Wywiad z Tomaszem Krupińskim - Belgia


CP: Kilka słów o sobie (zawód, twój wiek, gdzie mieszkasz...)?

TK: Mam 37 lat od 16 lat mieszkam w Belgii gdzie jestem przedsiębiorcą budowlanym, no i łowię karpie.

CP: Wiem ,że od kilkunastu lat łowisz karpie w Belgijskich wodach możesz przybliżyć ich specyfikę polskim karpiarzom ?

TK: Tak to prawda od kilkunastu łowię karpie na wielu łowiskach belgijskich i nie tylko. Łowiska belgijskie różnią się bardzo od łowisk krajowych przede wszystkim pod względem gospodarki wodnej. Łowiska to przeważnie kanały i żwirownie w których jest wielka obsada rożnego gatunku ryb.

CP: Teraz kilka pytań odnośnie wędkarstwa karpiowego. Kiedy zacząłeś karpiować ?

TK: Karpiarzem stałem się gdy mieszkałem jeszcze w kraju, jeżeli dobrze pamiętam to już 18 lat z 4 letnią przerwą , jak ten czas szybko zleciał .

CP: Twoje pierwsze przeżycia związane z wędkarstwem karpiowym ?

TK: Był to mój pierwszy karp złowiony, a był to okaz 4 kg którego złowiłem na wędkę z bambusu która po ciężkim holu nie nadawała się do dalszego łowienia.

CP: Ile średnio czasu w roku poswięcasz karpiowaniu ?

TK: Każdą wolną chwilę poświęcam dla karpi jeżeli nie nad wodą to w domu , gdzie eksperymentuję z zestawami no i z przynętami , gdzie później przekładam to na łowiskach . Na wodą spędzam około 3 miesięcy w roku,a to co ciągle jest malo.CP: W jakiego rodzaju wodach lubisz łowić w Belgii Twoje TOP 3 najlepszych łowisk belgijskich ?

TK: Belgia nie posiada wielkich zbiorników wodnych za to słynie z kanałów na których często łowię, moimi ulubionymi łowiskami są to: Kempische kanal, lac Tertre no i zrzut cieplej wody Vilvorde.

CP: Do której ze swych zasiadek chciałbyś najbardziej powrócić ? Dlaczego ?

TK: To było z 3 lata wstecz, łowiłem wtedy na zrzucie cieplej wody gdzie spioł mi się piękny karp, była to ryba na rekord. Dlatego chciałbym się spotkać z to rybą.

CP: Twoja największa ryba , któą złowiłeś jak się nie mylę to karp w okolicach 25 kg złowiony wiosną tego roku . Może zdradzisz swoją tajemnicę , jak udało się go przechytrzyć ?

TK: Oczywiście jak do tej pory to mój największy karp złowiony na jednym z moich ulubionych łowisk lac Tertre, zestawy były ulokowane na odległości około 60 m i 3 m głębokości branie nastąpiło o 3 godziny nad ranem skuteczną przynętą okazał się bałwanek z dwóch kulek owoc - ryba o średnicy 14 mm

CP: Co sądzisz o komercyjnych łowiskach Europy ?

TK: Łowiska komercyjne tak w kraju jak i zagranicą rosną jak grzyby po deszczu, moim zdaniem łowiska te powinni posiadać ludzie którzy mają pojęcie o wędkarstwie , a nie tacy którzy nie potrafią odróżnić karpia od okonia.

CP: Ilu karpiarzy może liczyć Belgia , czy istnieją tam kluby , stowarzyszenia ,czy wędkarstwo karpiowe jest Populane u Was ?

TK: Na tak mały kraj jakim jest Belgia karpiarzy jest bardzo dużo którzy zakładają kluby gdzie można spotkać ich praktycznie na każdym łowisku.

CP: Który zagraniczy karp dostarczył Tobie najwięcej emocji ,a którą europejską wodę cenisz sobie najbardziej i dlaczego ?

TK: Na pewno był to karp o wadze 25 kg dostarczył mi najwięcej emocji, co do łowiska jest to na pewno Lac du Madine jezioro te posiada wielką magie nawet po tygodniowej zasiadce wracając o kiju chcesz tam nadal powracać w kilku słowach piękna woda.

CP: Jak myślisz, gdzie może pływać 50-kilogramowy karp, czy takie karpie istnieją lub może okazy z francuskich jezior niedługo osiągną taką wagę ?

TK: 50 kg nie wiem czy takie istnieją !!!, ale myślę ze Belgijskie wody skrywają okazy na rekord świata.

CP: Niedawno wraz z kolegą założyliście stronę karpiową www.monsterkarp.com ,czym możecie zachęcić czytelników z Polski ?

TK: www.monsterkarp.com wraz z moim kolego oraz towarzyszem wielu wypraw Mariuszem powołaliśmy do życia kilka miesięcy temu. Na naszej stronce koledzy z kraju oraz z zagranicy znajdą wiele informacji na temat łowisk francuskich oraz belgijskich, służymy wszelką pomocą.

CP: Twoje ulubione typy:

a) Wędzisko ?
CHUB VONTAGE

b) Kołowrotek ?
DAIWA TOURNAMENT

c) Przynęta ?
Orzech tygrysi i na pewno kulki

d) Zanęta ?
Pelet oraz wszelkiego rodzaju ziarna

e) Kobieta ? (he,he)

CP: Co sądzisz o polskich łowiskach , kiedyś mi wspominałeś ,że sporo naszych łowisk odwiedziłeś ?

TK: Żal ściska patrząc jak nasze piękne łowiska pustoszeją i coraz trudniej jest złowić pięknego karpia nie mam słów.CP: Czy uważasz, że polskie firmy karpiowe mają siłę przebicia ze swoimi produktami na rynki europejskie i światowe?

TK: Co roku na sklepowych półkach przybywa artykułów nowych marek.Moim skromnym zdaniem nasze produkty krajowe w niczym nie są gorsze nawet mogę powiedzieć , że od niektórych są lepsze, więc napewno mają wielkie szanse , aby stać obok Star Baitsa lub innych.

CP: Używałeś kiedykolwiek przynęt i zanęt polskich firm ? Jakie miałeś wyniki na ich produkty ?

TK: Najbardziej znaną dla mnie firmą z którą miałem styczność jest to Ader Carp na kulki tej marki miałem dobre wyniki ,a przede wszystkim cenię sobie smak Magiczny Owoc.

CP: Może kiedyś spotkamy się nad Waszymi wodami , jak nas zaprosisz to na który zbiornik się wybierzemy i dlaczego ?

TK: Serdecznie zapraszam Ciebie Marku oraz całą redakcję Carp Pasion, jeżeli wybierzecie się do nas, wraz z Mariuszem przyszykujemy wam łowisko niespodziankę na której można połowić piękne karpie.

CP: Co sądzisz o Polskim Portalu Karpiowym , mija już 9 rok jego funkcjonowania ?

TK: Portal Carppasion znam chyba od początku jego powstania , gdzie wiele czasu spędziłem śledząc świetne artykuły na temat karpiarstwa. Moim zdaniem jest to najlepszy portal w kraju jest po prostu super, aby tak dalej 100 lat.

CP: W tych czasach młodzież ma podane wszystko na "talerzu" pełną encyklikę wiadomości na skuteczne łowienie karpi ,co mógłbyś im doradzić ?

TK: Nasze początki na pewno były trudne aby dotrzeć do artykułów związanych z wędkarstwem karpiowym po prostu graniczyło to z cudem. Nasza młodzież w tej chwili posiada dużą wiedzę teoretyczno , ale to praktyka czyni mistrza.

CP: Czego możemy Ci życzyć na przyszłość?

TK: Zdrowia, jeżeli jest drugie życzenie to na pewno karpia, żeby była 3 z przodu, jeżeli jest trzecie to 4 z przodu.

CP: Czy chciałbys jeszcze kogoś pozdrowić?

TK: Na początku chciałbym pozdrowić mojego kompana Mariusza innych karpiarzy z Belgii, Holandii oraz z kraju no i oczywiście całą redakcje Carppasion oraz użytkowników tego portalu, ja wiem że to nie koncert życzeń , ale na koniec chciałbym pozdrowić moją wspaniałą żonę Krystynę i córkę Nicol.

Wywiad z Tomkiem Krupińskim przeprowadził - Marek Kwiecień
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama