Wywiad z Damianem Jóźwiakiem
Carp Passion: Na początek parę słów o sobie ?

Damian Jóźwiak: Cóż mogę powiedzieć, mam 31 lat, mieszkam w Słupsku, wędkuję odkąd pamiętam. Najpierw był spławik i bacik, później spinning i feederek, obecnie KARP.

C.P. Skąd się wzięła karpiowa pasja i dlaczego właśnie karpie ?

D.J. Zaczęło się w drugiej dekadzie lat dziewięćdziesiątych kiedy to przegrałem 4,5 godzinną walkę z karpiem mojego życia. Zrobiłem jeden błąd i przegrałem. Oceniam go na ok. 25 kg. Jeszcze pływa w tym jeziorku, obecnie powinien mieć dużo więcej. Ale jeszcze nie czuję się gotów, żeby się na niego zasadzić. Karp jest silną, kapryśną i nieprzewidywalną rybą. Często uczy pokory. Łamie reguły. Dlatego właśnie karp.

C.P. Twoje ulubione łowiska ?

D.J. Najbardziej lubię łowić w niewielkich i dzikich łowiskach Pomorza, najlepiej trudnych, z zaczapami i roślinnością. Co prawda ostatnie łowienie extremalne kosztowało mnie skręconą kostkę i mnóstwo siniaków ale warto.

C.P. Ulubione przynęty, na co łowisz i ich krótka charakterystyka ?

D.J. Kulki, kulki i jeszcze raz kulki ! Przy bogactwie asortymentu Moselli zawsze mogę dobrać coś skutecznego. Łowiąc dwukrotnie na cyprinadzie na Jarosławkach łowiłem wyłącznie na kulki i za każdym razem złowiłem z kolegą ponad 100 kg punktowanych karpi. W tym roku dodatkowo łowiłem na orzeszki ziemne.

C.P. Każdy zna Ciebie jako konsultanta firmy Mosella ,napisz parę słów o produktach karpiowych waszej firmy, co byś polecił młodym adeptom karpiowania.

D.J. No tak, praca w przedstawicielstwie takiej firmy jak Mosella otwiera wielkie możliwości. Jako konsultant muszę znać każdy produkt, co jest bardzo czasochłonne ale to przyjemna praca. Co do produktów Moselli nie ma przynęty idealnej, zawsze i wszędzie skutecznej ale polecam nowe Visiony i szczególnie serię produktów Matrix'a, z Bionamic'ów Mystery Dope i Mc Fish a z Supremów Blue Liver Mussel i Coobanę.

C.P. Na jakich łowiskach najcześciej łowisz ?

D.J. Najczęściej łowię w naturalnych jeziorach i Krzyni, pięknym ale trudnym zbiorniku zaporowym k. Dębnicy Kaszubskiej. Nigdy nie łowiłem w rzekach.

C.P. Twój rekordowy karp ?

D.J. Mój rekordowy karp miał 15,60 kg i złowiłem go podczas testowania nowych Visionów. Połakomił się na 20 mm Vanille, podaną na sztywnym łamańcu. Wędzisko Exciter Carp 12 ft 2,5 lbs, żyłka White Lightning 0,37mm, ciężarek 80 g. Woda miała 10 stopni. Złowiłem go na Unichowie.

C.P. Niespełnione marzenie związane z wędkarstwem ?

D.J. Zmierzyć się jeszcze raz z moim karpiem z małego jeziorka.

C.P. Jakiego sprzętu używasz i co w nim najbardziej cenisz ?

D.J. Oczywiście firmowego, wędziska zmieniam, ponieważ co jakiś czas firma wypuszcza nowe modele. Obecnie łowię na 12 ft 2,5 lbs Excitery i 13 ft 3,5 lbs Ticore XF. Oba kije mają progresywną akcję, są bardzo dynamiczne i niesamowicie wytrzymałe. 2,5 lbs Exciterami bez problemu rzucam 80 g ciężarkami na blisko 100m. Ticore XF ma głębsze ugięcie niż Exciter i jest przyjemniejszy w holu. Żyłka to od kilku lat White Lightning Pelzera, nigdy jeszcze mnie nie zawiodła.

C.P. Ile czasu w roku poświęcasz na łowienie karpi ?

D.J. Heh, za mało ! Jakbym mógł to bym zamieszkał nad wodą. Najczęściej są to chwile wolne, niekoniecznie weekendy. Pośrednio przecież jestem w pracy.

C.P. Łowisko Unichowo jest testowym akwenem MOSELLI, jak często testujecie produkty i czy wszystkie się sprawdzają, można powiedzieć w łowisku specjalnym z dużą populacją karpia ?

D.J. Sprzęt testujemy na Unichowie tak często jak tylko jest to możliwe. Dobrze, że pomagają mi w tym koledzy z Team-ów: Karol Fopke, Adam Lemke, Adam Bosman Szmitkowski i Wojtek Kowal Kowalewski z Mosella Team Gdynia oraz Robert Jagielski i Andrzej Banach z Mosella Team Poznań. Sam nie dałbym rady. Co do sprawdzalności produktów, to bardzo dobre wyniki dało stosowanie Match Dipów, szczególnie waniliowego, reszta zależy od aktualnych gustów karpi, a nawet na tak rybnym łowisku jak Unichowo można zjechać z kilkudniowej zasiadki z jednym braniem.


C.P. Co sądzisz o powstaniu CARP PASSION, czy taka forma infomacji ma przyszłość?

D.J. Bardzo się cieszę, że powstają nowe portale, szczególnie o tematyce karpiowej. Carp Passion ma świetny serwis informacyjny i cały czas jest żywy, ciągle coś się dzieje. Myślę, że ma świetlaną przyszłość.

C.P. A teraz kilka linijek dla Ciebie, możesz pozdrowić swoich przyjaciół ?

D.J. Pozdrawiam wszystkich zarażonych karpiową chorobą i życzę sukcesów, mam nadzieję, że Zespół Mosella Team Polska będzie mógł w tym pomóc.

C.P. Dziekujemy za wywiad i życzymy ponownego spotkania z wielkim karpiem oraz zwycięstwa w potyczce z nim, może przekroczył już 30 kg ?.

D.J. Dziękuję.

Szybki Kontakt
Reklama
Reklama