Zanęty - Christian Finkelde
Niegdyś zanęta była wśród wielu wędkarzy niedoceniana i dlatego poruszam jej temat. W wodach z dużą populacją białej ryby można stosować różne metody, jednak zestaw z zanętą sypką w większości łowisk jest dobrą metodą nęcenia ryb.

Niezależnie od pory roku swoją mieszankę można wzbogacić o odpowiednie składniki. Na większych dystansach kule zanętowe o odpowiedniej konsystencji można celnie umieścić za pomocą procy-katapulty. W zasięgu brzegu małe kule najlepiej umieszczać w odpowiednim miejscu za pomocą rąk.

Nie tylko w Niemczech, ale także w zagranicznych wodach używam regularnych kul zanętowych , jednakowe zarówno w rzece, jak i w pozostałych wodach. We Francji wybieram przeważnie mieszanki zawierające mąki rybne itp., ponieważ ich zapach bardzo mocno wabi dorodne karpie. Jedną z dwóch mieszanek, które sam dogłębnie przetestowałem, jest Halibut z serii Swim Stim Dynamite Baitsa. Zanęta o smaku halibuta jest godna polecenia szczególnie latem podczas gdy woda jest najcieplejsza. Seria zanęt Swim Stim występuje w dwóch wersjach: Swim Stim Betain green i Swim Stim Amino black. Są efektywne przez cały rok.

Sporządzając swoją zanętę mieszam razem większość suchych składników, później spajam i w miarę potrzeb wzbogacam w kilka dodatków tj: robaki, i do tego trochę aromatu w płynie. Mieszanki z lat 2005 i 2006 wykorzystuję ponownie, ponieważ okazują się znów skuteczne. Do zanęty halibutowej lub zanęty Swim Stim dodaję mieloną konopię, mielone orzechy tygrysie, trochę betainy w proszku, Pellet Swim Stim 6 mm, Pellet halibutowy 3 mm i 14 mm, kulki 10 mm, małe haczykowe kulki i później zależnie od sytuacji jeszcze trochę robaków, kukurydzy, małych orzechów tygrysich lub konopii.
Dodatkowo używam płynne feromony z Dynamite Baitsa jak np.: olej halibutowy, orzech tygrysi, lub ananas. Inne składniki jak np.: belahan, multimino, corn steep liquor, lub green lipped mussel są również znakomite do zwiększenia atrakcyjności zanęty.Kto nie ma czasu na samodzielną produkcję zanęty, ten może sięgnąć po gotowy Meaty Marine Pellet Groundbait z Dynamite Baits'a, który gotowy do natychmiastowego użycia można spotkać w dwóch wariantach: wolna i bardzo szybka praca na dnie.Tę zanętę bardzo chętnie używam gdy temperatura jest wysoka, ponieważ pellet oparty jest o skład posiadający wysoki poziom olejów, co wyśmienicie odzwierciedla się na efektach.

Gdy do zanęty dodamy kilka pływających pelletów, za sprawą ich pływalności cząstki zanęty uwalniają się szybciej, co doprowadzi do powstania dodatkowego elementu wabiącego. Przy użyciu wymienionych już wczesniej tuneli PVA zawartość siatki spoczywa przy zestawie. Jak widzicie, w nęceniu punktowym fantastyczne jest to, że przy konstruowaniu i kombinacjach nie ma granic.

Cząstki zanęty spajam w regularną całość tylko latem. Wiosną, jesienią, oraz zimą rezygnuję z dodatku olejów.Nad wodą dodaję trochę płynnego aromatu do wczesniej przygotowanej, wymieszanej z robakami suchej zanęty. Później mieszam w wiadrze z wodą a następnie z proszkiem, aby całej masie nadać dobrej konsystencji. Kiedy robi się kule zanętowe, można je umieścić na dużych dystansach za pomocą stacjonarnej procy zanętowej. Kule leżą jeszcze przez kilka minut, a żeby otrzymały mocną konsystencję. Są jeszcze za miękkie, podczas wystrzeliwania z procy i tak będą się rozłamywały
a zatem nie trzeba celować dokładnie w punkt nęcenia.

Przede wszystkim w zimie najlepszą metodą jest jedynie worek PVA z odrobiną mixu zalanego aromatami. Przynętą może być np.: wyróżniający się Pop-Up. Ważne jest, aby aromaty płynne, którymi zalejemy nasz worek były neutralne wobec materiałów PVA. Innym dobrym wariantem jest też worek PVA zapełniony wyłącznie aromatami.

Przeważnie umieszczam trochę suchej mieszanki w worku PVA i dodaję do tego trochę aromatu w płynie. Później związuję worek kawałkiem taśmy PVA. Polecić można w szczególności worki PVA Fox'a. Można także wymieszać suchą mieszankę z odrobiną aromatu i następnie umieścić w worku PVA. Na dnie łowiska worek się rozpuszcza uwalniając jednocześnie swoją zawartość - bardzo wabiące!

Innym interesującym wariantem zanęty jest "Up and Down" Solar'a, który jest od niedawna do nabycia w sklepach. Chodzi przy tym o hydroaktywną zanętę. Skoro tylko zanęta spotka się z wodą reaguje i cząsteczki zanęty zaczynają się unosić ku powierzchni. W okresie od dwóch godzin cząsteczki ciągle reagują. W taki sposób cząsteczki zanęty unoszą się w płaszczyźnie wody, są prawidłowo uwalniane w miejscu, gdzie nęciliśmy. Gdy sporządza się zanętę na brzegu charakteryzuje sie także znakomitą strukturą. "Up and Down" jest dostępna w trzech różnych nutach smakowo-zapachowych: squid & Octopus, Sweet Pineapple i BYT. BYT zawiera belachan, drożdże i orzech tygrysi. Trzy aromaty tzw.: "Big Shots" nie rozpuszczają materiału PVA i nadają się idealnie do użycia z workami PVA.

W asortymencie Solara nowym produktem jest również "Rig Cone". Chodzi przy tym o czarny stożek z rurką termokurczliwą np.: dla Withy Pool Rig można wykrzywić odcinek poprzez skurczenie rurki.
Można do tego ukryć węzeł pomiędzy rurkę, a haczyk. Ponieważ "Rig Cone" ma liczne rowki, nadaje
się do wszelkich wielkości haków i wariantów węzłów.

Do Zobaczenia!

Autor tekstu i zdjęć: Christian Finkelde artykuł pochodzi ze strony: http://www.carpgate.de

Szybki Kontakt
Reklama
Reklama