Pellet , pellet i znów pellet !!! - Jaroslav Holoubek


Pellet to ulubiona zanęta i przynęta dla wielu karpiarzy. Jestem jednym z tych , którzy należą do tej grupy. Ostatnie trzy lata używam do nęcenia tylko pelletu .Dla czego tylko pellet?

Dowód pierwszy-zawsze jestem przygotowany na zasiadkę ,której nieplanuję.

Dowód drugi nie nęcone łowisko pelletem jest aktywne szybczej jak przy nęceniu ziarnami

Dowód trzeci pellet robiony jest tylko ze składników naturalnych ,bez konserwantów, to znaczy że jest nieszkodliwym pożywieniem dla karpi.Na początek chciałbym pokazać jak prawidłowo używa się pelletu do nęcenia ?

Poziom energetyczny pelletu jest wysoki , szybko po wrzuceniu do wody on rozpoczyna pracować i rozpuszcza się . Karpie wpływające do łowiska zanęconego rozpuszczającym się pelletem w bardzo trudnej sytuacji czują pokarm tylko nie mają co więcje zjeść i wtedy wchodzi do akcji przynęta ( kulka czy pellet haczykowy ) położona w okolicy, która miała by nam pomóc złapać okazałego karpia.
Z powodu wysokiego poziomu energetycznego można używać pelletu do nęcenia krótkotrwałego jak i długotrwałego z bardzo dobrymi wynikami.Bez względu na różną średnicę pelletu mamy łowisko aktywne przez całą dobę. Możliwosci i wariantów nęcenia łowiska pelletem jest dużo ,wystarczy tylko zapoznać się z rozpuszczalnością pelletu w wodzie.Aby dobrze przygotować i zanęcić łowisko to musimy znać jak on pracuje. Zawsze używam pelletu o różnej średnicy, 10,18 i 26 mm. Na początku sezonu i zimą używam pelletu o średnicy 10mm, bo on rozpuscza się w chłodnej wodzie do maksymalnie trzech godzin i nieposiada wielkiego poziomu pokarmowego dla ryby. Latem używam jego do woreczków PVA , czy do nęcenia dywanowego w miksie z pelletem o średnicy 18 i 26 mm. Pellet o średnicy 18 i 26 mm używam z dziurką i bez. Pellet z dziurką rozpuszcza się szybczej jak ten bez i tak mam dobrze pracującą zanętę na różne godziny w ciągu doby . Czas rozpuszczania pelletu o średnicy 18 mm to 3-5 godzin w kombinacji z 10 mm pelletem mamy aktywne łowisko w pół godziny po zanęceniu.
Do cieplej wody robię mix 50/50 z pelletu to znaczy 25% pelletu o średnicy 18 mm z dziurką ,25% pelletu 18 mm bez dziurki i 50% pelletu 1O mm. Pelletu o średnicy 18 mm używam także jako przynętę tutaj mam pare własnych sposobów : pellet polewam boosterem lub olejem z łososia na 12 godzin przed łowieniem i stronę z dziurką zalewam ciekłym woskiem . Tak przygotowany pellet rozpuscza się i pracuje w wodzie nawet do 20 godzin.Pelleto średnicy 26 mm przede wszystkim do długoterminowego nęcenia łowiska . Takiej średnicy używam do nęcenia łowiska przed i po zasiadce. Poczas połowu wrzucam zawsze pare sztuk do szerokej okolicy w moim łowisku. Czas rozpuszczania tego pelletu sięga nawet 20 godzin.
Na zawodach i łowiskach o dużej presji wędkarskiej przyjmuję inną strategię. Do woreczka PVA wkładam pellet o średnicy 10 i 18 mm i przynętę ,a okolicę zestawu nęcę pelletem o średnicy 26mm
Do nęcenia pelletem używam prostej Cobry ,czyli rury zanętowej. W ten oto sposób mogę osiągnąć odległość nęcenia nawet do 100 m.Pellet w formie kulki to nowość rynkowa. Mialem możliwość w zeszłym sezonu ją przetestować. Jest to produkt o właśćiwosćiach kulki proteinowej świeżej jak i mrożonej posiada o wiele mniejszą wagę jak zwykła kulka, to znaczy jest przez ryby lepiej zasysana . Niema posiada żadnych konserwantów i pracuje odrazu po wrzuceniu do wody. Bardzo dobre wyniki miałem w połączeniu z innymi kulkami proteinowymi.
Podaję parę moich receptur stosowania pelletu :

a) Zawsze posiadam jedno wiaderko dopalone olejem łososiowym,
b) Drugie wiaderko boosterem o różnych nutach zapachowych,

Tak przygotowany pellet podaję w ilosci 1/3 do nęcenia poczas zasiadki.


Pellet to bardzo dobra zanęta czy przynęta przy łowieniu naszych ulubionych misiaczków jego moc jest wielka i daje wielkie możliwości eksperymentowania zawsze z dobrymi wynikami.

Jarosłav HoloubekWybrane z opisanych w artykule produktów już wkrótce będą dostępne w sklepie internetowym EXIDE. Osoby, które chciałyby uzyskać dodatkowe informacje na ich temat proszone są o przesyłanie pytań na adres redakcji Carppassion lub o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu (085) 745-15-84


Szybki Kontakt
Reklama
Reklama