Zapachy, krótka analiza zgłoszeń - Dariusz Ostrowski
Ostatnio przeanalizowałem zgłoszenia Parady Łowców z ,,Karp Max-a" (wszystkie numery) i sporą ilość czasopism wędkarskich pod kątem - na jakie zapachy kulek złowiono najwięcej karpi i amurów. Głównie skupiłem się na samych aromatach pomijając celowo nazwy firm produkujących kulki, dipy czy aromaty. Sporym dodatkiem do mojej analizy stały się również sugestie kolegów karpiarzy, odnośnie najczęściej stosowanych przez nich skutecznych zapachów. I tak według zamieszczonych zgłoszeń w ,,Karp Max-ie" z 2003r. najskuteczniejszymi aromatami okazały się: scopex, truskawka (tyle samo zgłoszeń), potem kolejno krab, wanilia i tutti frutti. W 2004r dominuje nadal scopex i truskawka oraz matrix, krab, słodki pomarańcz, ryba, tutti frutti i wanilia. Jak do tej pory rok 2005, według czasopism przynosi najwięcej zgłoszeń na scopex i również truskawkę. Tyle samo zgłoszeń złowionych okazów jest na rybę , słodki pomarańcz, wanilię, brzoskwinia & morela oraz krab. Oprócz skuteczności różnych zapachów dochodzi jeszcze sporo złowionych amurów i karpi na kukurydzę. Również zgłoszenia karpi (ogółem kilkanaście) odnotowałem na kałamarnicę & ośmiornicę, krewetkę czy małż. Według publikacji prasowych amury łowimy głównie na takie zapachy jak: truskawka, tutti-frutti, banan, brzoskwinia & morela i sporadycznie scopex oraz wanilię.


Po przeanalizowaniu zebranych przeze mnie materiałów wyłania się jeden wniosek, a mianowicie że najwięcej zgłoszeń zamyka się w pewnym kręgu aromatów. Czy głównie łowimy na ,,zapachowe standardy" takie jak: scopex, truskawka, krab, ryba, wanilia czy tutti-frutti ? Wygląda na to, że raczej tak ! No chyba, że podając swoje zgłoszenie ktoś ściemnia na co złowił swój okaz, a raczej na kulki jakiej firmy tylko po to, aby otrzymać nagrody ! Moim zdaniem łowiąc na sprawdzone popularne aromaty mamy większą nadzieję na udany połów, na wodach z małą populacją ryb. Sytuacja zmienia się, podczas łowienia na wodzie, kiedy ilość ryb jest zdecydowanie większa. Wówczas gama zastosowanych zapachów zdecydowanie się zwiększa. Znam taki zbiornik, ,,gęsto" zarybiony, gdzie ryby dosłownie biorą na każdy aromat kulek. Osobiście uważam, że taka woda nie może być żadnym wskaźnikiem do analizy. Co z innymi aromatami, które produkują karpiowe firmy ? Czy na nie łowimy ? Może gdy mamy zbyt mało czasu na nęcenie wolimy sięgnąć po sprawdzony zapach lub inny tajemny ,,kiler", na który mieliśmy ostatnio najwięcej brań. Moim zdaniem dla wielu z nas brakuje właśnie czasu na eksperymenty dotyczące solidnego nęcenia z użyciem kulek o nowym aromacie, w dodatku na cichej i zapomnianej przez ludzi wodzie. Ja doszedłem do wniosku, że lepiej w swojej torbie z dipami mieć kilka czy kilkanaście skutecznych zapachów, niż targać ich kilkadziesiąt mało skutecznych.

Dlatego w znacznym stopniu ,,odchudziłem" swoje zapasy. Spotkałem się również ze stwierdzeniami o skuteczności kulek najwyższej świeżości .W tym sezonie najwięcej brań miałem na najstarsze kulki moczone w starych dipach - około 5 letnich. Pewną skuteczność podnoszą w niektórych sytuacjach na pewno połączenia zapachów owocowych z rybnymi czy mięsnymi jak np: scopex & krab, brzoskwinia & wątroba, porzeczka & krab, truskawka & ryba itp. Ja i moi koledzy nie odbiegamy w zastosowanych aromatach od podanych tu przykładów, ale skłaniamy się bardziej ku łączeniom zapachów.

Ogólnie można założyć, że powyższa krótka analiza jest szczątkowa, ale zakreśla pewien obraz pod względem stosowania poszczególnych aromatów, używanych do połowów naszych ulubieńców.
Na zakończenie dla przykładu dodam że scopex w połączeniu z krabem, to na jesienne wyprawy idealna propozycja !!!

Autor: Dariusz Ostrowski
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama