Odrzańskie karpie cz.2 , Łowienie w klatkach - Przemek Wamberski
W poprzedniej części zajmowaliśmy się rozpoznaniem wody i poszukiwaniem karpi, jeśli więc już upatrzyliśmy i wybraliśmy odpowiedni odcinek rzeki, mamy wybraną i wysondowaną klatkę pomiędzy ostrogami to pozostaje teraz przygotować stanowisko z myślą, gdzie ulokujemy zestawy.
Zajmijmy się, więc stanowiskami karpiarza, z których będziemy mogli obłowić całą klatkę i zmierzyć się z odrzańskimi karpiami. Są dwa podstawowe stanowiska karpiarza godne omówienia przy łowieniu na uregulowanej rzece poprzez główki.


Stanowisko I

Pierwsze z omawianych stanowisk znajduje się na szczycie główki, lub w jej połowie, gdzie zestawy umieszczane są wzdłuż nurtu a tu są dwa miejsca położenia zestawów jak i zanęcania. Zaraz za szczytem główki w tzw. głęboczku, który jest wymywany przez nurt główny odbijający się od główki, na której obozujemy a łączący się z nurtem wstecznym wypływającym z klatki i w tym miejscu powstaje znaczny obszar głębokiej wody z lekkimi zawirowaniami. Taki głęboczek sąsiaduje z nurtem głównym i może przechodzić w rynnę równoległą do nurtu. Drugim miejscem położenia zestawów jest środek między ostrogami. Tu kłębiący się nurt usypuje piaszczystą łachę i robi wypłycenie na środku klatki nanosząc rozmaity pokarm dla ryb, robiąc przy tym głęboką rynnę sąsiadującą z nurtem głównym. Stanowisko karpiarza ulokowane na główce jest wygodnym i prostym rozwiązaniem na krótkie zasiadki. Ze względu, że łowimy i nęcimy blisko brzegu nasze obozowisko musi być dobrze ukryte a zachowanie karpiarza bardzo ostrożne. Odważne chodzenie po kamiennej główce wpływa niekorzystnie na brania. A główną wadą jest to, że karpie musimy podbierać na tej główce, co obozujemy a to nie sprzyja większej ilości brań w krótkim czasie. Trzeba dodać, że odrzańskie karpie są bardzo płochliwe. Bywa, że w czasie holu trzeba zwinąć pozostałe zestawy, bo szalejący karp potrafi ostro namieszać a wtedy resztę stadka znika jak kamfora. Stanowisko na główce jest najbardziej popularne przez wszystkich wędkarzy łowiących w rzece a co za tym idzie często odwiedzane i zajmowane.


Stanowisko II


Stanowisko to znajduje się między główkami i jest trudniejsze od poprzedniego, bo zestawy zarzucane są pod nurt w poprzek płynącej rzeki. Miejsca nęcenia i położenia zestawów nie zmieniają się, czyli jest to głęboczek oraz środek klatki Dochodzi tu możliwość postawienia zestawów przy drugiej główce od strony napływowej, gdzie woda odbijając się od ostrogi częściowo wpływa do klatki robiąc wsteczny nurt a przy okazji wymywa głęboki rów. Stanowisko w tym miejscu jest dalej usytuowane od miejsc nęconych, co poprawia komfort poruszania się na brzegu, karpie mniej się płoszą. Co najważniejsze mamy możliwość odciągnięcia zaciętej ryby od stada, kierując się z nurtem w dół rzeki i prowadząc karpia na następną główkę gdzie odbywamy finałową walkę z podebraniem. Od wędkarza wymaga wzmożonej kontroli nad rybą i oczywiście uciążliwej wędrówki po brzegu, która nie zawsze jest możliwa (krzaki, chaszcze, nierówny teren). Dlatego wcześniej musimy poznać teren, dokładnie wytyczyć i poznać drogę. Może wydać się śmieszne i dziwne maszerowanie z wędką trzymając na końcu zestawu karpia odchodzącego w głąb rzeki, który z chwilą osiągnięcia nurtu głównego kieruje się w dół, i skrupulatnie wykorzystuje siłę wody. Jednak właśnie to maszerowanie równolegle z rybą kierującą się z nurtem w dół rzeki zaskakuje karpia. My natomiast mamy dodatek w tym, że odciągamy rybę od żerującego stada w zanęconym miejscu i duże szanse na szybkie następne branie. Już samo podbieranie ryby odbywa się bez obaw, że karp wejdzie w inne zestawy, bo mamy do dyspozycji całą następną główkę. Odrzańskie karpie są bardzo płochliwe i warto czasem włożyć więcej trudu by częściej oglądać naszych ulubieńców. Stanowisko to daje możliwość dokładnego obłowienia całej obszernej klatki. Plusem dodatkowym jest to, że nie wszyscy wędkarze radzą sobie z wędkowaniem z tego stanowiska i przez to nie zajmują nam miejsca.
Łowienie odrzańskich karpi daje wiele emocji i fascynujących przeżyć. Warto poznawać zwyczaje rzecznych karpi i odkrywać dzikie zakątki odrzańskiej przyrody.
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama