W pogoni za karpiem cz. 2 - czym nęcić ?
„W pogoni za karpiem cz. 2 – czym nęcić?”

Kiedy już znajdziemy odpowiedni zbiornik i odpowiednią miejscówkę przystępujemy do nęcenia. Przyjęło się uważać, że dobre brania karpi są dobre od czerwca a do końca września. Ale biorą równie nieźle wczesną wiosną i późną jesienią a także zimą. Aby odnosić dobre wyniki nie należy tylko zlokalizować miejsca w których przebywają ryby, ale także przygotować łowisko i sprzęt.
Karpie i amury są wielkimi smakoszami. Czasem ich apetyt prowadzi do obżarstwa. Dlatego przygotowując pokarm, zwracamy uwagę przede wszystkim na świeżość składników i ich smakowo-zapachowe walory. Chcąc łowić duże karpie, trzeba je przyciągnąć na łowisko atrakcyjnym jedzeniem.

Często aby zwabić wymarzonego karpia karpiarze stosują długotrwałe i systematyczne nęcenie. Często możemy spotkać się z pytaniami typu: „jak złapać dużego karpia” lub „proszę o idealny przepis na kulki”. Na te pytania nie można odpowiedzieć, gdyż wszystko zależy od wody i ryb. Na jednym zbiorniku jedne kulki się sprawdzają, a na drugim okazują się beznadziejną przynętą.

Jak nęcić??


Jednym ze sposobów necenia to tygodniowe podawanie futru (czyt. zanęta). Zaczynamy od zanęcania większego obszaru często nawet robiąc ścieżki idące z miejsc niedostępnych np. krzaków, następnie w kolejnych dniach zawężamy pole nęcenia skupiając się na właściwym miejscu. W skład naszej zanęty podstawowej powinna wchodzić mieszanka wszelkich nasion, np. kukurydza, groch, konopie, pszenica, łubin, siemię lniane, konopie z dodatkiem zanęty właściwej – kulkami proteinowymi. Taką zanętę należy najpierw odpowiednio przyrządzić, ale o tym za chwilę. W kolejnych dniach zmniejszamy zanętę drobna i zastępuję ją kulkami. Kiedy już będziemy pewni, że nasze łowisko odwiedzają karpie (świadczyć o tym mogą spławy, silne bomblowanie, a już prawie na 100% - znikanie kulek z dna), możemy przystąpić do zwiększania ilości kulek stopniowo zmniejszając ilość ziaren, aż do ich niemal całkowitego wykluczenia. Kiedy już dojdziemy do wniosku, że karpie systematycznie odwiedzają nasze łowisko i czas na zasiadkę, zróbmy karpiom 1 dniowy "post" lub dodajmy ostatniego dnia nęcenia do naszych kulek zanętowych, stymulatory apetytu, betaine, i inne dodatki przyśpieszające i ułatwiające karpiom trawienie. Podczas łowienia nęcimy delikatnie i punktowo, mieszanką ziaren i kilkoma sztukami kulek na zestaw. Pomoże nam w tym rura wyrzutowa i materiały rozpuszczalne, lub najlepiej ponton. Po każdym braniu łowisko donęcamy 20-50 kulek. Podczas zasiadki do nęcenia używamy kulek ze stymulatorami, wzmacniaczami i środkami ułatwiającymi karpiom trawienie.

Podany przykład jest przykładem „książkowym”. Należy pamiętać że ilość użytej zenęty należy dostosować do pory roku a także do konkretnej ryby (populacji karpia, amurów i drobnicy). Żeby mieć pełną kontrole co się dzieje pod wodą i czy zanęta znika z dna najlepiej zanurkować lub posłużyć się kamera podwodna.

Czym nęcić i jak przyrządzić?

Kukurydza – zawiera dużo łatwostrawnych węglowodanów i ma najwyższą wartość energetyczną ze wszystkich zbóż. Tłuszcz zawarty z tym pokarmie jest bogaty jest w witaminę E i ksantofile (barwniki), które nadają żółty kolor. Mają kilka zalet: są tanie, ogólnodostępne (można ją dostać na jarmarku wiejskim lub w mieszalni pasz) i słodkie (amur uwielbia słodkości). Jest smaczna i chętnie pobierana przez ryby. Aby przygotować kukurydzę do nęcenia należy ja odpowiednio przygotować, mocząc w wodzie około 12 – 48 godzin a następnie gotować w garnku pod przykrywką lub w parniku ok. dwóch godzin, aż zrobi się miękka. Można tez skrócić czas gotowania, lecz należy garnek owinąć w koc lub śpiwór i pozostawić na kilka godzin w gorącej wodzie. Gotując kukurydze można ja dodatkowo aromatyzować ja do tego używam aromatów spożywczych (1litr ok. 50zl).

Groch - wielu uważa go za jedną z najlepszych przynęt na czele z kukurydzą. Sposób przygotowania jest podobny. Podczas gotowania musi nabrać odpowiedniej twardości. Musi być mniej więcej takiej twardości, żeby po jego ściśnięciu w palcach rozgniatał się łatwo. Aby przygotować taki groch należy dzień wcześniej na noc zamoczyć je w wodzie. Następnie należy ziarno ugotować jak kukurydze. Podczas ubytku wody nie należy jej uzupełniać bo ziarno popęka.

Konopie – są dobrą zanętą dla naszych pupili – karpi. Przyspieszają trawienie, dlatego powinny być jednym z podstawowych składników kulek typu Birdfood. Są tuczące, gdyż zawierają bardzo dużo tłuszczów. Są jednak również bogate w witaminy rozpuszczalne. Przygotowanie konopi w mieszkaniu jest dość ryzykownym posunięciem. Najpierw należy wszystkich domowników poprosić o opuszczenie mieszkania wsypać ziarna do ganka i zalać zimną wodą. Wcześniej można moczyć je kila godzin. Gdy woda zaczyna wrzeć zmniejszyć gaz i gotować na wolnym ogniu do momentu pękania i kiełkowania ziarna. Resztkę wody można zlać np. do butelki i rozrobić w niej zanętę.

Orzechy tygrysie – nie należą do tanich ziaren. Są stosowane lecz z różnym skutkiem. Orzechy moczymy przez 24 godzin, gotujemy je przez 2-3 godzin, po ugotowaniu odstawiamy razem z wodą na kilka godzin, żeby orzechy napęczniały. Orzechy tygrysie możemy zastąpić orzechami ziemnymi, które można łatwo dostać w sklepie z karmą dla zwierząt lub supermarketach. Zawierają dużo białek i tłuszczów.

Pozostałe ziarna – są to ziarna które możemy z powodzeniem stosować też do produkcji naszych kulek. Jeśli chcemy używać ich do nęcenia to nie musimy ich wcześniej specjalnie przyrządzać.

Proso - jest to jedna z roślin najdłużej uprawianych przez ludzi. Trawa z rodziny wiechlinowatych. Obecnie odgrywa niewielką rolę w żywieniu człowieka, ale jest podstawowym składnikiem pokarmu wielu ptaków. Bogate w fosfor, żelazo, fluor i witaminę A. Uzyskiwaną z prosa kaszę jaglaną spożywają diabetycy, więc można ją spotkać w sklepach z tzw. zdrową żywnością. Wiechy prosa dojrzewają nierównomiernie: kiedy w górnej części nasiona są już dojrzałe i zaczynają się wysypywać, w dolnej mogą być zaledwie w dojrzałości mlecznej.

Kanar - jest niezbędnym składnikiem mieszanek ziaren dla kanarków, papużek, oraz wszelkich innych drobnych ziarnojadów. W porównaniu z prosem zawiera więcej białka, tłuszczu i składników mineralnych.

Murzynek - jest to dość drogie ziarno, pochodzące z importu. Charakterystyczne drobne, podłużne, czarne i błyszczące nasionka są doskonałym dodatkiem do miksów. Karpie bardzo chętnie jedzą murzynek. Zawiera on bardzo dużo tłuszczu (około 32% suchej masy, czyli o 1/3 więcej niż konopie). Pobudza karpie do intensywnego żerowania.

Nasiona lnu - (siemię lniane) zawierają one stosunkowo dużo białka i tłuszczu. Łatwo je kupić na bazarach, a nawet w aptekach.

Mak - w handlu spotyka się mak niebieski i biały. Zawiera on dużo tłuszczu. Zawarte w maku związki, wchodzące w skład opium, zwalniają pracę przewodu pokarmowego, więc w zbyt dużej ilości mogą powodować zaparcia.

Nasiona traw - jest to niedoceniany i rzadko stosowany dodatek do mieszanek bazowych. Wiele ryb w naturalnych warunkach zjada nasiona traw. Przed zakupem koniecznie trzeba jednak sprawdzić, czy ziarno nie jest zaprawione środkami grzybobójczymi i nie zawiera dodatku np. nawozów. Nasiona traw są ubogie w tłuszcz, ale bardzo bogate w węglowodany i składniki mineralne.

Ziarna zbóż) - ziarno owsa, pszenicy, a. nawet żyta i ryżu jest dobrym dodatkiem do mieszanki ziaren. Jest też stałym składnikiem diety gołębi i drobiu. Owies i pszenica są bardzo bogate w węglowodany i ubogie w tłuszcze. Skiełkowano ziarna zbóż są jednak doskonałym dodatkiem do mieszanek bazowych. Kiełki zawierają wiele witamin, a w porównaniu z suchym ziarnem więcej białka i składników mineralnych.

Kulki proteinowe (bolie) – kulka może być dowolnego koloru, aromatu, smaku i kształtu? Tak, kształt to tylko forma wyrażania tej świetnej przynęty. Składa się w dużej części ze składników wysokobiałkowych. Pozostały skład to tłuszcze, węglowodany, sole mineralne i witaminy. Kulki nie przyciągają drobnicy, wiec jest to przynęta selektywna. Bez problemu można je kupić w każdym sklepie wędkarskim. Podobno w brzuchu okazów znajdowało się nawet 300 świeżo połkniętych kulek proteinowych. Większość okazałych karpi i amurów zostało złowionych właśnie na tą przynętę.

Przykładowe przepisy:

Bolie mix
30% mąki kukurydzianej
20% mąki pszennej
20% kaszy manny
10% kaszy kukurydzianej
10% mąki ziemniaczanej
10% mleka w proszku

Birdfood
30% mielonego pokarmu dla kanarków
30% mąki sojowej
25% mąki kukurydzianej
10% mleka w proszku
5% mąki ziemniaczanej
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama