Wywiad z Andrzejem Wijasem
- Na początek proszę o kilka słów o sobie, czym się Pan zajmuje ?

Nazywam się Andrzej Wijas, mieszkam na Mazurach koło Olecka. Prowadzę gospodarstwo rybackie jeziorowo-stawowe. Dzierżawię 600 ha jezior i posiadam stawy hodowlane o powierzchni 32 ha.

- Karpiarzy najbardziej interesuje jezioro Mały Szwałk, proszę je opisać.

Mały Szwałk jest to 71 - hektarowe jezioro o charakterze szczupakowo - linowym. Głębokość maksymalna - 11 m, średnia - 4 m. Linia brzegowa jest zróżnicowana i tworzy wiele zatoczek. Wzdłuż brzegu ciągnie się pas trzcinowisk i grążela. Właśnie wśród grążeli na głębokości około 3 m, znajdują najwięcej pożywienia stada jeziorowych karpi. Dno Małego Szwałku jest mało zróżnicowane, praktycznie bez górek i zagłębień oraz stromych stoków. Na przeważajacym obszarze dno jest twarde z niewielką warstwą mułu. Oprócz karpi żyją w nim ponad 10 - kilogramowe szczupaki, liny (ponad 2kg), sandacze i leszcze do 3kg oraz okoń i płoć.

- Czy mógłby Pan opowiedzieć o historii i populacji żyjących w Małym Szwałku karpi ?

Doskonale znam to jezioro od dzieciństwa, kiedy gospodarkę rybacką prowadził na mim miejscowy PGR, w którym pracował mój ojciec - było to ponad 30 lat temu. Ryby, które były przede wszystkim hodowane w tym jeziorze, to karpie. Od 12 lat jestem dzierżawcą Małego Szwałku i nadal podtrzymuję i powiększam z roku na rok populację karpi w tym jeziorze. Przeważają w nim sztuki 8-12 kg, jest też sporo ryb 15-20 kg, są również okazy ponad 20 kg, no i te najstarsze pamiętajace czasy PGR-u. W tamtym roku wpuściłem też trochę ryb mniejszych (około 2 kg) z powodu narzekań wędkarzy, którzy nie byli przygotowani na kontakt z takimi okazami.

- Ile ważyły największe karpie pochodzące z Małego Szwałku ?

Niestety, nie były to ryby złowione na wędkę, tylko w sieci. Za czasów PGR-u byłem świadkiem jak rybacy wynieśli na brzeg dwa wielkie karpie, jeden ważył 32 kg, drugi 28 kg.

- Jaki jest regulamin łowiska i ceny za połów na Małym Szwałku ?

Standardowe punkty regulaminu to: łowienie dozwolone jest na 2 wędki, na łowisku obowiązuje zakaz zabierania karpi powyżej 3 kg, należy posiadać matę karpiową i przechowywać karpie w workach karpiowych. Natomiast jeżeli chodzi o ceny, to opłata dobowa za połów wynosi 25zł od osoby. Istnieje również możliwość (bezpłatna) wcześniejszego zanęcenia wybranego miejsca, należy tylko przysłać mi zanętę.

Widok na Mały SzwałkJedna z wielu zatok- Jak wyglądają Pana plany na przyszłość związane z jeziorem Mały Szwałk ?

Obecnie na Mały Szwałk przyjeżdża oprócz karpiarzy również dużo spiningistów. Moim zdaniem koliduje to ze sobą, ponieważ praktycznie w tych samych miejscach szukają oni swoich okazów, czyli wzdłuż pasa przybrzeżnych trzcinowisk i grążeli. Chciałbym w najbliższym czasie zrobić z Małego Szwałku łowisko dostosowane przede wszystkim dla potrzeb karpiarzy i zmniejszyć sprzedaż zezwoleń dla spiningistów. Planuję w następnym sezonie wybudować więcej pomostów, w atrakcyjnych i niedostępnych na dzień dzisiejszy miejscach. Chętnych do przyjazdu na Szwałk, proszę o wcześniejszy kontakt ze mną w celu ustalenia terminu przyjazdu i zarezerwowania miejsca. Oczywiście, nadal będę kontynuował zarybianie Małego Szwałku przede wszystkim dużym karpiem, którego co roku odławiam z innych dzierżawionych przeze mnie jezior. W tym roku podczas wiosennych odłowów trafiło do Małego Szwałku kilkanaście ponad 10 kg sztuk, z których największa ważyła 17,60 kg.

Stanowisko karpiowe na pomościeKarp z Małego Szwałku- Dziękuję serdecznie za udzielenie nam wywiadu i życzę powodzenia w realizacji planów oraz w rozwoju Małego Szwałku jako łowiska karpiowego.

- Dziękuję również i podaję dla zainteresowanych przyjazdem nad Mały Szwałk mój adres i nr.tel:

Andrzej Wijas
Rogojny 13
19-411 Świętajno k/Olecka
tel.dom. (087) 521-56-60, tel.kom. 606-473-535


Marcin Krajewski
Szybki Kontakt
Reklama
Reklama