FOX Micron ES - Darek Ostrowski
Na łamach portalu chciałbym przedstawić prosty, a zarazem niezawodny sygnalizator brań, jakim jest model firmy FOX Micron ES. Sygnalizator ten przetestowałem intensywnie podczas minionego sezonu. Modele kupiłem rok temu i od początku swojego sezonu, gdzieś od kwietnia do połowy października, eksploatowałem je w różnych warunkach pogodowych takich jak, kilkudniowe deszcze, wiatr i upały. A przyznam, że wędkowałem naprawdę sporo ! Zdecydowałem się na zakup w/w sygnałów głównie ze względu na ich prostotę oraz cenę. Wcześniej ,,przerobiłem" prawie wszystkie modele rodzimych czujników brań, w których niestety po krótkim czasie zawsze coś szwankowało. Szczerze mówiąc miałem już dość często zawodzących pokręteł, czy to czułości, czy siły głosu, do spalenia się urządzenia włącznie.

Model ES przypadł mi do gustu cenowo, jak i kilkoma prostymi rozwiązaniami technicznymi. Kierowałem się także rozwiązaniem zasilania najpopularniejszego w tych urządzeniach czyli bateriami 9 volt. Sygnalizator posiada dwa stopnie czułości przełączane włącznikiem głównym.
W pozycji do góry, sygnałki są mniej czułe a więc przydatne podczas wietrznej pogody, lub łowienia na większych dystansach - sygnał jest przekazywany co 2 impuls. Natomiast przełącznik w pozycji do dołu ustawia czułość w modelu przydatną podczas bezwietrznej pogody, delikatnych brań oraz bliższej odległości łowienia - sygnał jest przekazywany co 4 impuls. W pozycji środkowej przełącznika, urządzenie jest wyłączone.


Opisywany model posiada rolkę magnetyczną i obok wspomnianej dwustopniowej czułości pokrętło tylko siły głosu. Siła głosu w pozycji na max oddaje nam ok.108db natężenia dźwięku, a więc wystarczająco głośno. Zrezygnowałem z modelu z regulowaną tonacją dźwięku, którą uważam za zbędną w tego typu urządzeniach, na korzyść zakupu sygnalizatorów z różnymi kolorami diod sygnalizacyjnych. Zawsze jeden z kolorów np: czerwony, mam po jednej stronie na stojaku, a inny np: zielony, po stronie drugiej. Przez to np: nocą, zawsze wiem na którym zestawie mam branie.
Takie bardzo funkcjonalne rozwiązanie proponuje nam firma STAR BAITS w modelach DV, DVT, DVTE z kolorowymi osłonami na diody sygnalizujące branie. Sygnalizator posiada podkładki antypoślizgowe pod wędziska oraz wygodną wysuwaną klapkę do zakładania baterii. Posiada także wyjście na centralkę, współpracującą z centralkami firmy FOX, jak i naszym rodzimym produktem o nazwie POPULAR, choć po podłączeniu nie wyłącza się głośnik w sygnalizatorze. Ale myślę, że to żadna przeszkoda. Podczas jednej z zasiadek przy składaniu sprzętu wypadł mi jeden z ręki wprost do wody i ... działa bez zarzutu !

Droższe bardziej zaawansowane modele sygnalizatorów po przez zawarte w nich funkcje zużywają znacznie więcej energii. Micron ES cechuje się prostotą i niezawodnością w działaniu, a przy tym znikomym zużyciem baterii. Gorąco polecam ten prosty, chyba obecnie jeden z najtańszych sygnalizatorów firmy FOX.

Dariusz Ostrowski
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama