Test Jaxon Astral 3,6m 3lb i 2lb

Kolejnym wędziskiem firmy Jaxon, które poddaliśmy testom to model ASTRAL NG 3,60m o krzywej ugięcia 3lb. Jest to model z 2005 roku. Oglądając wędkę odnosi się wrażenie, że została zaprojektowana i wykonana na wzór poprzedniej wersji PROFIX. Kij jest dwuczęściowy, kolor blanku to brąz pokryty lakierem, bez oplotu wzmacniającego (tylko część za uchwytem kołowrotka). Podobnie jak w poprzednim modelu dolnik u podstawy pokryty jest twardą pianką antypoślizgową jak i przy uchwycie kołowrotka. Posiada gumową stopę oraz chromowy kapsel. Blank zbudowany jest według opisu z włókien węglowych 36T i uzbrojony w przelotki klasy SIC (pięć dwustopkowych + szczytowa).
Złącze tak jak w poprzednim modelu na popularny spigot, kij posiada również metalowe pierścienie po obu stronach złącza. Pokrycia omotek koloru czarnego. Dolnik od początku do miejsca uchwytu kołowrotka posiada długość 73cm. Uchwyt kręciołka grafitowy przystosowany do ,,maszynek" klasy big pit jak i do mniejszych modeli. Waga części dolnej to 240gram, a części szczytowej 100gram. Rozmieszczenie przelotek, ich średnice zewnętrzne i wewnętrzne oraz odległości miedzy nimi:
- pierwsza przelotka posiada średnicę zew.40 - wew.30 i znajduje się w odległości 84cm od początku blanku przed uchwytem kołowrotka

- druga posiada średnicę zew.33 - wew.25 i jest w odległości 64cm od pierwszej przelotki

- trzecia zew.21 - wew.15 i osadzona jest 50cm od drugiej

- czwarta zew.16 - wew.11 i oddalona jest 35,5cm od poprzedniej

- piąta zew.14 - wew.9, jej odległość od czwartej wynosi 26,5cm

- szósta czyli szczytowa, posiada zew.14 - wew.9 i jest osadzona w odległości 21cm od poprzedniej.
Odległości pomiędzy pierwszą a drugą przelotką mogą się różnić z powodu zróżnicowanej głębokości wejścia czopowego w skład szczytowy wędziska. Mocowanie przelotek wydaje się być solidne, choć można się o tym przekonać jak w każdym wędzisku co najmniej po jednym sezonie. Opisywany kij jest karpiówką o akcji szczytowej. Testowany był podczas wyrzutów ciężarkami o masie 80 - 100gram. Najlepszą dynamikę kija odczułem wykonując rzuty ciężarkiem 90gram.


Przy wyginaniu kijem na ,,sucho" widać lekkie przesztywnienie blanku w odległości ok. 0,5m nad uchwytem kołowrotka. Generalnie nieźle rzuca się tym wędziskiem, nawet na spore odległości. Myślę, że tym kijem z powodzeniem można łowić na średnich a nawet dalszych dystansach. Moja ocena tego wędziska w skali 1 - 5 biorąc pod uwagę wykonanie, cenę (200-250zł), akcję kija to 3+. Jeżeli chodzi o mnie, w obydwu opisywanych modelach troszkę inaczej rozmieściłbym przelotki. Myślę że obydwa kije powinny służyć w głównej mierze do weryfikacji późniejszych oczekiwań w stosunku do profesjonalnych modeli wędzisk. Na pewno można nimi śmiało łowić ryby. Myślę, że biorąc po uwagę relacje ceny do jakości tych wędzisk, to są one najlepszą propozycją dla początkujących karpiarzy lub dla tych, co nie chcą wydawać większej kwoty na bardziej profesjonalny sprzęt, testowane przez nas Jaxony na pewno ich zadowolą.

Test przeprowadził Dariusz Ostrowski


ASTRAL NG 3,6m 2,0lb firmy JAXON
--------------------------------------


Model: Astral Specimen NG .Długość: 3,60m, model o krzywej ugięcia 2,0 lbWYPOSAŻENIE I BUDOWA
-----------------------------

- wędzisko dwu składowe

- osiem przelotek o średnicy wewnętrznej: 25, 19, 14,5, 11, 9, 7, 7, 7mm

- blank z wysoko modułowego grafitu z dodatkowym oplotem wzmacniającym z włókien węglowych na 22-u centymetrowym odcinku od uchwytu w stronę pierwszej przelotki, pokryty warstwą lakieru

- nowoczesny uchwyt kołowrotka mieszczący kołowrotki typu big pit, zakończony piankową rękojeścią

- solidne złącze typu spigot ze stalowymi pierścieniami wzmacniającymi

- długość od końca dolnika do końca uchwytu kołowrotka 79cm (według mnie za długi) co powinno odpowiadać osobom o ponadprzeciętnym wzroście

- waga części szczytowej (top) 45gram

- waga części dolnej 210gram
Wędzisko wykonane ładnie i estetycznie. Rozmieszczenie przelotek dobre, nieco trudne do zrozumienia umiejscowienie pierwszej przelotki, mniej niż 50cm od uchwytu kołowrotka. Według mnie bez sensu, niezależnie czy wykonuje rzut czy zwijam żyłka mocno trze o przelotkę. Uchwyt kołowrotka w testowanym egzemplarzu mieści bez problemu kołowrotki typu big pit, choć stosowanie ich przy tym kiju nie ma sensu. Pokrycie lakierem omotek mocujących przelotki do blanku, bardzo dobre. Sprzedawany jest z solidnym pokrowcem z materiału, gumowanym od wewnątrz (nieco cieńszym niż w Profixie) co nie naraża wędziska na uszkodzenie mechaniczne w czasie transportu.

WŁAŚCIWOŚCI RZUTOWE
--------------------------

Test z kołowrotkiem Shimano Baitrunner Aero GT 8010. Po wykonaniu serii rzutów testowanym wędziskiem ciężarkami o masie 50, 60 i 70gram stwierdzić mogę iż optymalna masa ciężarka, przy którym najlepiej pracuje to 50gram. Akcję tego kija określiłbym jako paroboliczną. Rzuty tą karpiówką wykonuje się bardzo przyjemnie bez zrywania żyłki z palca z dobrą celnością.
PODSUMOWANIE TESTU
-------------------------

Podsumowując test ASTRAL 3,6m 2,0lb firmy JAXON według mnie jest to dość dobrze wykończone i ładnie wyglądające wędzisko o dostatecznych właściwościach rzutowych z przeznaczeniem do użycia na bliskie odległości i z podchodu, w dobrej cenie (200-250zł). Z powodu giętkości polecam te wędzisko lubiącym czuć rybę na kiju czyli, jak kij gnie się po rękojeść. Dzięki sprężystości zapewnia stały kontakt z holowaną rybą, niestety nie pozwala powstrzymać jej ucieczki w zaczepy. Z powodu niskiej krzywej ugięcia 2lb, wędzisko nie nadaje się zbytnio do połowów z koszykiem zanętowym lub workami PVA. Drobną wadą występującą w testowanym egzemplarzu to uchwyt niezbyt dobrze trzymający stopkę kołowrotka. Cenę tego modelu określiłbym jako odpowiednią do tej klasy i jakości wędzisk.

Ocena końcowa: 3+


Test przeprowadził Wiesław Malenda

Szybki Kontakt
Reklama
Reklama