Odrzańskie karpie cz.3. Zanęta i przynęty - Przemek Wamberski
Rozpoczynając wyprawy nad Odrę musimy się zaopatrzyć w znaczne ilości zanęty (ziarna, kulki, pellet). Nęcenie rzeki musi być obfite, a raczej wymuszają to ryby, bo duża populacja klenia, leszcza, jazia, wręcz zmusza nas do obfitego nęcenia. A nęcenie dużą ilością ziarna jest oszczędną opcją, która zaspokoi apetyt tego białorybu a niejednokrotnie jest dodatkowym bodźcem dla karpi, gdyż ruch w wodzie i żerowanie tych ryb pobudza naszych ulubieńców do walki o pożywienie. Mam tu na myśli długotrwałe nęcenie, gdyż takie przynosi pożądany efekt. W skład zanęty wchodzi głównie (kukurydza, pszenica, wyka, konopie, pellet i kulki). Oczywiście uwarunkowane jest to porą roku. Dzienna dawka od 15-25kg wystarczająco zaspokaja potrzeby ryb w tym ziarna stanowią 80% pozostałe 20% to pellet i kulki.


Dobrze jest aby ziarna były ugotowane, do pierwszych oznak pęknięcia jest to 75% ziarna, często zdarza się, że dopalam je boosterem a następne 25% to ziarno tylko moczone przez dobę i jest ono surowe ( w ciepłych porach roku). Nie polecam sypania bezpośrednio surowego suchego ziarna, jeżeli już to wcześniej moczone by było ciężkie i dobrze osiadło w wytypowanym miejscu. Natomiast suche ziarno jest lekkie i zanim osiągnie dno bardzo dużo zabierze nam nurt w rzekę.
Następnym składnikiem jest pellet i w zależności od pory roku dawka pelletu się zmienia, wiosną i jesienią daje jego więcej, a w okresie letnim bywa tak, że całkiem go wykluczam, a zwiększam ilość kulki. Natomiast wielkość i jakość kulki również uwarunkowana jest porą roku i jako zanętówki używam, wiosną i jesienią 14-16 o nutach mięsnych, a w okresach ciepłych 18-20mm. Ze względu, że w Odrze łowi się blisko brzegu to nęcenie odrzańskich klatek nie jest trudne i nie wymaga wyrafinowanego sprzętu, wystarczy łyżka zanętowa. Natomiast bardzo ważnym elementem jest poznanie uciągu wody, który pomaga w dokładnym zanęceniu. W końcu to rzeka która płynie, a to daje możliwości, a my wykorzystując siłę natury bez trudu możemy zanęcić wybrane miejsce.
Pierwsze miejsce, które zanęcimy jest głęboczek zaraz za szczytem główki. W tym celu zanętę ( ziarnistą) stojąc na główce a najlepiej w środkowej jej części za pomocą łyżki zanętowej posyłamy ją pod wsteczny prąd wody wypływający z klatki. Zanim osiągnie dno uciąg wody dokładnie zaniesie nasze ziarno w centrum głęboczka, który znajduje się na styku nurtu wstecznego wypływającego z klatki a nurtu głównego odbijającego się od ostrogi i przechodzącego w warkocz. Natomiast, gdy chcemy zanęcić środek klatki i rynnę biegnącą wzdłuż nurtu, zanętę sypiemy w samo centrum głęboczka, czyli na styku nurtu wstecznego a nurtu głównego, zaraz przy warkoczu. Zanim zanęta osiągnie dno uciąg i zawirowania wody wyniosą ją na środek klatki. Przy takim zanęcaniu musimy zwrócić uwagę na stan wody w rzece jak i na wielkość nęconej klatki. Czym woda jest większa tym nurt jest silniejszy i bystrzejszy, wtedy to poprawka na uciąg wody musimy zwiększyć. Dlatego dokładnie nie sprecyzowałem odległości od brzegu, w jakiej sypiemy zanętę, czasem może to być parę metrów a czasem kilkanaście. Biorąc poprawkę na uciąg wody możemy być pewni że 90% naszej zanęty jest umieszczona w wybranym miejscu a te 10% zawsze zabierze nam nurt w rzekę.
Trochę inaczej ma się to z kulką, tu pod uwagę bierzemy jej większy ciężar i to, że szybciej osiągnie wybrane miejsce. Poprawka na nurt jest mniejsza i zanęcanie musi być bardziej w punkt.
Dobrze podana zanęta w rzece jest podstawą, czasem pomyłka o metr lub dwa przynosi mizerny skutek. Ryby znajdą naszą zanętę, ale my nie znajdziemy ryb w naszym łowisku, tam gdzie ich się spodziewamy i postawimy zestawy.


Kulki, które używam na włos to istne eksperymenty od standartowych wielkość po przez bałwanki, grzybki. Przez lata połowu w Odrze łowiłem na różne smaki i ciężko określić, jakie są numer jeden, wszystkie jednak dopalam poprzez moczenie w dipie.
Woda w rzece nie należy do czystych i świeżo pachnących a przynęta wyzwalająca dodatkowy zapach pobudza i ułatwia karpiowi jej odnalezienie.

Szybki Kontakt
Reklama
Reklama