Jak poprawnie przygotować i dopasawać zestaw końcowy - Goldcarp
Mnóstwo początkujących karpiarzy nie wie jak poprawnie postępować przy produkcji zestawu. Zestaw końcowy - jedna z najwazniejszych rzeczy, które decydują o wyniku. Kiedy na to przyjdzie, ten element może być alfą i omegą całej wędkarskiej wyprawy, zwłaszcza wtedy, kiedy liczy się każde branie.
Regularnie czytam wszystkiego rodzaju pisma wędkarskie i co do niektórych artykułów, jestem pewny, że autor popełnia mnóstwo błędów. Głównie w przypadku, kiedy czytającym podrzuca twierdzenie, wyrażone w równaniu: jakościowa kulka boilie = wielki karp. W rzeczywistosci to tak łatwe nie jest i dlatego poświęciłem kawał czasu na analizę i rozwiązanie problemu związanego z zestawem końcowym.
Źle zrobiony przypon przedwiduje taką sytuację - wędkarz w spokoju siedzi na łowisku, swinger od czasu do czasu się porusza, a kiedy ewentualnie ryba już zrobi odjazd to jednak zejdzie z haka. Napewno znacie te historyjki o tym, jak ryby wyzbierały wszelką przynętę w okolicy haczyku, ale Wasza kulka została nie tkięta. Moze ją nawet karp parę razy wziął i zaraz wypluł, ale się nie zahaczył. Na swingerze często się to nie przejawi, ale spostrzegamy jak się linka zachwiała, trochę naciągła i ponownie powróciła do normalnego stanu.
Czasami chwytam na spławik (generalnie w zimie) a w tedy używam delikatne zestawy, malutkie haczyki. Żeby była jak największa efektywność. Jeżeli już wybieram grubszą linkę i średni haczyk, branie jest tylko sporadyczne. Tym przykładem chcę wyjaśnić, że w przyszłosci łowienie ostrożnych karpi będzie bezwarunkowao polegać na co najlepszym i najcieńszym zestawie z małym haczykiem.
Wielkie karpie nie są w ogóle głupie, zwłaszcza kiedy już się natknęły na haczyk. Wystarczy tylko troszeczkę więcej błyszczący się ciężarek, albo za długi przypon, żeby karp odpłynął.
W Niemczech natknąłem się na publikację A.Janitzjiego "Das KosmasBuch und Karpfen", znalazłem tam wszystkie informacje o zestawach, przyponach, nęceniu itd.... Polecam owę książkę dokładnie przeczytać.
Moi koledzy w Niemczech (Fu-Bar i inni..) wypróbawali niektóre zestawy i złapali piękne ryby. Na przykład używali małe haczyki Nr 4 - 8 i kulki 10-14mm, nawet próbowali z sukcesem 24-30mm i małe haczyki. Przy braniu swinger przylepi się do wędziska i linka z kołowrotu winie się szybko w głebiny, zacięcienie nie musi by agresywne, wystarczy podnieść wędzisko i karpia dohamować. Haczyk zostanie dobrze umieszczony w paszczy i wyciągnięcie ryby jest bez większych nerwów.

Produkcja przyponu jest związana z charakterem wody, zależy jeżeli chodzi o rzekę, mniejszy staw albo duzą zaporę. Na każde łowisko jest zupełnie inny zestaw końcowy :

Rzeka - płaski ciężarek 80-250g, mocnie przypasowany klips, krótki przypon do 25 cm i ostry haczyk sredniej wielkości

Mały stawik - prosty zestaw z ciężarkiem 40-60g a przyponem do 50cm i hamulec ustawić na luza.

Duża zapora - przy łowieniu na wielkich dystansach używam strzałówki (7-8 metrów specjalnej liny, tłumi prawidłowe rzuty, preferuję typ Dynema 0,25mm (19,8kg). Ciężarek w kształcie kropli 80-120g a przypon max 35 cm (krótszy o 15 cm niż rurka). Zaraz kiedy zestaw datknie powierzchni wody, musicie palcem przyhamować linkę, żeby się przypon nie zaplątał o rurkę.1 - zestaw na długie dystanse
2 - zestaw dla łowienia z brzegu
3 - ciężarek z lepionego piasku idealny do czystej wody
4 - moj ulubiony zestaw z dwoma kulkami - przypon zrobiony z żyłki 0,35 - 0,45 mm
5 - zestaw z kukurydzą i pianką, wybieram raczej mniejsze haczyki nr 4 - 6
6 - klasyczny przypon z PVA w wypadku, kiedy nie jest niezbędne dużo nęcić
7 - przypon z monifilu - pływające kulki na kółku,
8 - przynęty możemy wymieniać na bieżąco
9 - jedna lub dwie kulki, też idzie wymienić cały przypon.Zdeněk "Goldcarp" Prajs
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama