Stymulatory apetytu - Adrian Ciążyński
Stymulatory apetytu      Na początku chciałbym dodać, że artykuł nie ma żadnego podłoża praktycznego. Są to jedynie dywagacje na temat substancji zwiększających apetyt. W następnym sezonie planuje wykorzystać podane niżej związki w produkcji kulek proteinowych. Jeśli ktoś z Was próbował któregoś z poniższych preparatów to prosiłbym o wyrażenie swojego zdania w komentarzach.
      Rzeczą jasną jest, że dodanie do kulek substancji przyspieszających proces trawienia odbija się bezpośrednio na żerowaniu karpi. W handlu mamy gotowe dodatki zwiększające apetyt, jednak dlaczego nie próbować wykorzystać innych substancji niekoniecznie stworzonych na potrzeby wędkarstwa?

Pepsyna

      Naturalnie występuje w soku żołądkowym. Produkowana jest przez gruczoły żołądkowe. Bierze bezpośrednio udział w trawieniu poprzez rozkład białka do krótszych łańcuchów polipeptydowych i peptydowych. Łatwo więc się domyślić, że zwiększenie ilości pepsyny w organizmie przyspiesza proces trawienia, co tym samym zwiększa łaknienie - pobudza karpie do żerowania. Pepsynę możemy nabyć w dobrze zaopatrzonych sklepach chemicznych, przykładowo firma MERCK .Oczywiście w pepsynę możemy zaopatrzyć się również w aptece pod postacią leku o nazwie "citropepsin" lub "bepepsin".      Citropepsin - zawiera w swoim składzie wysoce skoncentrowaną pepsynę, kwasek cytrynowy oraz fosforan sodu. Jest w formie płynu. Dodać należy, że obecność pepsyny powoduje strasznie gorzki smak. Dodatek kwasku cytrynowego poprawia nieco smak oraz nasila produkcje kwasu żołądkowego, co również stymuluje apetyt.
      Bepepsin - z kolei zawiera pepsynę oraz chlorowodorek betainy. Oba związki stymulują apetyt. Forma betainy pod postacią chlorowodorku jest bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie i zwiększa kwasowość żołądka (tym samym zwiększa wydzielanie soku żołądkowego), co wiadomo poprawia szybkość trawienia. Lek ten jest w postaci tabletek.

Enzymy trawienne

      Odpowiedzialne są bezpośrednio za proces trawienia. Opisana wyżej pepsyna również jest enzymem trawiennym. Trawienie za ich udziałem polega na rozkładzie większych cząsteczek na związki proste, których możliwe jest wchłonięcie przez śluzówkę jelita cienkiego. Nie trzeba wiele myśleć, że zwiększenie ilości tych enzymów powoduje szybsze trawienie, co jednocześnie zwiększa apetyt.
      Można postawić sobie pytanie skąd wziąć owe enzymy. Sprawa jest prostsza niż się wydaje. W aptece można kupić lek o nazwie "kreon" i "neo-pancreatinum". Kreon - sprzedawany jest pod postacią kapsułek i w swoim składzie zawiera lipazę, amylazę oraz trypsynę, które występują jako enzymy trawienne trzustki. Enzymy te są odpowiedzialne za trawienie białek, tłuszczów oraz węglowodanów.
      Neo-pancreatinum - sprzedawany jest pod postacią tabletek. Jako substancje czynne występuje tutaj lipaza, amylaza oraz proteazy. Również odpowiedzialne są za trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów.Kannabinomimetyki

      Są to związki bardzo podobne do marihuany, która silnie pobudza łaknienie. Kannabinomimetyki jednak nie posiadają właściwości psychoaktywnych, lecz tylko stymulują apetyt. Naturalnie występują one w roślinach o nazwie echinacea oraz spilanthes acmella. Stymulacja apetytu tym razem nie zachodzi na płaszczyźnie żołądka i jego soków trawiennych, jednak dochodzi tutaj do bezpośredniego oddziaływania z receptorami CB1 i CB2 w mózgu. Oczywiście jest to przykład dotyczący ludzi, niewiadomo czy kannabinomimetyki również oddziaływać na receptory ryb. Leki z kannabinomimetykami nabędziemy w aptece pod różnymi nazwami, np. "bronchicum echinacea".Piwo

      Wiadomo, że piwo powoduje wzrost łaknienia. Oczywiście dodawanie piwa do kulek nie jest dobrym pomysłem. Należałoby się zastanowić dlaczego piwo powoduje wzrost apetytu. Dzieje się tak, dlatego że w piwie zawarty jest chmiel, który stymuluje gruczoły trawienne, zwiększając tym samym produkcję soków trawiennych. Czym więcej soków, tym szybsze trawienie, co oczywiście wpływa na stymulacje apetytu - jego wzrost. Do wyrobu kulek najlepiej użyć ekstraktu z chmielu.

Witamina B12

      Jedną z jej właściwości jest fakt, że poprawia apetyt. U karpi powstaje przy udziale bakterii żyjących w układzie pokarmowym. Naturalnie występuje jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego, jednak w bardzo małych ilościach. W aptece możemy kupić ją po postacią tabletek. Produkuje ją firma "Naturell". Oprócz witaminy B12 w skład tabletek wchodzi celuloza, fosforan wapnia, stearynian magnezu oraz kwasy tłuszczowe. Są to substancje, które w żaden sposób nie wpłyną na atrakcyjność naszych kulek.Olejki eteryczne

      Są bardzo ciekawym sposobem na aromatyzowanie kulek i jednocześnie zwiększają apetyt poprzez zwiększenie wydzielania soków trawiennych. Oczywiście nie podnoszą one diametralnie apetytu jednak warto eksperymentować na ich podłożu.

Autor: Adrian Ciążyński
Zdjęcia (za wyjątkiem pepsyny): źródło internet


Szybki Kontakt
Reklama
Reklama