Test Greys Platinum 3,9m 3,5lb

OPIS WIZUALNY
-------------------


Po wyjęciu kija z tuby, w której został przysłany przez firmę Taxom (słowa uznania za dbanie o bezpieczny transport wędzisk), od razu zwróciłem uwagę na przedmiot przypominający otwieracz do butelek z wygrawerowanym napisem GREYS. W pierwszej chwili pomyślałem, że jest to jakiś firmowy gadżet, dopiero później podczas montowania do wędziska kołowrotka poznałem jego docelowe przeznaczenie. Greys Platinum zapakowany jest w klasyczny pokrowiec z czarnego materiału, na którym jest naszywka firmowa oraz nazwa karpiówki GREYS Platinum 13' 3.5lb. Greys Platinum uzbrojony jest w 6 przelotek Fuji Sic oraz nowatorski uchwyt kołowrotka z metalowym gwintem, do którego dołączony jest właśnie w/w kluczyk. Poniżej uchwytu kołowrotka znajduje się nazwa wędziska i jego parametry, a powyżej węglowy klips do żyłki. Wędzisko Platinum jest koloru czarnego z mieniącą się strukturą blanku, jedynie między uchwytem kołowrotka, a rączką dolnika mata z plecionym oplotem krzyżowym jest koloru ciemnej zieleni. Rozmiar przelotek mierzony (wewnątrz pierścienia) od szczytowej przedstawia się następująco: 0,9cm, 1,2cm, 1,5cm, 2cm, 2,5cm, 3cm. Jak dla mnie, to średnica każdej z nich mogłaby być o rozmiar większa. Greys Platinum ma złącze typu nasadowego. Uchwyt dolnika ma grubość blanku i jest wykonany z cienkiej gumy, dzięki której bardzo wygodnie i pewnie trzyma się wędzisko. Dolnik zakończony jest metalową końcówką, na której wygrawerowano napis GREYS. Przelotka 2,3,4 od szczytowej są jednostopkowe. Rozmieszczenie przelotek wygląda następująco: 1 (szczytowa, mierzona od początku pierścienia) od 2 odległość 26,5cm, 2-3 (31,5cm), 3-4 (39,5cm), 4-5 (52cm), 5-6 (74,5cm), 6 - początek uchwytu kołowrotka (103cm). Uchwyt kołowrotka ma 17cm długości, blank między uchwytem, a początkiem rączki uchwytu dolnika 36,5cm, rączka 13cm. Podliczając - GREYS Platinum ma 393,5cm długości.


Wracając do przelotek, chcę jeszcze tylko dodać, że ich ,,omotki" i sposób położenia na nich lakieru to wręcz ,,dzieło sztuki", co zresztą w tej klasie wędzisk powinno być standardem. Ze względu na mój wzrost, najlepiej ,,leżą" mi w ręku kije o długości 3,9m. Mimo braku odcinka pianki w górnej części uchwytu kołowrotka (w najnowszych wędziskach coraz rzadziej spotykany), do którego się przyzwyczaiłem w swoich kijach, mogłem bardzo wygodnie i pewnie trzymać oraz wymachiwać tym kijem. Już te pierwsze próby, wykonywane na ,,sucho" bez kołowrotka pokazały, że Greys Platinum ma bardzo szybką akcję szczytową. Ta karpiówka, łączy w sobie niezwykłą szybkość 1/3 długości blanku z ,,kontrolowaną" elastycznością, dynamiką i mocą pozostałych 2/3 długości wędziska. Greys Platinum ma najszybszy i najbardziej dynamiczny blank z jakim do tej pory miałem do czynienia ! To tyle z opisu wizualnego po obejrzeniu Greysa na ,,sucho", podzielę się teraz swoimi wrażeniami z testów nad wodą.WŁAŚCIWOŚCI BLANKU
-------------------------

Od samego początku testu, byłem bardzo ciekawy jak Platinum, będzie sprawować się podczas rzutów ? Po zamontowaniu kołowrotka Daiwa Infinity z żyłką Adder Carp PRO-FORCE o średnicy 0,35mm, na ,,pierwszy ogień" poszedł ciężarek o wadze 100g. Już podczas pierwszych rzutów Platinum pokazał na co go stać i jednocześnie ,,określił", że 100g to jest minimalne obciążenie, na które blank dopiero zaczyna reagować, pokazując swoje atuty. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby używać mniejszego obciążenia, jednak według mnie 100g to minimum, jeżeli oczywiście zależy nam na uzyskiwaniu maksymalnych odległości podczas rzutów tym wędziskiem. Idealne obciążenie dla Greysa Platinum 3,9m 3,5lb do wykonywania ekstremalnych rzutów, to moim zdaniem waga ciężarka 120-140g.
Jeżeli natomiast chodzi o rzuty z zestawami używając materiałów PVA czy z tzw. metodą, to blank i akcja Platinum, są wręcz do nich stworzone. Do tej pory uważałem, że takie możliwości ,,przenoszenia" w/w obciążenia mogą mieć jedynie wędziska do rakiety, jednak ich dużym minusem zawsze była dla mnie długość 3,6m (pojawiają się już na rynku dłuższe Spody np. Greys Distance 3,8m). Jak już pisałem wcześniej jestem zwolennikiem wędzisk o długości 3,9m i krzywej ugięcia 3-3,5lb, które pozwalają mi na: oddawanie bardzo dalekich rzutów, łowienie w trudnych miejscach (zaczepy), łatwiejsze i dalsze rzuty zestawami z materiałami PVA lub koszyczkiem (metoda) i jednocześnie pozwalają na sporo satysfakcji podczas holu (odpowiedni blank i akcja). Dlatego też, wbrew pozorom i opiniom niektórych, że są to tzw. ,,pały", moim zdaniem wędziska o takich parametrach, są bardzo uniwersalne, oczywiście w zależności od indywidualnych oczekiwań i potrzeb każdego karpiarza. Reasumując, Greys Platinum spełnia z nadwyżką wszystkie moje kryteria i oczekiwania względem wędziska karpiowego. Dlatego też, bardzo żałuję, że nie mogłem testować go przez dłuższy okres i poznać jego zachowań podczas holu karpia oraz przetestować w różnych warunkach.


PODSUMOWANIE TESTU
-------------------------
Żeby podsumowanie karpiówki GREYS Platinum 13' 3.5lb, nie było kontynuacją zachwytu nią i pisaniu kolejnych superlatyw, ograniczę się zatem do określenia przeznaczenia tego wędziska. Po pierwsze, Platinum przeznaczone jest dla karpiarzy z zasobnym portfelem, ponieważ kosztuje około 1600zł. Osobiście nie jestem zwolennikiem częstych zmian sprzętu, i jak ktoś szuka wędzisk na więcej sezonów, to firma Greys oferując bezwarunkową dożywotnią gwarancję jest dla niego idealną propozycją. Każde, nawet przypadkowe uszkodzenia kija powoduje ewentualną darmową naprawę, do wymiany wędziska włącznie. Kij Platinum na pewno sprawdzi się i pokaże na co go stać podczas łowienia w trudnych warunkach czyli miejscach pełnych zaczepów, gdzie najlepszym rozwiązaniem będzie siłowy hol. Jest też bardzo dobrą propozycją dla karpiarzy często startujących w zawodach lub potrzebujących wędziska do bardzo dalekich rzutów, łowiących na metodę oraz z użyciem worków, siatek i innych materiałów PVA. Greys Platinum będzie również doskonałym wędziskiem dla łowiących z wywózki, szczególnie bardzo dalekiej. Podsumowując, Greys Platinum 3,9m 3,5lb to kij do zadań specjalnych, których podczas łowienia karpi nie brakuje !

Oceniając Platinum w skali 1 - 5 daję oczywiście 5 !


Test przeprowadził Marcin Krajewski

Szybki Kontakt
Reklama
Reklama