Mieszanki na kulki proteinowe - Zdeněk "Goldcarp" Prajs
Dużo karpiarzy pisze mi maily, pytają się o sukcesy związane z wędkarstwem, o dogodne łowiska, jakie stosuję mieszanki, dlaczego właśnie takie kombinacje a przede wszystkim na co łowię. Więc poniżej napiszę parę słów na temat: mieszanki (miksy), kulki i amino kompleksy.
Dłuższy okres czasu ( około 5 lat) współpracuję z firmą Chytil na polu przynęt i zanęt. Moim zadaniem jest wymysleć (wynaleźć) nowe mikstury i zastosować je w praktyce. Może niektórzy z Was wyobrażają sobie, jak siedzę w laboratorium w biaym płaszczu i mieszam po gramach różne ekstrakty (dipy). To olbrzymi błąd, w ogóle to tak nie wygląda. Według własnych doswiadczeń zpisuję dla firm różne kombinacje miksów, które pózniej otrzymają namieszane w 5 kilogramach + 300ml amino kompleksu.
Kiedy przyjdę na wybrane łowiska, mam z sobą 2-3 rodzaje boilies i próbuję. Wszystkie złowione ryby zapisuję (godzina, długość, waga), osiagniecia potem omawiam wraz z Pavlem Sustrem. Cały akt wymyślania "idealnej" kombinacji trwa minimalnie jeden rok. Wynikiem są złowione kapitalne ryby, nie tylko moich przyjaciół, którzy miksy także próbują, ale również wędkarzy co kupują moje wynalazki.
Kiedyś wyruszałem w celu próbowania kulek na łowiska prywatne, lecz od ubiegłego roku odwiedzam z Fu-Barem łowiska zagraniczne, gdzie są warunki w porównaniu z Czeskimi daleko lepsze. Za ostatnie 2 sezony wynalazłem miks Wštroba/GLM, Orzech Tygrysi i miksy na bazie rybich mączek, które są lepsze niż miksy na słodkiej bazie. Według moich doswiadczeń i sukcesów wynika, że większe karpie biorą na kulki o smaku mięsa i ryb, natomiast u słodkich odpowiedników są to przede wszystkim mniejsze sztuki. Oto parę przykładów (oraz charakterystyka i skład) własnych boilies :


Żółte nasionko + Amk Scopex (Zluté semínko + amk Scopex)
Składniki: zmiażdżone ligustry, produkty mleczne z esencją Scopex, funkcjonuje perfekcyjnie, jeżeli chcemy łowić krótszy okres czasu (3-5 dni), najskuteczniejsza w czasie wiosny i jesieni.Konopie/truskawka + AMK Truskawka/ NBA / CSL
Składniki : konopie 30%, zmielone orzeszki ziemne i produkty mleczne, amino komleksy zawierajš naturalny środek słodzący, angielską esencję Strawberry, CSL, troszeczkę N-Butyrucic acid + e.o. gerenie.


śmietanowe ligustry + AMK Cynamon/słodkie mleko (Smetanový ptačí zob + AMK Skořice / sladké mléko)
Składniki: wabiący zapach słodkiej mieszanki plus wysokiej jakości produktów mlecznych. Łowią się na nią ryby wszystkich wielkości. Jest wyśmienita do chłodniejszej wody (10 - 12 stopni). Aminokompleks jest nietradycyjny dzięki kombinacji esencji: słodkie mleko, miód i dwóch oleików, eukaliptus, cynamon. Dodatkowo uzupełniona ciekłym aminokwasem.


Mleczna kukurydza + AMK borówki (Mlecna kukurice + AMK brusinka)
Składniki: Wysokiej jakości mleka 60%, śmietany i laktozy. Pozostałych 35% to różne substancje sklejające i delikatnie zmielone ziarenka kukurydzy. Amino kwas - kombinacja esencji angielska borówka i karmel, uzupełniony słodkimi dodatkami i CSL. Z początku mikstura bardzo klei , lecz już po chwili substancja pracuje sprawnie. Kuleczki proteinowe wyśmienicie funkcjonują tam, gdzie ryby są przyzwyczajone na kukurydzę i chcecie złowić większe karpie w ciągu całego roku.Orzech tygrisi + Amk Rebarbar/banan /NBA
SkŁadniki: Zmiażdżone i uprażone orzechy tygrysie (35%) opierają się o swój słodki zapach. Mają mniej tłuszczów niż ligustry. W mieszance są produkty mleczne, potem mączka z larw owadów i z proszkiem wątrobowym. To sekret z olbrzymimi możliwościami, złapane karpie na jeziorach Orientu i Rainbow lake we Francji mówią same za siebie. Amino kompleks jest namieszany z nowej angielskiej esencji rebarbar + esencja Banan. W skład wchodzi parę kropelek nN-Butyric acid a CSL. Naprawdę już pare razy złowione ryby ponownie brały na nową miksturę a to nie tylko na Rainbow Lake.

Tuńczyk + AMK kałamar/brzoskwinia
Składniki : prosta mieszanina z mšczki z tuńczyka, łososia oraz sardynki, na dodatek wzmocniona o GLM ekstrakt i świeżo zmielony pieprz (biały, czarny, zielony). Stosuje się ją jako mieszaninę uniwersalną. Resztę składników nie zdradzę, są dużo lepsze substancje sklejające, tym się różni od pozostałych. Według wyników (łowiska : Skalička, rzeka Dyje, Deyna), stwierdziłem, iż mieszankę ryby biorą cały rok. Najwięcej latem. Kombinacja esencji kałamar z brzoskwinią w amino komleksie nadaje miksturze zupełnie inny rozmiar.

Osmiornica/łosos + AMK DeathFish
Składniki : mączka z ośmiornicy, łososia, Robin Red oraz ekstrakt z ośmiornicy. Amino kompleks Death Fish w kombinacji z ową mieszaniną wytwarza specjalny zapach dla karpi. Idealne są cieplejsze miesiące (maj - wrzesień)Super Fish + Amk Kałamar
Składniki : 6 rybich mączek z odrobiną Robin Redu i glony morskie. Mieszanina zdobyła dużo sukcesów. Karpie są zdolne ją pochłaniać bezustannie i kilka tygodni. Amino kompleks zawiera płynny pokarm z wątroby, ekstraktu z osmiornicy i kałamarnicy. Po dwu rocznym łowieniu oświadczam, iż to boilies można używac cały rok, bez wyjątku. Karpiarze łowili ryby zaraz po stopieniu lodu, jak i w największym upale.

Wštroba/GLM + Amk parówka monachijska
Składniki : mączka z wątroby, wątrobowy + GLM ekstrakt oraz następne mięsne mączki (dżdżownicowa). Jedna z najlepszych, funkcjonuje cały rok. Złapano na nią i parę sumów. Z amino kompleksem kakamar lub parówka monachijska wyłania wabiący zapach jeszcze wzmocniony olejkiem esencjonalnym Kardamon. Używane mączki nie są najtańsze, lecz wyniki zaspokoją każdego.


Wątroba ekstra + AMK kałamar /truskawka
Składniki : Mączka z wątroby (30%), wątrobowy + GLM ekstrakt i mączka z larw owadów. Mieszanka jest dostosowana do sytuacji, kiedy ryby ignorują przynętę. Osiągała sukcesy w ciągu tarła, kiedy karpie niereagowały na nic. Wartość tej miaszanki wydaje się olbrzymia, ale tylko odbija własne właściwości. Amino kompleks kałamar z następną esencją Truskawka to ciekawa kombinacja.

Życze dużo sukcesów związanych z wędkarstwem.

Zdeněk "Goldcarp" Prajs


Tłumaczenie Petr Bromek
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama