Wywiad z Piotrem Januszem

W.S. Witam i dziękuję, że zgodziłeś udzielić tego wywiadu. Może na początek, tradycyjnie, kilka słów o sobie...

P.J. Witam . Wędkuję od dzieciństwa ale tylko karpiowaniem zajmuję się dwadzieścia cztery lata . Oczywiście w tamtych czasach zaczynałem od ziemniaka , makaronu i gotowanej kukurydzy. Mieszkam w Wielkopolsce i każdą wolną chwilę spędzam nad wodą , a że mam dużo wolego czasu spędzam na wodą ok. 80 dni w roku .

W.S. To chyba też już pytanie tendencyjne, ale jak zaczęła się Twoja przygoda z karpiami?

P.J. Jeszcze jako osiemnastolatek, przyjechałem do Zaniemyśla i jadąc rowerem zobaczyłem jak na jednym z jezior facet stojący po pas w wodzie , rzuca coś do jeziora przy pomocy rury od odkurzacza .
Przystanąłem , zapaliłem , pogadałem i po godzinie zobaczyłem jak wyciąga taką dychę lampasa.
Po tygodniu już z nim stałem . To był mój pierwszy mistrz. Wtedy już mi mówił : " tak daleko trza papu dawać , aby Ci te gliździarze ryb nie podbierali ".

W.S. Twoje ulubione łowiska, zanęty, przynęty?

P.J. Nie mam ulubionych łowisk , mam te lepsze i gorsze . Staram się łapać na różnych wodach , bo lubię odmianę i wyzwania jakie stawiają dzikie i trudne łowiska. Oczywiście mam ulubione kulki ,ale złotej nie mam . Każda woda to loteria i to na co łapiesz dzisiaj , jutro już może nie być skuteczne.

W.S. Jakich zestawów końcowych najchętniej używasz?

P.J. Zestawy są każdorazowo dobierane do łowiska , przynęty i rodzaju podłoża na którym leży zestaw.

Moją złotą zasadą jest prostota . Każdy węzeł , każde oczko , wszystko co może osłabić zestaw jest niebezpieczne i jest eliminowane .Zestawy końcowe robię nad wodą . Zawsze jednak stosuję haczyk i materiał najwyższej jakości .

W.S. Zdradziłeś swoje ulubione łowiska, zanęty, przynęty i zestawy, teraz kolej na Twój sprzęt. Czym łowisz i dlaczego właśnie to?

P.J. Nie jest to tajemnicą , że łowię z obowiązku na kije Greys'a . W tym roku testowaliśmy z Grzesiem nowe Greys'y Platinium 50 . Jest to bardzo fajny kij wielozadaniowy o akcji szczytowej , przeznaczony do bardzo dalekich rzutów. Do tego mam Ultegry 12000 XTA do ciężkiego łowienia oraz Basie i nowe Turnamenty ISO QD do delikatniejszych zestawów.

W.S. Twój największy sukces wędkarski?

P.J. Największym moim sukcesem jest to, że poznałem wielu fajnych karpiarzy i mam kolegów w każdym zakątku Polski .

W.S. Co skłoniło Cię do podjęcia tak wielkiego wyzwania jakim jest stworzenie Polskiej Federacji Wędkarstwa Karpiowego?

P.J. Powodów było wiele , najważniejszym był fakt , że są nas tysiące i nie mamy żadnego wpływu na to co się dzieje w polskim karpiarstwie. Ryb coraz mniej , koszty coraz większe a perspektyw żadnych nie widać . Są jakieś lokalne próby konsolidacji , ale siła tkwi w liczebności takiej organizacji a nie w tym , że sobie w dziesięciu wydłubią jakąś trzyhektarową żwirownie. Chwała im za to , ale to nie jest ten kierunek.

W.S. Jak przebiega ten proces, są już jakieś efekty? Jak zareagowali polscy karpiarze na ten pomysł?

P.J. Jestem zaskoczony poparciem jakie otrzymuję codziennie. Bardzo wielu karpiarzy z całej Polski oferuje pomoc w tworzeniu zalążków tej organizacji. Chciałbym aby od stycznia koordynatorzy wojewódzcy rozpoczęli zbieranie deklaracji członkowskich w całym kraju. Jeżeli nie zaprzepaścimy tego społecznego zaangażowania , latem będziemy mieli już naszą wspólną organizację. To jest bardzo ambitny plan .

W.S. Na co, Twoim zdaniem, powinni zwrócić uwagę młodzi karpiarze?

P.J. Młodzi karpiarze powinni mieć możliwość uczenia się . Uczenia wszystkiego , począwszy od zachowania nad wodą , szacunku do ryby , szacunku do innego karpiarza , techniki łapania i żeby im ktoś przekazał , że jest to hobby na całe życie .

W.S. W jakim kierunku, Twoim zdaniem zmierza polskie wędkarstwo karpiowe? I czy to dobra droga?

P.J. Przed inicjatywą federacji nigdzie nie zmierzało , staliśmy w miejscu .

W.S. Twoje karpiowe plany na przyszłość ?

P.J. Jeszcze więcej czasu spędzać nad wodą

W.S. Dziękuję za wywiad, życzę powodzenia i do zobaczenia nad wodą!

Wywiad przeprowadził : Wojciech Straub

Szybki Kontakt
Reklama
Reklama