Stiff rig do pop-upów - Wojtek Straub
W tym artykule chciałbym zaprezentować przypon, wykonany ze sztywnych materiałów do kulek pop-up (pływających), przeznaczony na łowiska z dnem mulistym lub porośniętym niska roślinnością. Ewentualnie na łowiska, gdzie dno pokryte jest patykami, liściami itp. Przypon ten można wykonać zarówno z grubego mono (fluorocarbon, zero memory) jak i z plecionki w otulinie, z miękkim włosem lub D- rig'iem.

Do wykonania przyponu potrzebne nam będą:
- nożyczki lub obcinaczki
- cienka, miękka plecionka lub nic dentystyczna
- plecionka w otulinie lub fluorocarbon (ew. zero memory, amnesia)
- kawałek rurki silikonowej (1-1.2mm. w zależności od grubości haka)
- kółeczka lub owale do D-rig'ów
- śruciny (do większości po-up'ów wystarcza 0.8g.)
- haczyki typu Wide Gap (okrągłe z krótkim trzonkiem)
- kulka proteinowa

Wykonanie:
Przypon z miękkim włosem - zaczynamy od zawiązania pętelki na ok. 10cm. kawałku miękkiej plecionki (nici dentystycznej).
Nawlekamy kawałek rurki silikonowej (3-5mm.) na plecionkę i całość nawlekamy na hak, tak by pętelka znajdowała się z tylu haka.
Nawlekamy na plecionkę kulkę i regulujemy długość przyszłego włosa. Kulka powinna znajdować się ok.1-2mm. poniżej łuku kolankowego haka, a włos powinien wychodzić spod rurki w miejscu, gdzie zaczyna się łuk kolankowy.
Mocujemy włos do haka węzłem bez węzła (wystarcza 2-3 zwoje). Nie obcinamy pozostałego odcinka plecionki.

Teraz wiążemy hak, węzłem bez węzła, używając fluorocarbonu lub plecionki w otulinie, uważając by nie "wkręcić" zwisającego odcinka miękkiej plecionki w zwoje węzła.
Kończymy przypon pętelka, lub pętelka z krętlikiem.
Na zwisającym spod haka kawałku miękkiej plecionki wiążemy (na końcu), zwykły "babski" węzełek i przypalamy końcówkę (do samego węzła) i zaciskamy, zaraz nad węzełkiem śrucinę.
Przypon gotowy. W zależności od długości pozostawionego odcinka plecionki pod hakiem możemy regulować wysokość, na jakiej będzie unosić się kulka nad dnem.

Jeśli chcemy wykonać ten sam przypon, z grubego mono, ale z D-rig'iem, postępujemy j.w. Nie naciągamy tylko rurki na hak i nie zostawiamy miękkiego włosa.

Chcąc otrzymać przypon D-rig z plecionki w otulinie postępujemy trochę inaczej - Odcinamy 25-35cm. plecionki w otulinie w zależności, jaki długi przypon chcemy otrzymać, ściągamy otulinę z ok. 5-6cm. plecionki.
Nawlekamy na plecionkę kawałek rurki silikonowej (ok. 3-4-mm.) i nawlekamy całość na hak, tak by koniec plecionki bez otuliny znajdował się od strony oczka haka.
Przewlekamy koniec plecionki bez otuliny przez oczko haka, od góry, tak za by na trzonku pozostał ok.2mm odcinek plecionki bez otuliny. Rurka na haku powinna być tuż przed lukiem kolankowym haka (2mm.).
Na dłuższy odcinek plecionki nawlekamy kółeczko (D-rig) i przewlekamy koniec przez oczko haka od góry, powstanie pętla "D".
Po ustaleniu wielkości pętelki ("D") nawijamy dłuższy koniec plecionki na hak - wiążemy węzeł bez węzła - wystarczy 3-4 zwoje, by pętelka "D" nie była za mała.
Wykańczamy przypon j.w.

Hak w tym przyponie stoi pionowo, prostopadle do dna, a sam przypon unosi się nad dnem i roślinkami (patykami). Dzięki temu, w razie podciągnięcia zestawu, haczyk z przynętą nie zaplata się w zielsko. Także biorąca ryba podnosi sam przypon, bez zielska, co ma często miejsce przy tradycyjnych przyponach.
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama