Wywiad z Jocelyn Dupre
C.P.Proszę napisz na początek czym się zajmujesz na co dzień, gdzie mieszkasz?

J.D.Witam, nazywam się Jocelyn Dupré ale znajomi mówią na mnie Jojo. Urodziłem się w Nevers, mieszkam i pracuję w Paryżu jako inżynier sprzedaży dla firmy Microsoft we Francji. Mam 26 lat i bardzo cierpliwą dziewczynę, która rozumie moją pasję do karpiowania.

C.P.Czy wędkarstwo karpiowe pochłonęło cię bez reszty czy też masz inne drugie hobby?

J.D.Karpiowanie to moje główne hobby i poświęcam mu 98% mojego wolnego czasu. Pozatym lubię wędkarstwo muchowe, morskie oraz połów innych gatunków ryb nowoczesnymi technikami połowu. Doceniam również wszelkie formy aktywności na łonie natury.

C.P.Od jak dawna łowisz karpie i czym jest dla ciebie karpiowanie?

J.D.Wędkuję od 17 lat a wędkarstwo karpiowe uprawiam od lat 13. Karpiowanie jest bliskoznaczne z przygodą, byciem ponad samym sobą. Mam serce pioniera, dlatego cenie sobie odkrywanie nowych miejsc, ciągłą naukę o naszej ulubionej rybie.

C.P.Jaki jest Twój największy karp i kilka słów o nim?

J.D.Moim największym karpiem jest 29 kilowy lustrzeń nazywany “Jaluse”, który nosi imię jednego z moich najlepszych przyjaciół. Złowiłem tego karpia w 2005 roku w jeziorze Orient w dzień swoich urodzin. Ta zdobycz pozostanie na długo w mojej pamięci. Połów nastąpił w trakcie tygodniowej zasiadki, podczas której złowiłem tą piękna rybę, która dostarczyła mi potężnej walki oraz nadzwyczajnej radości i emocji. 10 minut przyjemności podczas których człowiek czuje że żyje.


C.P.Jakiego rodzaju sprzętu używasz do połowu karpi?

J.D.Łowię wędziskami Eclipse Fox 3,5lbs oraz kołowrotkami Baitrunner. Używam również sygnalizatorów Fox DXR oraz dwuch Skypod-ów.

C.P.Ile czasu spedzasz w roku na karpiowaniu?

J.D.To zależy od mojej obecnej pracy która może się różnić się z roku na rok. Dla przykładu w roku 2005 na łowieniu spędziłem około 130 nocek pomimo tego w sezonie 2006 na karpiowaniu spędziłem jedynie 50 nocek. Tak więc nie mam jakiejś średniej czasu spędzonego wędkując w przeciągu roku. W tym roku zamierzam wędkować w granicach 80-100 nocek. Ogólnie jak widać karpiuję całkiem często.

C.P.Twoje ulubione łowisko karpiowe i dlaczego właśnie ono?

J.D.Kocham wędkowac w jeziorach i rzekach. Łowię na wielu łowiskach mi. Cassien, Der, Soane, Cabanac, Cetton, Vaux,.... nie mniej jednak moim ulubionym jest Orient z wielu powodów. Po pierwsze jest to bardzo piękne jezioro, duże, dzikie o powierzchni 2400 hektarów. Większość tych jezior jest zasobna w populacje dużych ryb i możliwe, że największych w Europie. Orient kryje w sobie tajemnice, ponieważ jest to bardzo trudne łowisko (najcięższe na jakim łowiłem) a jednocześnie bardzo hojne kiedy warunki są odpowiednie.

C.P.Łowisz w wielkich Francuskich jeziorach, czy to trudne wody czy łatwo tam złowić 20kg karpia?

J.D.Dobre pytanie. Tak naprawde to zalezy gdzie łowisz. Dla przykładu, jeśli wędkujesz w prywatnych jeziorach (gdzie musisz kupić bilet) wtedy nie jest trudno złowić dużego karpia! Myślę, że słyszeliście o tym, że w jeziorze Raibow złowiono wiele dużych sztuk powyżej 20 kilo! Może słyszeliście o dużym karpiu z małego jeziora w Niemczech, w którym łowi się duże karpie pełnołuskie w granicach 30kg! Kupujesz zezwolenie i podbierasz rybę…

Są to jednak sztuczne jeziora i są pełne dużych sztuk. Niemniej jednak, jeśli decydujecie się wędkować w publicznych jeziorach w okolicy, nie przekonacie się, że łowienie np. w Cassien najbardziej znanym jeziorze z Orient jest o wiele trudniejsze, a sukcesem i wyzwaniem jest już samo złowienie ryby.

Podsumowując odpowiedź na Wasze pytanie, ryby powyżej 20 kilo są obecnie łowione znacznie częściej niż w przeszłości, złowienie takiej sztuki wymaga doświadczenia, determinacji i częstego wędkowania.

Większość karpiarzy we Francji nigdy nie złowiła 20 kilowego karpia, co oznacza, że nie jest to tak częste…


C.P.Czy często łowisz za granicą? Jeśli tak, jakie kraje odwiedziłeś?

J.D.Mówiąc szczerze rzadko w chwili obecnej, ponieważ w moim kraju podobnie jak i w Polsce są tysiące jezior oraz tysiące rzek i wiele pięknych ryb do złowienia w wielu regionach kraju. Niemniej jednak zmienię to w tym roku moją podróżą do Maroko, aby połowić w słynnym jeziorze of Bin El Ouidine.C.P.Czy jest jakaś woda, nad którą nigdy nie łowiłeś, a chciałbyś się tam wybrać w przyszłości?

J.D.Tak oczywiście, chciałbym połowić we wschodnich krajach takich jak Polska czy Bułgaria, ponieważ kraje te są bogate w jeziora które nie podlegają presji i czekają na ich odkrycie. Następny rekord padnie w Polsce lub Bułgarii.

C.P.Jakiego karpiarza (karpiarzy) cenisz najbardziej i dlaczego?

J.D.Tak, oczywiście jest ich wielu. Którego wybrać…Jeśli miałbym wybrać sławnego karpiarza, z pewnością był by to Rod Hutchinson, Kevin Maddock oraz Les i Freres Mahins.
Bracia Mahin byli pierwszymi Francuzami, którzy zapoczątkowali karpiowanie we Francji. Karpiowa scena w roku 1992 była bardzo mała a liczba karpiarzy bardzo ograniczona. Byli oni największymi autorytetami we Francji, nagrali dobre filmy, które były jednymi z pierwszych we Francji i pozostają jednymi z najlepszych.


C.P.Jak długie są twoje typowe zasiadki ? Preferujesz tygodniowe albo dłuższe wyjazdy, czy może krótkie wypady?

J.D.Zazwyczaj wędkuję kilka dni i zdecydowanie preferuje dłuższe zasiadki nad jeziorami. Dłuższe wyprawy umożliwiają przetestowanie różnych strategii, sposobów nęcenia, przyponów bądź poznanie dużych, kilkusethektarowych łowisk i pozwalają na zrozumienie zachowań karpi. W przeciwieństwie do zasiadek 1-2 dniowych wszystko jest możliwe, kiedy wędkujesz dłuższy okres.

C.P.Wolisz wędkować z przyjaciółmi czy w samotności?

J.D.Zazwyczaj wędkuję w samotności z kilku przyczyn, mi. braku czasu, mojego własnego wyboru łowiska i faktu że mam osobiste podejście do karpiowania. Prawdą jest że z powodu tych przyczyn wędkuje częściej sam, z korzyścią dla bliskości przyrody. Stałem się bardziej niezależny niż w przeszłości, idąc dalej twierdzę, że dzięki temu moje karpiowanie stało się bardziej efektywne. Bez zaprzeczenia popularne przysłowie mówi, że: „lepiej jest być samemu niż w złym towarzystwie”. Chciałbym dodać, że jeśli nie macie kompana o podobnych upodobaniach do łowisk, preferencjach do karpiowania, w samotności zwiększycie swoją efektywność. Przynajmniej jest to bardziej satysfakcjonujące, kiedy uda ci się dokonać czegoś samemu.

C.P.Jaki jest twój ulubiony typ przynęty (ziarna, świeże kulki, kulki firmowe)?

J.D.Preferuję łowienie na kulki, ponieważ jest to dobry sposób na selekcję karpi i dużych ryb. Czasami używam ziaren, kiedy warunki atmosferyczne są trudne np. wysokie i niskie temperatury. Zazwyczaj sam robię kulki, lecz obecnie kiedy wędkuje kilka dni nie chcę się troszczyć o konserwacje kulek i ich wilgotność, dlatego też zdecydowanie wolę łowić używając gotowych kulek wysokiej jakości z gamy Dynamite Baits. Na specjalne okazje kilki robię sam.

C.P.Czy używasz dużo zanęty podczas łowienia, lub zanęcania?

J.D.Jak sobie możecie wyobrazić, to zależy od wielu czynników jak typ jeziora, populacja ryb (karpi, leszczy…), presji wędkarskiej, czasu wędkowania, warunków pogodowych, pory roku… Niemniej jednak mogę wam powiedzieć, że przeciętnie podczas 2-tygodniowej wiosennej lub letniej zasiadki nad francuskim jeziorem zabieram ze sobą 60 kilo kulek, 80 kilo pelletu i taką samą ilość ziaren. Jesienią potrafię ze sobą zabrać dwa razy tyle zanęty.

C.P.Twoja najwspanialsza zasiadka jaką wspominasz?

J.D.Byłem na tylu wyprawach, że nie jest łatwo wybrać. Bardzo miło spędziłem 2005 rok. Wędkowałem przez 77 dni w tym 56 w samotności bez żadnej przerwy… więc ta zasiadka stanowi moją największa karpiową wyprawę i jednocześnie najbardziej pamiętną. Było wspaniale, ponieważ byłem w kontakcie ze środowiskiem naturalnym, co było tak naprawdę moim celem.


C.P.Jakie Francuskie wody polecisz polskim karpiarzom?

J.D.Cabanac jest bardzo dobrym łowiskiem, ponieważ jest to typowy francuski zbiornik zaporowy z masą pięknych karpi. Jest znany jako jedno z wyjątkowych łowisk w Europie

C.P.Czy bierzesz regularnie udział w zawodach karpiowych?

J.D.Nieszczególnie. Nie przepadam za bardzo za zawodami, ponieważ szukam innych zajęć, preferuję odkrywanie nowych jezior, strategii lub staram się lepiej zrozumieć karpie. Niemniej jednak będę w tymroku brał udział w World Carp Classic nad jeziorem Orient. Są to największe tego typu zawody oraz pokaz firm, dlatego nie mogę tego przegapić.C.P.Co sądzisz o polskim wędkarstwie karpiowym i polskich karpiarzach?

J.D.Odkryłem polską scenę karpiową 3 lata temu. Stale się ona powiększa a karpiarzy przybywa, jest to bardzo korzystne dla wędkarskich stowarzyszeń i firm karpiowych. Jestem szczęśliwy, kiedy słyszę, że karpiowanie się tak rozwija w krajach takich jak USA, Japonia… Myślę, że polscy karpiarze są coraz częściej obecni na międzynarodowych zawodach oraz na naszych jeziorach, co pokazuje ich motywację i wysoka klasę. Przez wiele lat karpiowanie było domeną Anglików a wszyscy słynni karpiarze byli Anglikami. Obecnie się to zmienia i niektóre kraje jak Polska, Francja, Niemcy, Holandia, Włochy posiadają silne wpływy na karpiową scenę.

C.P.Co sądzisz o Polskim Portalu Karpiowym "CARP PASSION"?

J.D.Odkryłem stronę Carp Passion stosunkowo niedawno nie mniej jednak mogę powiedzieć że jest tak jak magazyn KarpMax bezkonkurencyjna i niezastąpiona dla karpiarzy ponieważ oferuje najlepszą metoda wyrażenia siebie jako karpiarza. Ponadto Carp Passion jest nadzwyczajnym narzędziem do komunikacji i promocji naszego sportu.

C.P.Jakie są najbardziej popularne strony internetowe poświęcone karpiowaniu we Francji?

J.D.Nie ma we Francji strony tak dobrej jak polski portal Carp Passion, ale mamy www.Labouillette.com oraz www.alliance pêche.fr które dotyczą tej tematyki. Mamy również 6 karpiowych gazet, które można znaleźć w sklepach.

C.P.Czy łowiłeś może karpie w Polsce? Jeśli nie to serdecznie zapraszamy!

J.D.Niestety nie, ale możliwe, że dzięki Wam wkrótce to zmienię? Chciałbym powędkować w Polsce. Słyszałem o nowym rekordzie lustrzenia i byłbym szczęśliwy gdybym mógł wybrać się z Wami na zasiadkę.

C.P.Czy masz jakies niespełnione marzenie związane z wędkarstwem karpiowym?

J.D.Tak oczywiście, aby wędkować częściej! To jest moje największe życzenie. Obecnie pracuję dla 11 karpiowych magazynów, jestem sponsorowany przez firmę Fox i Dynamite Baits oraz planuję mój udział w dwóch filmach karpiowych karpiowych tym roku. Organizuję wyprawę nad jezioro Cabanac we wrześniu tego roku oraz pracuję nad moim filmem który ukaże się w 2008 roku. Będzie bogaty w wiele łowisk i dużych karpi. Na głowie mam również promocję Montlucon Carp Show, która jest największą taką imprezą w marcu. Będę tam również przeprowadzał pokaz specjalistycznego łowienia (mogę Wam załatwić darmowe stoisko, jeśli chcielibyście promować waszą stronę i poszerzyć znajomości). Wspólnie z przyjaciółmi mam również w planach napisanie książki…

C.P.Dziękujemy za udzielenie wywiadu. Zapraszamy na karpie do Polski! Możesz teraz pozdrowić swoich przyjaciół.

J.D.Dziękuję również Paweł i mam nadzieję, że spotkamy się wkrótce na wspólnej zasiadce w Polsce.
Chciałbym tylko przekazać wszystkim karpiarzom, aby wybierali się na ryby z pasją i szacunkiem dla środowiska naturalnego oraz zwierząt, nie zapominajmy o tym.
Powodzenia wszystkim!
Jocelyn

Wywiad przeprowadził Paweł Szewc
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama