniejszego, ale równie pięknego , przechytrzył Marek Siepetowski 15,2 kg. Gratulacje dla zwycięzców zawodów , kolejnych finalistów PCM 2016 -Marek Wiatrowski i Maciej Gorzelewski .
Klasyfikacja końcowa :
1. Maciej Gorzelewski -Marek Wiatrowski - 7 ryb -46,00 kg2. Bartek Nowak-Robert Judek - 6 ryb - 42,093. Kasia Pakoca - Damian Pakoca- 6 ryb - 34,08 kg
4. Jarosław Kolanko-Janusz Trzmielewski- Mateusz Schmidt(team runner)- 5 ryb-29,74 kg5. Aleksander Burian- Tomasz Worbs- 4 ryby-28,62 kg6. Leszek Morkis-Tomasz Krupa- 3 ryby -17,86 kg7.Mirosław Mikoda-Grabowski Dariusz - 1 ryba -16,00 -BiG FISH8. Siepetowska Anna -Marek Siepetowski- 1 ryba-15,2 kg9. Paweł Chojnacki-Piotr Spałek-2 ryby -10,8 kg9. Szymon Gasinski-Rajmud Lisy- 2 ryby 10,8 kg10. Zbigniew Chojnacki - Marek Pasoń- 1 karp- 8,68 kg11. Rafał Kaleta-Tomasz Ewa Kocoń- 1 karp-6,5812. Darek Czyżewski-Daniel Nasypany- 1 ryba-6,51 kg13. Dariusz Kruszewski-Marek Pasternak- 1 ryba- 5,47 kg

Najmniejsza rybę zawodów złowiła ekipa naszych przyjaciół z KMK-Carp -Raszowa -Leszek Morkis -Krupa Tomasz - karp-4,41, którym nagrodę specjalną w postaci 4 kg markowych kulek ufundował sponsor Generalny Jarosław Danieliszyn.Szybki Kontakt
Reklama
Reklama