Karpiowe Bagaże - Część 3 autor: Karol Pieńkowski
W ostatniej już część artykułów o karpiowych bagażach zajmiemy się najważniejszym działem karpiowych klamotów. CARP CARE - czyli dział związany z ochroną karpi. To właśnie ze względu na naszych milusińskich warto zainwestować kilka złotówek i kupić porządny duży podbierak i matę karpiową. Jeżeli będziemy zamierzali przetrzymać do rana złowionego w nocy karpia, któremu zamierzamy w świetle dnia zrobić kilka ładnych fotek do albumu, niezbędny będzie nam do tego także worek do przechowywania karpi.

Podbierak jest pierwszą rzeczą z jaką holowany karp ma kontakt. Podstawowym parametrem podbieraka jest jego wielkość (fot.1). To właśnie początkujący karpiarze podczas ich pierwszych zasiadek zostają zaskoczeni wielkością ryby. Gdy karp wywija już młynki pod ich nogami z rozpaczą patrzą, że ich podbierak jest śmiesznie mały i ryba która walczy na końcu zestawu za nic nie zmieści się do tego małego podbieraczka. Często w tej właśnie chwili dzieją się dwie rzeczy.

1 - karp po prostu wypina się z haczyka i odpływa w siną dal.

2 - znacznie gorzej jest jeżeli wędkarzowi udaje się podebrać rybę zbyt małym podbierakiem, powoduję to często obrażenia, które czasem prowadzą do śmierci ryby.

fot.1

Nie przerażajcie się więc kupując swój pierwszy ogromny podbierak, na pewno się przyda, ponieważ duże ryby zdarzają się także początkującym, a chyba nikt nie chce się niemiło rozczarować gdy doholuje do brzegu swój rekordowy okaz (fot.2 i 3). Przy wyborze zwróćmy także uwagę na rodzaj siatki z jakiej jest wykonany. Dobrze jest jeżeli oczka nie są zbyt duże i w dolnej spodniej części siatki podbieraka znajduje się siatka z bardzo drobnymi oczkami, które nie pozwolą, aby ryba zaplątała się kolcem grzbietowym w jej oczka.

fot.2


fot.3

Mata Karpiowa to podstawowy element wyposażenia jeżeli wyznajemy zasadę Catch and Realese, a tego powinien trzymać się każdy karpiarz. Nie chcemy chyba, aby ryba po sesji zdjęciowej wróciła do wody poraniona co mogło by ją narazić na choroby lub też śmierć. Zależnie od warunków w jakich łowimy powinniśmy wybrać odpowiedni dla siebie model. Trzymajmy się tylko kilku parametrów. Mata powinna być odpowiednio duża, aby zmieścił się na niej każdy okaz (fot.4). Powinna być wyłożona w środku miękką grubą gąbką lub też kulkami styropianowymi co ochroni rybę przed urazami gdy będzie się szamotała lub upadnie na matę podczas sesji zdjęciowej. Grubość wypełnienia zależeć będzie od rodzaju terenu nad wodą. Jeżeli na naszym stanowisku mamy miękką trawkę możemy posiadać cieńszą matę (fot.5), jeżeli natomiast brzeg jest kamienisty i pełen ostrych patyków powinniśmy wyposażyć się w odpowiednio grubą i mocną matę. Materiał zewnętrzny powinien być mocny, nie powinien podrażniać skóry karpia i dodatkowo musi być wodoodporny (fot.6) co zapewni nam komfortowe suszenie naszej maty po zakończonym wędkowaniu.

fot.4


fot.5


fot.6

Karpiowy worek to podstawa jeżeli chcemy przechowywać złowione karpie (fot.7). Każda firma ma w swojej ofercie worki wykonane ze specjalnego miękkiego materiału, który nie podrażnia skóry karpia i dodatkowo zapewnia odpowiedni przepływ świeżej wody, aby ryba miał cały czas odpowiednią ilość tlenu (fot.8). Musimy przecież zapewnić jej odpowiednie warunki, aby zmęczona holem mogła powrócić do sił i zostać wypuszczona w dobrej kondycji. Dodatkowo w niektórych firmach w komplecie z workiem jest sprzedawany wodoodporny pokrowiec, w który możemy schować mokry worek do czasu, aż powrócimy do domu i będziemy mogli swobodnie go wysuszyć ( fot.9).

fot.7


fot.8


fot.9

Kończąc cykl artykułów o karpiowych bagażach pragnę zauważyć, że wszystkie te rzeczy nie są nam niezbędne. Musimy sami podjąć decyzję co i za ile kupić. Coraz to więcej firm na naszym rynku sprawia, że produktów jest coraz więcej i są dostępne w każdym przedziale cenowym. Mogę jedynie polecić państwu, abyście z rozsądkiem wybierali swój karpiowy bagaż. Warto zapoznać się ze wszystkimi produktami dostępnymi na rynku i dopiero wtedy podjąć decyzję. Można również zadać pytanie o dany produkt na forum o tematyce karpiowej i poprosić o opinie innych użytkowników. Życzę Wszystkim miłego kompletowania swojego wyposażenia i jak największych okazów karpi złapanych za jego pośrednictwem, bo właśnie to świadczy o trafności naszego wyboru (fot.10).

fot.10


Pozdrawiam Karpiowo
Karol Pieńkowski - Carp Passion Team
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama