Podrasowane kulki Mariusz Rutkowski
Kulka proteinowa nadal króluje w arsenale przynęt karpiowych. Kilka lat temu , wróżono że kulkę proteinową zastąpi jakaś nowa przynęta, która będzie jeszcze bardziej skuteczniejsza. I co ? Do tej pory nic bardziej skutecznego na cyprinusy nie wymyślono.

Wielu karpiarzy bazuje na gotowych wyrobach. Ja również do tej pory byłem ich zwolennikiem, być może jeszcze do nich wrócę, lecz nadszedł czas eksperymentów. W prasie wędkarskiej od dawna ukazują się przepisy na mixy do wyrobu kulek proteinowych. Mixy te można podrasować dodając do nich różne produkty zawierające witaminy, minerały, aminokwasy, białko czy tłuszcze. Ostatnio jest w modzie używanie do robienia kulek i zanęt pasz dla zwierząt hodowlanych. Produkty które w tym artykule chciałbym przedstawić to kilka ciekawych odżywek wykorzystywanych w hodowli gołębi.

Pierwszy z nich to BOROWIT-drożdże piwne. Jest on produktem naturalnym zawierającym kompleks witamin z grupy B, aminokwasy, białka, makro i mikroelementy. BOROWIT wpływa na przemianę materi i wzmacnia aktywność. Zawarte w BOROWICIE witaminy z grupy B odgrywają główną rolę w syntezie białek, tłuszczów i węglowodanów. Drożdże piwne zawierają 47% białka o współczynniku pokarmowym ponad 90%.

Drugi produkt to mieszanka minerałów zawierająca też pierwiastki śladowe, makro i mikroelementy oraz witaminy i aminokwasy. Wszystkie te składniki współdziałają razem i odgrywają pierwszorzędną rolę w przyswajaniu przez organizm substancji budulcowych. W MINERVICIE znajdziemy witaminy takie jak: A, D, E, B1, B2, B6, B12, C, K i pierwiastki: Zelazo, magnez, wapń, cynk oraz aminokwasy: metioninę i lizynę.

Następnym produktem jest LOFTOIL, jest to wysokoenergetyczna mieszanka oleji: słonecznikowy, kukurydziany, z oliwek, sojowy, arachidowy, lniany, tran), zawierający dodatkowo w swym składzie lecytynę, wit. E oraz łatwo przyswajalne kwasy tłuszcowe omega 3 i omega 6.

Ostatnie dwa produkty które możemy wykorzystać w robieniu kulek to: VITAMINUM B COMPLEX i AMINOSOL. Jak już pisałem wcześniej witaminy z grupy B odgrywaja ważną rolę w przemianie węglowodanów, białek i tłuszczów. Stymulują wiele procesów metabolicznych, są katalizatorami reakcji chemicznych oraz regulują czynności tkanek i układów. AMINOSOL jest to preparat witaminowo-aminokwasowy rozpuszczalny w wodzie. Zawiera w swym składzie witaminy, aminokwasy i sole mineralne. AMINOSOL jest preparatem odżywczym przeznaczonym dla gołębi. Zawiera 10 aminokwasów które również są istotne dla karpi, są to: lizyna, tryptofan, leucyna, walina, izoleucyna, metionina, treonina, cystyna, fenyloalanina. Bardzo dobrym źródłem tych aminokwasów sa również: proteiny mleczne, mączki rybne i mięsne, albumina jajeczna, koncentraty i izolaty sojowe i jajka. Podczas komponowania własnych mixów trzeba o nich pamiętać, ponieważ ich brak może spowodować poszukiwanie przez karpie innego pokarmu i słabsze trawienie, a to wszystko wpłynie na mniejszą ilość brań. Namawiam do eksperymentowania z produktami z hurtowni pasz, nie tylko dla gołębi, jest tam również mnóstwo innych ciekawych odżywek, które możemy wykorzystać w wędkarstwie karpiowym.

Mariusz Rutkowski
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama