VI Otwarte Mistrzostwa Polski Karpiarzy 8-12.06.2004-zb.Dębowa Reńska Wieś
VI Otwarte Mistrzostwa Polski Karpiarzy (8-12.06.2004) zb. Dębowa, Reńska Wieś koło Kędzierzyna Koźla. To kolejna, tradycyjna już impreza karpiowa, nosząca znamiona Karpiowych Mistrzostw Polski.

Historia:

Rok 1286 i Villa Rynensis to data założenia i pierwsza nazwa osady, która powstając w bezpośredniej bliskości Koźlu, dała w ten sposób początek dzisiejszej Reńskiej Wsi. W opracowaniach historycznych spotkać można jeszcze nazwy późniejsze: Reńska, Rińska Wieś, Ryńska Wieś, i Reinschdorf. Daty 1787, 1854 i 1863 to lata, w których wieś ulegała ogromnym zniszczeniom, na skutek szalejących pożarów. Od 1824 roku Reńska Wieś była w posiadaniu rodziny Wunsche. Dobrze funkcjonowała gorzelnia i browar połączone z karczmą. W 1854 roku Eryk z Rozwadzy założył w Reńskiej Wsi fabrykę cukru napędzaną maszynami parowymi. Istniał młyn wodny. W 1859 aptekarz Śliwa założył hodowlę pijawek. Wodę pitną dostarczano podziemnymi rurami do twierdzy w Koźlu. W 1882 położono tory kolejowe umożliwiające dalszy rozwój osady.

Od 1973 roku Reńska Wieś jest siedzibą gminy. Na miejscu jest szkoła, przedszkole, ośrodek zdrowia, kościół, Straż Pożarna, Gminny Ośrodek Kultury, boisko sportowe oraz bogata sieć placówek i zakładów handlowo-usługowych.
Organizatorzy Mistrzostw:
PZW Opole Koło Reńska Wieś, Zarząd Okręgu PZW Pani Prezes Halina Wróbel i Leszek Rutecki.
Obecnością i wsparciem imprezę zaszczycili:
Zbigniew Swiderski - Dyrektor ZOPZW Opole
Marian Wojciechowski - Wójt Gminy Reńska Wieś
Antoni Jastrzębski - Wojewódzki Urząd Marszałkowski
Piotr Gabry- Urząd - Miasta Kędzierzyn Koźle
Zbigniew Kulej - KM Policji Kedzierzyn Koźle
Redaktorzy miejscowych mediów - Prasa, Radio i TV

Sędziowali:
Sędzia Głowny - Sędzia Klasy Krajowej AndrzejKrawczyk
Sędzia Sekretarz - Sędzia Klasy Krajowej Stefan Płuska

Akwen Dębowa, to typowe wyrobisko pożwirowe. Początek powstania przypada na lata pięćdziesiąte, kiedy to zaczęto wykopywać piasek. Prace wydobywcze zakończono w połowie lat siedemdziesiątych. Podczas wydobywania tego surowca mineralnego powstał jeszcze jeden duży zbiornik, którego podczas prac rekultywacyjnych częściowo zasypano. . Dębowa to około 65ha wody. Tyle wody daje schronienie wielu gatunkom ryb, w tym dużym egzemplarzom karpii i amurów. Sukcesywne, wieloletnie zarybienia karpiem, dodatkowo wsparte zostały przed imprezą dwucyfrowymi, numerowanymi sztukami hodowlanymi.

Poprzez czystą wodę (II klasa czystości, zapewniająca prawidłowy rozwój ichtiofauny, z obfitą bazą pokarmową; mięczakami - występują duże kolonie racicznicy - i skorupiakami), prawidłową gospodarkę miejscowego Koła PZW i przychylność władz lokalnych, stanowi atrakcyjne miejsce dla potrzeb organizacyjnych tego typu imprezy.
Prawdziwie psotna pogoda, towarzyszyła karpiarzom, którzy zjechali na szóstą edycję Mistrzostw. Nie zabrakło wiosennej chłodnej mżawki, letniego upału i burzowego gradobicia. Nie trudno w takich warunkach również o drobne wypadki: jeden z uczestników, Marek Posor (Team Karp Opole) złamał nogę, co nie przeszkodziło drużynie uplasować się na trzecim miejscu w klasyfikacji.
Startowało 51 drużyn, w tym kilkunastu wędkarzy z zagranicy: Czech, Litwy i Niemiec. Miejsc na zawodach brakło dla jeszcze wielu chętnych, przyciąganych magią współzawodnictwa z najlepszymi. Brzeg podzielono na trzy sektory w których bywało ciasno, szczególnie po stronie wału, w sektorze "B". Jak to zwykle na zawodach bywa, różnie polosowano co miało niebagatelny wpływ na wyniki. A te kształtowały się następująco:

Ogółem w trakcie trwania mistrzostw złowiono 41szt. ryb o lącznej wadze 376,470kg, co daje średnią wagę 9,182 kg (ważono ryby na wadze elektronicznej z trzema miejscami po przecinku).
Najmniejszą punktowaną rybą był karp, który tylko nieznacznie przekroczył dolną granicę 2-ch kg (2,050kg). Największą rybą zawodów, poszczycić może się Bilski Tomasz. Jego karp 18,360 wyróżnił się pośród innych złowionych "grubasów" o wadze 17,600 ; 17,200 i 16,400. Dodatkowo na wyróżnienie zasługuje fakt, że kolega Tomasz jest osobą niepełnosprawną, z niedowładem lewej ręki. Przed ludźmi tego pokroju, umiejącymi pokonać przeszkody i stanąć na "linii ognia" należy specjalnie uchylić czoła, co niniejszym czynię.

Pula nagród:
od sponsorów 11tys. zł, wpływy od uczestników 11tys.zł - łącznie nagrody rzeczowe w postaci akcesoriów karpiowych osiągnęły wartość 22 tys.zł.


Klasyfikacja końcowa:
Miejsce I-sze :

-Henryk Turczyn/Andrzej Franczak - 58,465kg

Miejsce II-gie :

-Tomasz Bilski/Bogdan Markowski - 48,070kg

Miejsce III-cie :

-Marek Posor/Cezary Bajek - 38,555kg

Miejsce IV-te :

-Jacek Wysocki/Ryszard Kapusta - 32,575kg

Miejsce V-te :

-Waldemar Gdak/Bernard Skoczylas - 30,495kg

Miejsce VI-te :

-Ireneusz Andrzejczak/Bogusław Kwiatkowski - 30,375kg

Autor: Bogusz Nowacki/Carp Team
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama