Test Jaxon Profix 3,6m 3lb

Firma Jaxon od wielu lat proponuje na naszym rynku całą gamę wędzisk na każdą kieszeń. Po latach pracy, przy produkcji poczyniono również pewne postępy przy projektowaniu i wykonaniu wędzisk karpiowych. W dziale karpiówek znane są już karpiarzom takie serie jak ODEON czy FUTURA. Miałem okazję przetestować dwa kolejne modele Jaxona ASTRAL NG i PROFIX.
Pierwszy z testowanych modeli to Jaxon PROFIX 3,60m o krzywej ugięcia 3lb dwu składowy. Jest to seria z 2004 roku. Blank koloru czarnego pokryty warstwą lakieru i według opisu to materiał wysoko modułowy grafit z wykorzystaniem włókien IM8+, na którym osadzono przelotki SIC SLIM TS (pięć dwustopkowych + szczytowa). Omotki przelotek koloru czarnego. Całość blanku wzmocniona ochronnym płaszczem gęsto splecionych włókien węglowych Woven Carbon. Złącze składów typu spigot. Waga części dolnej 260gram, a części szczytowej 100gram. Długość dolnika do uchwytu kołowrotka 73cm, pierwsza przelotka jest osadzona w odległości 85cm od początku blanku za uchwytem kołowrotka. Dolnik pokryty jest pianką antypoślizgową przy końcu, jak i przy uchwycie kołowrotka. Na końcu dolnika kij posiada gumową stopkę oraz powyżej kołowrotka chromowy kapsel do zaczepiania haczyka. Uchwyt kołowrotka wykonano z grafitu.ŚREDNICA PRZELOTEK ORAZ ICH ODLEGŁOŚCI
------------------------------------------------

- pierwsza przelotka posiada średnicę zewnętrzna - wewnętrzna 39 - 29

- druga zew.33 - wew.24 i jest w odległości 62,5cm od pierwszej

- trzecia zew.21 - wew.15, osadzona jest 50cm od drugiej

- czwarta zew.16 - wew.11, jej odległość od poprzedniej 36cm

- piąta zew.14 - wew.9 i znajduje się 27cm od czwartej

- szósta szczytowa przelotka posiada średnicę zew.14 - wew.9, jej odległość od poprzedniej 21cm

Ogólnie PROFIX jest wędziskiem jak na swoją klasę cenową dość ładnie wykonanym. Nieźle leży w ręce. Niepokoi jedynie dziwne drżenie blanku prawie na całej długości po wykonaniu rzutu. Uchwyt dobrze trzyma kołowrotek, zarówno mniejsze modele jak i kręcioły klasy big pit. Ugięcie wędziska jest dość płynne i równe. Moim zdaniem opisywany model jest karpiówką do wykorzystania na bliskich lub średnich dystansach. Uważam, że nie jest to wędzisko typowo rzutowe i nie powinno się nim łowić w łowiskach pełnych zaczepów. W swojej klasie cenowej (200-250zł) wygląd, akcja, walory użytkowe biorąc pod uwagę ocenę końcową w skali 1 - 5, przyznałbym wędzisku 3 +, choć powyższa ocena jest oceną nazwijmy to ,,pierwszego kontaktu" z wędziskiem i pełny obraz sprzętu, zresztą każdego sprzętu możemy ocenić w pełni testując go podczas choćby jednego sezonu, w różnych warunkach nad wodą.

Test przeprowadził Dariusz Ostrowski


Test wędziska karpiowego PROFIX CARP 3,6m 3lb firmy JAXON


Model: Profix Carp
Długość: 3,60m, model o krzywej ugięcia 3lb

WYPOSAŻENIE I BUDOWA
----------------------------

- wędzisko dwu składowe

- sześć przelotek Slim Sic TS o średnicy wewnętrznej: 29, 24, 15,11,9 i 9mm

- blank z wysoko modułowego grafitu z wykonanego z włókien IM 8+ z dodatkowym oplotem wzmacniającym z włókien węglowych pokryty warstwą lakieru

- nowoczesny uchwyt kołowrotka mieszczący kołowrotki typu big pit, zakończony piankową rękojeścią

- solidne złącze typu spigot ze stalowymi pierścieniami wzmacniającymi

- długość od końca dolnika do końca uchwytu kołowrotka 79cm (według mnie za długi) co powinno odpowiadać osobom o ponadprzeciętnym wzroście

- waga części szczytowej (top) 75gram

- waga części dolnej 265gram
Wędzisko wykonane ładnie i estetycznie. Rozmieszczenie przelotek zapewniające optymalną pracę kija i dobre wyważenie. Uchwyt kołowrotka w testowanym egzemplarzu niestety nie zapewnił dobrego trzymania stopki kołowrotka. Pokrycie lakierem omotek mocujących przelotki do blanku określiłbym jako, dość oszczędne. Profix sprzedawany jest z solidnym pokrowcem z materiału, gumowanym od wewnątrz co nie naraża wędziska na uszkodzenie mechaniczne w czasie transportu.

WŁAŚCIWOŚCI RZUTOWE
----------------------------

Test z kołowrotkiem Daiwa Emblem X 5500. Po wykonaniu serii rzutów testowanym wędziskiem ciężarkami o masie 80, 100 i 120gram, stwierdzić mogę iż optymalna masa ciężarka, przy którym najlepiej pracuje to 80 do 100 gram. Akcję określiłbym jako dynamiczną, aczkolwiek lekko paroboliczną. Ogólnie wędzisko sprężyste nieco wolniejsze od testowanego równocześnie Wariora Foxa, co predysponuje je do użycia na średnie i dalekie dystanse. Z pewnością sprawdzi się też przy rzutach sprężyną zanętową oraz z zanętą umieszczoną w worku PVA lub na nici PVA oczywiście obciążone z rozsądkiem.
PODSUMOWANIE TESTU
--------------------------

Podsumowując test wędziska Profix Carp 3,6m 3lb firmy JAXON według mnie jest to dobrze wykończone wędzisko o dobrych właściwościach rzutowych z przeznaczeniem do użycia na średnie i dalekie odległości w dobrej cenie. Dzięki dynamice i sprężystości zapewnia stały kontakt z holowaną rybą. Rzuty wykonuje się bardzo przyjemnie bez zrywania żyłki z palca z dobrą celnością, uzyskując dobre odległości. Cenę tego modelu określiłbym jako atrakcyjną (200-250zł).

Ocena końcowa: 4-


Test przeprowadził Wiesław Malenda

Szybki Kontakt
Reklama
Reklama