Opis karpiówki Bruce Ashby Perimeter 3,9m / 3,5lbs
Podczas startu w Euro Carp Domaniów 2005 dzięki uprzejmości firmy Polnord - Eko z Opola miałem okazję wypróbować karpiówkę z najwyższej półki produkcji Bruca Ashbiego o nazwie Perimeter. Ze względu na mój wzrost, sprawniej i wygodniej łowi mi się wędziskami o długości 3,9m, w związku z tym poprosiłem o taki właśnie kij. Obecnie używam karpiówek firmy Sportex Power Kev 3,9m / 3,5lbs. Kij Bruce Ashby Perimeter jest prawie dwukrotnie droższy od wędziska Power Kev Sportex, zatem porównanie obu wędzisk, mimo takich samych parametrów nie byłoby obiektywne i skupię się przede wszystkim na opisie wędziska Perimeter. Przez okres zawodów (5dni) poddawałem je różnym próbom i postaram się teraz opisać tą karpiówkę oraz podać jak najwięcej informacji na jej temat.

BRUCE ASHBY


STOISKO FIRMY POLNORD - EKO I NASZE STANOWISKO NA EURO CARP DOMANIÓW 2005
OPIS WIZUALNY

Zacznę może od opisu wizualnego. Po wyjęciu kija z pokrowca od razy widać, że jest to produkt z najwyższej półki. Niezwykle dokładnie i grubo na omotkach położony lakier, świadczy o precyzyjnym wykonaniu tego kija, natomiast blank w kolorze burgundu dopełnia wizualnej klasy tego wędziska. Nad uchwytem kołowrotka wypisana jest nazwa i parametry karpiówki ze znaczkiem firmowym Bruca Ashbiego, natomiast z drugiej strony podany jest nr seryjny (wszystkie kije są ponumerowane). Uchwyt kołowrotka firmy Fuji. Perimeter uzbrojony jest w 6 przelotek Sic (pierwsza o średnicy 40mm), których rozmieszczenie świadczy o jego przeznaczeniu do łowienia na dalekich dystansach. W wyglądzie zewnętrznym karpiówki Perimeter praktycznie każdy szczegół jest dopracowany. Rodzaj uchwytu kołowrotka zastosowany w tym modelu Perimeter jest ostatnio bardzo modny. Brakuje mi jednak w jego górnej części kawałka pianki, który jest w innych wędziskach z tej serii. Podczas rzutu nie mogę dobrze chwycić takiego wędziska i czuję mały dyskomfort, ten sam problem mam podczas rzutu kijem do rakiety Shimano Beastmaster. Jest to z pewnością sprawa indywidualna, lub tak jak w moim przypadku po prostu przyzwyczajenie. Każdy ma inne wymagania co do wyglądu wizualnego karpiówki, zatem na tym zakończę ten opis i przejdę teraz do zachowań tej karpiówki podczas rzutu i holu.

PARAMETRY I ZNACZEK FIRMOWY BRUCA ASHBIEGOUCHWYT KOŁOWROTKA W INNYCH MODELACH PERIMETERUCHWYT KOŁOWROTKA, DOLNIK I ZŁĄCZEPRZELOTKI


WŁAŚCIWOŚCI RZUTOWE PERIMETER

Pierwsze próby rzutowe kija Perimeter przeprowadziłem z ciężarkiem centrycznym typu Trilob o wadze 110g, sztywnym przyponem D-Rig i kulką tonącą o średnicy 20mm. Już po wykonaniu kilku pierwszych rzutów zauważyłem, że muszę nieco później uwalniać żyłkę spod palca, inaczej niż podczas rzutu moimi Sportex-ami o akcji szczytowej. Perimeter reaguje minimalnie wolniej napięciem blanku pod obciążeniem ciężarka w trakcie wymachu. W drugiej fazie rzutu blank niczym katapulta, jednostajnie i bez szarpnięć wyrzuca zestaw. Czułem jednak, że Perimeter ma jeszcze rezerwę ,,mocy" rzutowej i obciążenie można zwiększyć, co zresztą uczyniłem. Kolejny ciężarek ważył 130g i okazał się idealnym obciążeniem dla tego wędziska. Do opisu rzutów tymi dwoma zestawami mogę jeszcze tylko dodać, że wykonywało się je niezwykle swobodnie i łatwo. Gdyby nie ten kawałeczek pianki, to byłbym w 100% zadowolony z komfortu operowania tym kijem podczas rzutów. Teraz kilka słów na temat rzutów kijem Perimeter z użyciem zestawów z materiałem PVA. Stosowałem kulki i pellet na nici rozpuszczalnej oraz siatkę PVA wypełnioną skompresowaną zanętą. Tą próbę Perimeter przeszedł oczywiście pozytywnie, jednak z niewielkim zastrzeżeniem do zestawu z dużą siatką PVA. Kije o akcji semi-parabolicznej i parabolicznej nie są moim zdaniem predysponowane do używania ich z zestawami do tzw. metody i wyrzutu zestawów z dużymi workami czy siatkami PVA. Owszem, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ich do tego celu używać, jednak kijami z akcją szczytową o sztywniejszym, mniej elastycznym dolniku, tak obciążony zestaw wyrzuca się łatwiej i dalej. Podsumowując właściwości rzutowe na dalekie dystanse kija Perimeter, mogę tylko stwierdzić, że są one po prostu wzorowe.

MONTOWANIE ZESTAWU I RZUT Z SIATKĄ PVA
RZUT CIĘŻARKIEM O WADZE 130 GRAM
RZUT ZESTAWEM Z SIATKĘ PVA


ZACHOWANIE PERIMETER PODCZAS HOLU

Po opisie właściwości blanku w trakcie rzutów z różnym obciążeniem przejdźmy do holu. Nie muszę chyba nikogo przekonywać jakich emocji i wrażeń może dostarczyć nam hol przy pomocy wędziska o akcji semi-parabolicznej, którego przedstawicielem jest właśnie Perimeter Bruca Ashbiego. Każdy zryw ryby, zmiana kierunku czy odjazd od razu wyczuwa się na kiju. Tak jak operowanie tą karpiówką podczas rzutów było dla mnie prawie komfortowe z małym minusem, tak w trakcie holu kij ten zaliczył tę próbę na szóstkę z plusem i w 100% spełnił moje oczekiwania. Jego cienki blank równomiernie i płynnie pracował, zachowując przy tym rezerwę mocy potrzebną do siłowego zatrzymania ryby płynącej np. w kierunku zaczepów. Kij 3,9m 3,5lbs to ,,ciężki kaliber" w parametrach wędzisk karpiowych. Perimeter jest świetnym przykładem, że zarówno rzuty, jak i hol takim wędziskiem, może odbywać się równie sprawnie jak np. kijem 3,6m 2,75lbs, co świadczy o wysokiej klasie blanku i jego precyzyjnym zaprojektowaniu oraz optymalnym uzbrojeniu.

KARP Z DOMANIOWAPODSUMOWANIE

Żałuję, że tylko przez 5 dni testowałem to wędzisko. Nie mogłem więc poznać jego walorów użytkowych podczas wędkowania na innych łowiskach i holując więcej ryb. Zdaję sobie sprawę, że niezwykle trudno opisać jest to, co czuje się w rękach, podczas manewrowania i wykonywania rzutów wędziskiem w dodatku przez tak krótki okres. Starałem się jednak zrobić to jak najbardziej obrazowo i rzetelnie. Opis wysokiej klasy karpiówek można porównać do opisu samochodów marki Mercedes, BMW czy Volvo przez automaniaka. Zmierzam do tego, że z góry wiadomo iż ma się do czynienia z produktem najwyższej klasy praktycznie pozbawionym wad. Karpiówka Perimeter kosztuje około 2000zł i niewielu karpiarzy stać jest na jej kupno, tak jak niewielu automaniaków stać jest na zakup luksusowego samochodu. Zainteresowanym wędziskami w tym przedziale cenowym, mogę z czystym sumieniem polecić kij Perimeter, ponieważ jest to w ,,każdym calu" profesjonalne wędzisko karpiowe.

Marcin Krajewski
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama