Odrzańskie karpie - rozpoznanie wody cz.1 - Przemek Wamberski
Rozpoznanie wody


Karp jako ryba spokojnego żeru kojarzy się z bytnością w wodach stałych takich jak jeziora, zbiorniki zaporowe czy glinianki i żwirownie. Zagłębiając się w historie naszych ulubieńców i dochodząc pochodzenia karpia wychodzi na to, że z rzeką od dawna miał wiele wspólnego. Człowiek natomiast sprezentował mu małą ewolucje i obecnie zasiedla wody stałe.Dzisiejszy rzeczny karp to przede wszystkim uciekinier ze stawów, jezior i zbiorników zaporowych. Szybko jednak odzywają się jego dawne geny i staje się rzecznym odkrywcą, opanowując trudną sztukę przetrwania w rzece. Przystosowując się do dzikiego i walecznego życia, a trudne warunki, jakie panują w rzece jeszcze bardziej go umacniają i dają nadzwyczaj wspaniałą siłę i waleczność. Rzeczne karpie wbrew pozorom są wielkimi podróżnikami, szukającymi lepszych miejsc do bytowania. Potrafią pokonywać kilku kilometrowe odcinki rzeki w poszukiwaniu ulubionych miejsc żerowania a także zimowania. Mimo to na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo i schronienie. Udając się nad Odrę w poszukiwaniu karpi musimy zdać sobie sprawę, że nie wypatrzymy ich wygrzewających się pod powierzchnią wody lub buszujących w roślinności (oprócz starorzeczy i rozlewisk, ale to już inny temat). Odra nie stwarza komfortowych warunków zarówno dla karpi jak i karpiarzy i z całą pewnością nie poda nam ich na tacy.


W poszukiwaniu karpia


Rzeczne karpie lubią głębokie rejony rzeki o spokojniejszym nurcie w takich odcinkach przebywają najdłużej czują się tam bezpiecznie i mają pod dostatkiem pożywienia. Odra w większości jej biegu uregulowana jest poprzez ostrogi (główki), a między główkami są obszary spokojnej i wolnej od silnego nurtu wody zwane klatkami. Tu właśnie najczęściej możemy zaobserwować spławiające się karpie, które chętnie wyjadają kolonie racicznic i ślimaków, buszując wśród kamiennych opasek i zwalonych drzew. Dlatego ważny jest odcinek rzeki, czym dzikszy i mniej dostępny dla człowieka, tym lepszy i pewniejszy, że w tym rejonie kręcą się nasi ulubieńcy. Wybierając miejsce na zasiadkę trzeba wybrać taki odcinek rzeki by składał się, co najmniej z kilku dużych główek w jednym ciągu, a wśród nich nie brakowało głębokich klatek ze zwalonymi drzewami i karczami (najlepszą obserwacje takich miejsc można przeprowadzić w czasie niskich stanów wody w rzece w okresie letnim). Poszukując takiego odcinka możemy brać pod uwagę oznaczenia dla pływających barek i statków. Takim podstawowym wodnym drogowskazem jest żółty X i oznacza on początek i koniec głębokiego odcinka rzeki.

Rozpoznanie łowiska


Na takim wybranym odcinku dokładnie obstukuje i sonduje każdą klatkę po kolei używając do tego ciężarka od 150 do 200 gram, a czasami większego, ale jest to uwarunkowane stanem wody w rzece. Do mierzenia głębokości używam markera posługując się wędką lub też można użyć pontonu i echosondy, co daje dokładniejszą wiedze o danych klatkach, na których będziemy łowić, ale wybór należy już do łowcy.


Trzeba też pamiętać, że jest to rzeka i pływanie pontonem o wiele się różni od pływania po zbiornikach zamkniętych. Na tak poznanym odcinku wybieram najbardziej atrakcyjną klatkę biorąc pod uwagę jej głębokość i wielkość i co ważne by nasza klatka miała jak najmniej zwalonych drzew, bo niestety bardzo bliska odległość od takich zawad w większości przypadków kończy się utratą ryby. Ważnym elementem jest brzeg a mianowicie jego dostępność i łatwość poruszania się bez większych ograniczeń, dlatego musimy poznać nie tylko wytypowany odcinek rzeki, ale i jej brzeg. Poruszanie po kamienistych główkach nie jest łatwe a zwłaszcza w nocy. W tak zaobserwowanym i wytypowanym odcinku i wybranej główce możemy przystąpić do organizowania nęcenia i stanowiska dla wędkarza. Pamiętajmy, że to jest rzeka, która rządzi się swoimi prawami, kapryśna wręcz chimeryczna każe się poznawać wciąż od nowa, i już myślimy, że ją poznaliśmy a ONA zaskakuje nas czymś nowym i niesamowitym. Naukę czytania rzeki, choć w części możemy się nauczyć jak i zwyczaje podróżniczych karpi a i tak będą momenty, że nas zaskoczą i zadziwią.

Szybki Kontakt
Reklama
Reklama